Világos, hogy a NATO-csatlakozás alapvető feltétele a szövetség kritériumainak megfelelő fegyverekkel való ellátottság — tette hozzá Crowley.
Joe Biden amerikai alelnök grúziai látogatása előtt Szaakasvili közölte: légvédelmi és harckocsi-elhárító eszközöket szeretne kapni az Egyesült Államoktól, amire szerinte Grúziának egy esetleges orosz támadással szembeni védelemhez van szüksége.
Egy évvel a grúz—orosz háború után Joe Biden Tbilisziben támogatásáról biztosította Grúzia területi épségét és a NATO-csatlakozás iránti törekvését. Közölte: Washington együttműködik Grúziával hadserege fenntartása, kiképzése és megszervezése terén. Szabad, biztonságos, demokratikus és egységes Grúziát akarunk — szögezte le az amerikai alelnök a grúz parlamentben mondott beszédében.
Oroszország közvetlenül a tavaly augusztusi háború után ismerte el a két grúziai szakadár terület, Abházia és Dél-Oszétia függetlenségét.
Úgy vélem, amit az alelnök hangsúlyozni kívánt, az nemcsak a Grúziával való kapcsolataink fontossága, hanem az a szándékunk is, hogy segítsük Grúziát védelmi képességei terén, továbbá az az ígéret, hogy a jövőben is szorosan együttműködünk a grúz kormánnyal — közölte Crowley. Arra a kérdésre válaszolva, hogy ez nem rontja-e az Oroszországgal való kapcsolatokat, amellyel az Obama-kormányzat igazi partneri viszony kiépítését ígérte, a szóvivő emlékeztetett, Washington nem ismeri el Moszkva semmilyen befolyási szféráját. Világosan tudattuk Oroszországgal, hogy ez a döntés végső soron a grúzokra tartozik — szögezte le.
Grúzia és az Egyesült Államok januárban stratégiai partnerségi megállapodást írt alá, amelyben az esetleges NATO-csatlakozásra való előkészítés keretében segítséget irányoz elő Grúziának a haderő kiképzéséhez és felszereléséhez.