Májusban — Simó Erzsébet

2009. május 4., hétfő, Máról holnapra

Vége tehát az ünnepeknek, a pihenésre és kikapcsolódásra alkalmas, hosszú hétvégéknek, folytatódnak a gondokkal terhes hétköznapok, a gazdasági világválság okozta aggodalmak, melyeket néhány napja a sertésinfluenza-járvány miatti gondok tetéznek. És ez a szép május is tüntetéseket, sztrájkokat ígér.

A pedagógusok ma még tárgyalnak a tanügyminiszterrel, s ha nem kapnak biztosítékot arra nézvést, hogy ismét nem rajtuk takarítja meg a kormány a költségvetési hiányt, három nap — az egységes dolgozatírások napjain — általános sztrájkot tartanak. Eredetileg az volt a tervük, akár befagyasztják a tanévet is, ha fizetésüket nem emelik, ha a tanügy reformját nem kezdik el, de a szülők ellenérzését látva, felpuhult valamelyest álláspontjuk.

A kormány, mint minden területen, az oktatás kérdésében is tanácstalan, négy hó­napi kormányzás után nyilvánvalóvá vált számára, hogy az alkalmazottak béremelési követeléseit nem tudja teljesíteni, s az elodázás, halogatás politikáját választotta. Ha kérdezik, fújják, mint a vízfolyás, év végéig kidolgozzák az egységes bérezési rendszert, ahol a legalacsonyabb fizetés és a legmagasabb között nem lehet 1—15 aránynál magasabb a különbség. Szerintük ez gyógyír lesz minden eddigi elé­gedetlenségre, méltánytalanságra. Igaz, az eddigi tárgyalásokkal kapcsolatos híradások nem igazán ígéretesek, felelős kormánytag az egyeztetéseken nem vett részt, s a kivételesen magas bérrel üzemelő minisztériumok képviselői (igazságügy, belügy, külügy, honvé­delem, szállítás), miután közölték, hogy az ő fizetéseik államtitkot képeznek, továbbá, hogy nem hajlandóak lemondani egy lejről sem, elpárologtak. A teremben maradt szakszervezeti vezetők azt mesélik, ők hiába ugranak egymás torkának, azt bizonygatva például, hogy ér annyit egy tanár, mint egy rendőrszázados, sokra nem mennek egymással. Fel kell kötnie a gatyáját a Boc-kabinetnek, ha decemberre el akarja készíteni az egységes bérezési törvényt vagy az ugyancsak egységesnek nevezett újabb nyugdíjtörvényt, melynek célja hasonló: eltö­rölni a parlamenti képviselők, bírók, ügyészek, rendőrök, katonák, pilóták luxusnyugdíját, megszüntetni a legalacsonyabb és a legmagasabb nyugdíjak közt tátongó óriási szakadékot. Kívánjuk, hogy sikerüljön.

Sikerélményre nekünk, magyaroknak is igen nagy szükségünk lenne. Ha a kormány magyar intézményvezetőket nevezne ki, ha a Mikó körüli bonyodalmak végre tisztázódná­nak, ha együtt tudnánk fellépni az autonó­miá­ért, ha sokan elmennénk szavazni az európai parlamenti választásokkor, ha enyhülne a válság, jobban éreznénk magunkat.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1546
szavazógép
2009-05-04: Közélet - x:

A református Mikóért tüntettek — Demeter J. Ildikó

Mintegy hétszázan tartották fontosnak — a város és a környék református lelkipásztorai, hívei mellett helyi és megyei önkormányzati vezetők, RMDSZ-es és MPP-s politikusok, az unitárius és evangélikus egyházak képviselői, tanárok és minden felekezetű polgárok — a megjelenést a sepsiszentgyörgyi gróf Mikó Imre szobránál összehívott tiltakozó és megemlékező nagygyűlésen tegnap délben.
2009-05-04: Közélet - x:

Háromszéki körúton Erdély katolikus érseke — Kisgyörgy Zoltán

Szombat délelőtt Mikóújfaluban, délután Zalánpatakon szolgáltatta ki a bérmálás szentségét összesen huszonnyolc fiatalnak főméltóságú dr. Jakubinyi György. A Mikók templomában 57, Zalánpatakon pedig nyolcan tettek hitük mellett fogadalmat. A hagyományokhoz híven virágba és zöld nyírfaágakba öltöztek a templomok.