Traian Băsescu államfő szombaton délben a kovásznai protokollvillában ebéden látta vendégül Kovászna és Hargita megye prefektusait és megyeitanács-elnökeit, valamint Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda, Székelyudvarhely, Kovászna, Csíkkozmás és Kommandó elöljáróit.
Az ebédről elsőként Ráduly Róbert, Csíkszereda polgármestere távozott. A jelen levő újságíróknak elmondta: a beszélgetés úgy zajlott, mint barátok közt, hiszen a román parlamentben Băsescuval kollégák voltak. Jelenlétében a munkanélküliségről, az uniós pénzekhez való hozzáférésről, a gazdaságról, a székelyföldi utakról, illetve infrastruktúráról volt szó. Újságírói kérdésre válaszolva Csíkszereda polgármestere elmondta, örvendenek, hogy az államfő megtisztelte e vidéket látogatásával, hiszen 1989 után az első államelnök, aki több napot töltött a székelyek között. Ez jelzés: a két megye lakói is az ország adófizetői. Más állami hivatalosságok látogatását nem tartja szükségesnek, ugyanis 1918 óta a Székelyföldnek soha nem volt ennyi minisztere a román kormányban, mint most. ,,Az eredmények kétségtelenül látszanak. Erről nem beszélnék — mondta —, mert nagyon rossz az ügyészség és a korrupcióellenes igazgatóság hozzáállása. Ha valaki egy régióért lobbizik, azt bűnügynek veszik. Ilyen sehol sincs a világon, csak Romániában" ― jelentette ki a polgármester.
Bunta Levente, a Hargita Megyei Tanács elnöke elmondta: az államfő is úgy véli, hogy a két megye legaggasztóbb gondja a szegénység. ,,Azt is elismeri, hogy a jelenlegi romániai régiók túl nagyok, emiatt nem működnek elég hatékonyan" — mondta Bunta, aki emlékeztetett arra, hogy ők is óhajtják a régiók átszervezését, de félnek attól, hogy egy esetleges átalakításkor az ő kárukra rajzolják majd meg az új határokat. Băsescu ellenben úgy vélte, hogy a két megyének mindenképpen egy régióhoz kell tartoznia, természetellenes lenne, ha különválasztanák őket — mondta Bunta. A Hargita megyei tanácselnök szerint ennyire közvetlen és barátságos beszélgetés tudomása szerint nem volt még székelyföldi önkormányzati vezetők és román államfő között. Szász Jenő ― aki a többi meghívottal együtt másfél órával később egy közös fényképfelvétel elkészítése után búcsúzott az elnöktől ― elmondta: nagyon fontos gesztus az elnök részéről, hogy meghívta a két megye elöljáróit Kovásznára, így alkalmuk volt sok mindenről elbeszélgetni. Megjegyezte: több szó esett a gazdaságról, s kevesebb a politikáról, tudniillik nem akart politikai vitát a jelen lévő RMDSZ-es meghívottakkal. ,,Fontos, hogy van egy olyan elnökünk, akivel 2007-ben őszintén lehet beszélni, és aki megérti, hogy mi, magyarok nem akarjuk elhagyni ezt az országot, nem akarunk a szászok sorsára jutni, itt akarunk maradni, itt akarunk jövőt építeni magunknak, és együtt kell működnünk az ország modernizálásáért" ― mondta Szász.
Demeter János, a Kovászna Megyei Tanács elnöke a protokolláris jelentőségén túl nem tulajdonított nagy fontosságot a találkozónak, mert Romániában az államfő nem rendelkezik azokkal a hatáskörökkel, amelyekkel egy megye fejlesztésébe hathatósan bele tudna szólni. Ugyanakkor nem árt, ha az államfő jobban odafigyel a régió helyzetére, és felismeri, hogy a két megye szegény. Felvetették, hogy több pénzforrás bevonásáért meg kellene alakítani a Romániai Magyar Demokrata Szövetség által szorgalmazott önálló székelyföldi fejlesztési régiót, de erre Băsescu kitérően reagált. Demeter annak a magánvéleményének is hangot adott, hogy hosszabb távú stratégiát vél felfedezni az államfő székelyföldi látogatásában, illetve az ott folytatott megbeszéléseiben. Szerinte Băsescu éket akar verni az RMDSZ és a választói közé, ugyanis Demeter szerint az államfő mindenkivel próbálja elhitetni, hogy ő akarja a decentralizációt, de ezzel szemben az RMDSZ nem támogatja az elképzelést, ami — mint fogalmazott — valótlanság. Emellett Băsescu az önkormányzatok és a parlamenti politikusok közé is éket akar verni Demeter szerint, ugyanis az államfő többször kijelentette, hogy jobb lenne, ha több önkormányzati tapasztalattal rendelkező politikus kerülne a parlamentbe.
Kocsis Béla kommandói polgármester a Háromszéknek elmondta: Kommandóval kapcsolatosan az államfő a kovásznai protokollvillában is ugyanazon észrevételeit ismételte meg, amelyeket egy héttel korábban, a kommandói falunapokon. El volt ragadtatva a táj szépségétől, és kijelentette, hogy Kommandót igazi turistaparadicsommá lehetne varázsolni, hiszen ehhez minden adottsága megvan. ,,Arról is érdeklődött, hogy miként élünk, és mi az elképzelésem a falu jövőjéről. Ismertettem a reális helyzetet, beszámoltam a szegénységről és a munkanélküliségről. Az elnök kifogásolta az útjaink minőségét, és azt mondta, hogy első számú feladat azok megjavítása, mert jelenlegi állapota elriasztja a befektetőket" ― közölte a polgármester. Demeter János, a megyei tanács elnöke megnyugtatta az államfőt, hogy készül a pályázat eme útszakasz felújítására. Tájékoztatták az államfőt, hogy a kisvasút megmentése érdekében ,,jelentős lépéseket tettek". Băsescu javasolta, hogy a rönkszállítást tereljék más útra, mert ha azt fel is újítják, a rönkszállítással hamarosan tönkremegy. Az államfő szerint az útfelújításnak az első számú prioritásnak kell lennie, hiszen a falu jövőjét illetően ezzel sok minden megoldódik.
Traian Băsescu államfő tegnap befejezte székelyföldi látogatását, feleségével kora délelőtt Törcsvárra utazott, majd innen visszatért a Cotroceni-palotába.