Korlátozzák a kormány hatáskörét
A lisszaboni szerződéssel kapcsolatos alkotmánybírósági határozat után vérszemet kapott a német parlament, és uniós ügyekben erősen meg kívánja kötni a német kormány kezét. A karlsruhei bírói testület határozatáról a Bundestag és a kormány között megkezdett egyeztetések eddig azt tükrözik, hogy az álláspontok meglehetősen messze vannak egymástól.
Az alkotmánybíróság a hónap elején úgy határozott, hogy az Európai Unió reformszerződése összeegyeztethető az alkotmánnyal. A németországi ratifikációs folyamat lezárásának feltételeként viszont európai ügyekben az eddigieknél több jogot kell biztosítani a parlamentnek, egy kiegészítő törvény formájában. A határozat nyomán a kisebbik konzervatív párt, a bajor CSU még több követeléssel állt elő, sürgetve, hogy a mindenkori német kormány Brüsszelben csakis szigorú parlamenti jóváhagyás alapján járhasson el.
Kiábrándító elnökválasztás
A kirgizisztáni elnökválasztás megrendezésének módja kiábrándító, nem felel meg a legalapvetőbb nemzetközi normáknak sem — állapította meg tegnap az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet választásokat figyelő bizottsága. Sajnos, a választáson nem látszott az általunk remélt fejlődés, és megrendezésének módja ismét elmaradt azoktól az alapvető normáktól, amelyek mellett Kirgizisztán mint az EBESZ tagja elkötelezte magát. A választáson számos probléma és szabálytalanság történt, egyebek között hamis szavazatok kerültek tömegesen urnákba, voltak szavazópolgárok, akik többször szavaztak, illetve pontatlanságok a szavazói névsorokban. Ezt súlyosbították a szavazatok összeszámlálása és az eredmények összesítése során történtek. A megfigyelők az általuk vizsgált folyamatrészek több mint felét értékelték negatívan.
Erkölcsi megújulást sürget
A politikai korrupciós botrányok véget nem érő sora után Görögországnak sürgősen szüksége van értékei új meghatározására és a lakosság bizalmának helyreállítására — hangoztatta a görög elnök. Karolosz Papuliasz a demokratikus rend 1973-as helyreállításának évfordulóján rendezett athéni ünnepségen szólalt fel. Szavai szerint újra meg kell határozni a társadalmi élet szabályait, azt, hogy mi a jó és mi a rossz, mi igazságos és mi igazságtalan, és hol találkozik az egyén érdeke a közösségével.
Vádat emeltek
Az ukrán főügyészség vádat emelt Olekszij Pukacs egykori belügyi tábornok ellen a Georgij Gongadze ellenzéki újságíró 2000 őszén történt megölésében való bűnrészesség miatt. Olekszandr Medvegyko főügyész közlése szerint Pukacsot több bűncselekmény elkövetésével vádolják, a Gongadze-gyilkosságban való részvétel mellett dokumentumok megsemmisítését is a terhére róják. Pukacsot 2003-ban gyanúsították meg a bűncselekmény elkövetésével, és a tábornok azóta bujkált. Kedden fogták el.
Kína szerepe
Kína nélkül nem születhet meg az idén az új nemzetközi klímavédelmi egyezmény — jelentette ki az ENSZ főtitkára Pekingben. Kína az üvegházhatás elleni küzdelemben sokat tehet azért, hogy az idén létrejöjjön a koppenhágai szerződés — fejtette ki Ban Ki Mun. A tervek szerint decemberben a dán fővárosban az ENSZ égisze alatt kötik meg a klímavédelmi nemzetközi szerződést, amely, felváltva az 1997-ben elfogadott kiotói jegyzőkönyvet, meghatározza az éghajlatváltozás káros hatásai elleni küzdelem módjait, az abból adódó feladatokat és a kötelezettségvállalásokat.