Az alacsony búzatermés miatt folyamatosan dráguló liszt, de a mindenkori őszi árbizonytalanság miatt is elkerülhetetlen a kenyér árának emelése — vélik a háromszéki pékségek.
Az általunk megkérdezett kenyérgyárak vagy már e hónap elejétől drágítottak, vagy a hónap közepén, legkésőbb jövő hónap elején emelik a kenyér alapárát.
Buksa Miklós, a baróti ErPék igazgatója egyelőre tízszázalékos árnövekedésről beszél, hiszen az utóbbi hónapban mintegy harminc banival drágult a liszt kilója. A malmok szinte hetente drágítanak, sokan azt mondják, 11 000—12 000 régi lejig kúszik fel szeptemberre a liszt ára. Már most kilencezer fölé emelkedett, de mindez — Buksa szerint is — a búza árának növekedésével jár együtt. Az igazgató tapasztalata szerint aratáskor megmozdulnak az árak, s erre idén a gyengébb termés még rátesz egy-két lapáttal. Az ErPéknél egyébként mintegy 1,7 lej lesz a kenyér alapára.
Ha már 7000—8000 régi lejt is elkérnek a búzáért, akkor a liszt sem kerülhet tízezernél kevesebbe — fogalmazott Korodi Csaba, a sepsiszentgyörgyi Mopaco Rt. kenyérrészlegének kereskedelmi vezetője.
A 20—25 százalékos drágítás tehát itt is elkerülhetetlen, csak még az kérdéses, hogy a hónap közepén vagy jövő hónap elején hajtják-e végre. Egyébként a brassói pékségekkel a múlt héten egyeztettek a háromszékiek egy megbeszélésen, Korodi szerint ott is egyértelmű volt, hogy a lépést meg kell tenni.
Bodokon az Aranykemencéknél készített házikenyér már elsejétől tíz százalékkal drágult, így egy kilogrammnak az alapára elérte a 23 000 régi lejt — mondta kérdésünkre Nagy Zoltán igazgató. Az ok itt sem lehet más, mint a liszt árának növekedése. Bodokon is elsősorban belföldi lisztből dolgoznak, most ismét szétnéztek a magyarországi piacon, de ott is 50-ről 75 forintra emelkedett a liszt ára, így a kilónkénti 12—14 banis szállítási költséggel az importált alapanyag semmivel sem olcsóbb, mint a hazai.