Barót szeméttelepe — ezt is fel kell számolni
Erdővidék polgármesterei kedden az AVE cégcsoport Hargita megyei ügyvezetőjével, Tóth Lászlóval Baróton beszélgettek a hulladékgazdálkodás lehetséges megoldásáról, szerdán pedig a megyei tanács vezetőségével Bardocon tárgyaltak az egyre sürgetőbb kérdésről.
Az elöljárók egyetértettek abban, hogy a szemétbegyűjtést és annak tárolását közösen ítélik oda egy szolgáltatónak, a megyei tanács viszont arra kérte őket, csak rövid időre szerződjenek, hiszen néhány év múlva megépül a megyei hulladékrakodó, ott pedig kedvezményes árakat biztosítanak.
Barót polgármestere, Nagy István arra hívta fel kollégái figyelmét, hogy július közepéig a jelenlegi szemétdombokat be kell zárniuk, s az elkövetkezendőkben csak engedéllyel rendelkező helyeken tárolhatják a háztáji hulladékot. Úgy vélte, a legkedvezőbb feltételeket akkor alkudhatnák ki a magánszolgáltatónál, ha közösen lépnek fel. Tóth László az AVE cégcsoport tevékenységét ismertetve elmondta: kilenc országban vannak jelen, Erdélyben többek közt Udvarhelyszéken és Csíkszéken is. Székelyudvarhelyen a Cekend-tetőn EU-s feltételeknek eleget tevő, hétszázezer tonna szemét befogadására alkalmas tárolót építettek, így lesz, hová hordaniuk Erdővidék szemetét, ha a versenytárgyaláson nekik ítélik a szolgáltatást. Legfontosabb feladatként átrakóállomás építését említette. Ez azért élvez elsőséget — hangsúlyozta —, mert a szállítás gazdaságossá tételéhez a hulladékot gépek segítségével sűríteni kell, így a nagy teherautók akár egy fordulással is elvihetik a régió lakói által egy hét alatt felhalmozott szemetet. Tóth úgy ítélte, Erdővidék a többi régióhoz képest lényeges előnnyel rendelkezik, hiszen pályázatot nyertek kukák beszerzésére, hulladékbegyűjtő szigetek és géppark kialakítására is, ez pedig komoly adu a kezükben a szolgáltatás árának megállapításakor. Bardoc polgármestere, Balázsi Dénes kérdésére azt mondta: tudják vállalni, hogy év közben nem fognak árat emelni, az egy főre eső díj pedig három-négy lej közt alakul.
A bardoci megbeszélésen Tamás Sándor megyeitanács-elnök úgy fogalmazott, a lakók érdekében a hulladékgazdálkodásból a magánszférát ki kell zárni, hiszen csak úgy érhető el, hogy a szolgáltatás árát ne egyes érdekek kénye-kedvének tegyék ki. Arra kérte az önkormányzatok vezetőit, csak rövid időre szerződjenek a magánvállalkozókkal, mert néhány éven belül elkészül a megyei szemétlerakó.
Nagy István, Barót polgármestere úgy vélekedett, akár hosszabb időre is szerződni lehet, hiszen a magánvállalkozóval szemben olyan feltételrendszer is támasztható, amellyel a jövedelmezősége minimális szinten tartható.
A megyei környezetvédelmi hivatal igazgatója, Hobincu Zoltán elmondta: a szemétdombok bezárásának végső időpontjáig némileg elnézőbbek lesznek, és mindenben segítik azokat az önkormányzatokat, melyek mindent elkövetnek, hogy a törvények betartásával felszámolják szemétdombjaikat. Véleménye szerint a kérdésben csak akkor tudnak előrelépni, ha a lakókkal sikerül megértetniük, hogy a háztartási hulladék mennyisége csökkenthető, illetve ha szelektíven gyűjtenek. Azokkal, akik a lebomló anyagokat nem komposztálják, illetve válogatás nélkül mindent kidobnak, nagyobb elhordási illetéket kellene fizettetni — vélekedett az igazgató. Nagy István szerint azok az önkormányzatok, melyek partnerségi szerződést írtak alá a megyei tanáccsal, s eleget tettek a vállaltaknak, joggal várják el, hogy támogatáshoz jussanak. ,,Nekünk, polgármestereknek minden sürgősebb, mint a megyei tanácsnak, mert ha nem teszünk eleget a törvénynek, nem azt fogják kérdezni, hogyan áll a pályázatunk, hanem egyszerűen minket személyesen fognak felelőségre vonni" — jelentette ki.
Bacon község polgármestere, Bardocz Csaba szerint a megyei lerakó használata sem lesz olcsó, ezért a helyi költségvetésekből támogatni kellene a szolgáltatás árát. Mint mondta, jelenleg a baconi családokra mindössze évi tíz lej illetéket rótta ki, ám ha személyenként három lejt kell fizetniük, egy négytagú családra 144, azaz a jelenlegi díj közel tizenötszöröse hárul.