Százhatvan éve, hogy Petőfi Sándor eltűnt a segesvári csatatéren. Ez alkalomból harmadszor ismétli meg Petőfi—Bem-túráját a sepsiszentgyörgyi Dr. Kovács Sándor cserkészcsapat.
A Petőfi élete utolsó hetének eseményeit számba vevő és helyszíneit végiglátogató cserkészek Bereckben kezdik a kirándulást, ahol a költő a Moldvából visszatérő Bem tábornokot várta. A cserkészek részt vesznek a helyi ünnepségen, majd koszorúznak Kézdivásárhelyen, Eresztevényben és Sepsiszentgyörgyön. Mint ismeretes, a megyeszékhelyen rövid időre megállt a tábornok és a kíséretében lévő Petőfi Sándor. ,,A megyei könyvtárhoz vezető lépcső történelmi hely — mondja Gaál Sándor cserkészparancsnok —, azon sétált fel az erdélyi sereg főparancsnoka és kísérete a vármegyeházához. Kétoldalt székely ruhás lányok és fiúk várták a moldvai ütközetben megsebesült hadvezért, s fehér vászonnal felkötött karján piros-fehér-zöld szalaggal cserélték ki a zsinórt."
A csapat innen továbbmegy a Csíkszereda—Székelyudvarhely—Szászrégen vonalon Marosvásárhelyre. Ott több napot tölt, miként Petőfi és Bem is többet időzött ott a végzetes segesvári csata előtt. 30-án indulnak tovább Kelementelke érintésével Székelykeresztúrra. Kelementelkén a déli órákban megkoszorúzzák a Simén-kúrián tíz évvel ezelőtt általuk elhelyezett emlékplakettet, estére érnek Keresztúrra, ahol a Petőfi-körtefa és -szobor mellett tábortüzes esten emlékeznek a költőre és a szabadságharcra, majd 31-én reggel vonulnak Héjjasfalván át a segesvári, fehéregyházi ünnepség színhelyére.
A túrán negyven cserkész vesz részt, Marosvásárhelyen csatlakozik hozzájuk tizenöt lengyel társuk a Lengyel—Magyar Baráti Társaság elnöke vezetésével, onnan együtt utaznak Fehéregyházáig. Az útvonalon minden történelmi vonatkozású emlékhelyet és műemléket igyekeznek meglátogatni, így Marosvásárhelyen minden turisztikai látványosságot is, Erdőszentgyörgyön megismerkednek a Rhédey Klaudiához kapcsolódó emlékekkel, érintik a vízzel elárasztott Bözödújfalut, a hajdani erdélyi szombatosok utolsó fészkét, a falurombolás áldozatául esett székely települést.
Tizenöt éve, az első túra alkalmával a cserkészek gyalog tették meg ezt az utat, mely akkor is meglehetősen megerőltetőnek bizonyult, ma a sűrű forgalom miatt sem lehet erre vállalkozni. Emiatt az idén a kevésbé forgalmas vonalon, Bözödtől Keresztúrig iktattak be egy gyalogos szakaszt a szervezők, hogy a cserkészek fogalmat alkothassanak arról, miként utaztak 160 évvel ezelőtt az ,,apostolok lován" és szekéren azok, akik erkölcsi tartásáról, példájáról meg kívánnak emlékezni zarándoklatukkal.