Államfők Újvidéken
A gazdasági világválság káros hatásainak leküzdése érdekében szorosabb regionális együttműködésre szólított fel tizennégy közép- és délkelet-európai ország államfője a vajdasági Újvidéken tegnap. A vendéglátó szerb elnök szorgalmazta a nyugat-balkáni országok európai uniós csatlakozásának felgyorsítását.
A kétnapos kötetlen találkozó fő témái a gazdasági válság, az energiabiztonság és az európai integráció. Heinz Fischer osztrák elnök felszólalásában úgy vélte, hogy a gazdasági világválság továbbra is a legfontosabb kihívás, amellyel a térség országainak szembe kell nézniük, kezelése pedig sokoldalú együttműködést igényel. Václav Klaus, az Európai Unió soros elnöki tisztségét betöltő Csehország államfője megjegyezte, hogy a gazdasági válság előbb-utóbb véget ér, de a válságkezelő lépések következményeivel még sokáig szembesülni fognak a térség országai. A találkozón Szerbián kívül Ausztria, Bosznia, Bulgária, Horvátország, Csehország, Olaszország, Macedónia, Moldova, Montenegró, Lengyelország, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna elnöke jelent meg.
Sokan éheznek
Minden eddiginél többen éheznek szerte a világon — az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) jelentése szerint 1 milliárd 20 millió ember, azaz az emberiség egyhatoda nem jut megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékhoz. Az éhezők száma százmillióval magasabb az egy évvel korábbinál, s a rosszul táplált emberek szinte kizárólag fejlődő országokban élnek. A FAO álláspontja szerint a történelmi csúcsérték a folyamatosan magas élelmiszerárakkal ötvözött gazdasági világválság következménye. Jacques Diouf, a szervezet főigazgatója rámutatott, hogy a kialakult helyzet komoly kockázatot jelent a világ békéjére és biztonságára nézve.
Tony Blairt javasolja
Silvio Berlusconi olasz kormányfő tegnap nyíltan lándzsát tört amellett, hogy Tony Blair volt brit miniszterelnök legyen az Európai Unió első elnöke. Ha Írország is ratifikálja a lisszaboni szerződést, és az így hatályba lép, akkor nagyon fontos volna, hogy az EU tanácsa legalább három évre állandó elnököt kapjon — hangoztatta az olasz vezető az uniós tagállamok kormányfőinek brüsszeli csúcstalálkozóját követő sajtótájékoztatón. Szerinte a volt brit miniszterelnök ideális személyiség erre a posztra, amely karizmatikus politikust kíván. A jelenlegi gyakorlat értelmében az EU soros elnökségében félévente váltják egymást a tagállamok.
Visszafizették
Csaknem félmillió fontot fizettek vissza eddig a brit parlament alsóházának képviselői, akiknek évekre visszanyúló költségtérítési ügyei az utóbbi évtizedek legnagyobb belpolitikai botrányát robbantották ki Nagy-Britanniában. 182 alsóházi törvényhozó eddig összesen 478 616 fontot. A legnagyobb visszafizetett összeg 33 000 font volt; ezt Barbara Follett kulturális államtitkár — Ken Follett világhírű regényíró felesége — adta vissza a kincstárnak. A kormányzó Munkáspárt képviselőire jutott a visszafizetések kétharmada, a legnagyobb ellenzéki erő, a Konzervatív Párt frakciótagjaira az eddigi összeg 27 százaléka.