Kelet-Európában aktív volt a Stasi

2009. június 23., kedd, Világfigyelő

A volt kommunista országokban, köztük Magyarországon is aktív volt az egykori NDK hírhedt állambiztonsági minisztériuma, a Stasi ― erősítette meg tegnapi nemzetközi sajtóértekezletén az MTI-nek Marianne Birthler, a Stasi aktáit kezelő, illetve feldolgozó német szövetségi hivatal vezetője.

Birthler ― aki 2000 óta áll az 1990 januárjában létrehozott hivatal élén ― utalt arra, hogy a volt kommunista állambiztonsági hatóság szigorúan megfigyelte, illetve megfigyeltette az NDK külföldön tartózkodó állampolgárait, mégpedig elsősorban a nyári hónapokban, amikor nyaralásukat töltötték. Emlé­keztetett arra, hogy ebből a szempontból a Balaton volt az egyik ,,legfrekventáltabb" terület, amely a kelet- és nyugatnémetek fő találkozóhelyének számított. Birthler szerint a Stasi embereinek fő feladata az volt, hogy megakadályozzák a keletnémetek Nyugatra szökését, azonkívül pedig általánosan is ellenőrizték kapcsolataikat. Ennek érdekében ― mint utalt rá ― a Stasi szorosan együttműködött az adott ország, köztük Magyarország politikai rendőrségeivel is.

A hivatal vezetője utalt arra, hogy hét volt kommunista ország, köztük Magyarország egykori politikai rendőrségének archívumait kezelő szervezetei tavaly decemberben szervezett együttműködésben állapodtak meg a kölcsönös történelmi kutatások megkönnyítése, illetve egymás segítése érdekében. Az ezzel kapcsolatos rendszeres eszmecsere újabb ― második ― ,,fordulóját" éppen ma rendezik Berlinben. Kijelentette ugyanakkor, hogy hivatala együttműködik más ― például latin-amerikai ― volt diktatúrák illetékes hatóságaival, kiemelve annak a kérdésnek a megvitatását, hogy a társadalmak hogyan foglalkoznak a volt diktatúrákkal.

Az MTI kérdésére Birthlerhangsúlyozta, hogy változatlanul óriá­si az érdeklődés a Stasi-akták iránt. Az elmúlt években 90―100 ezer főre rúgott azok száma, akik betekintést kértek az iratokba. Az egykori keletnémet polgárjogi aktivista a leghatározottabban cáfolta azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint hivatalának mandátuma csak 2019-ig szólna. A Bundestag erre vonatkozóan semmifajta időbeli keretet nem állapított meg, aminek nem mond ellent az, hogy a parlament időről időre áttekinti a szövetségi hivatal munkáját ― hangoztatta Birthler. A több mint 1300 alkalmazottat foglalkoztató hivatal vezetője az elkövetkező időszak legfontosabb feladatai között az iratok további rendszerezését, illetve feldolgozását említette, utalt ugyanakkor arra is: közvetve segíteni kívánják az NDK-s múlt oktatását is az iskolákban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 463
szavazógép
2009-06-23: Világfigyelő - x:

Megválasztották Magyarország főbíróját

A következő hat év közéleti klímáját jótékonyan befolyásolja, hogy Baka András a főbíró — jelentette ki Sólyom László köztársasági elnök tegnap a parlamentben újságíróknak azután, hogy az Országgyűlés megválasztotta főbírójelöltjét. A titkos szavazáson 309-en szavaztak igennel és 36-an nemmel.
2009-06-23: Világfigyelő - x:

Magyar tükör — Bogdán László

Nyílt hatalmi harc kezdődött a népszerűsége mélypontján lévő Magyar Szocialista Pártban. Újhelyi István vezetésével zászlót bontottak a fiatal szocialista politikusok, bizalmi szavazást követelnek az elnökség tagjaival szemben, hiszen szerintük le kellene már vonni végre az európai parlamenti választás fiaskójának következményeit.