A végrehajtó felszólÃtotta a sepsiszentgyörgyi önkormányzatot, hogy fizesse ki a hivatallal szemben pert nyert kilenc orvos perköltségét, de ezt a városháza megfellebbezte. Bár törvény szerint a polgármesteri hivatalnak már tavaly nyilvánosságra kellett volna hoznia a rendelőépületek listáját, de mert ezek nincsenek telekkönyvezve, erre mindeddig nem került sor, az egy éve húzódó rendelÅ‘kálvária folytatódik.
A tavaly júniusban érvénybe lépett 236-os törvényt mindkét fél a saját érdeke szerint értelmezi. Az a tény, hogy össze kell állÃtani az eladható rendelÅ‘k listáját, illetve másik megfogalmazásban azoknak az ingatlanoknak a névsorát, amelyekben orvosi tevékenység folyik, nem azonos azzal, hogy ezeket az épületeket kötelezÅ‘en el kell adni. Másrészt emlÃtett törvény még azt is szabályozza, hogy az orvosok milyen négyzetméterenkénti árban vásárolhatják meg a szóban forgó ingatlanokat attól függÅ‘en, hogy milyen kategóriájú településen működnek, vagyis az érintettek akár készpénznek is vehetik, hogy nekik törvény szerint kijár a kedvezményes vásárlási jog.
Nos, a települések mindent megtesznek, hogy megtarthassák éppen az emlÃtett jogszabály által önkormányzati köztulajdonból önkormányzati magántulajdonba áthelyezett ingatlanjaikat, az orvosok pedig akár perre is mennek azért, hogy megvásárolhassák rendelÅ‘iket, és nekikezdjenek azoknak a beruházásoknak, amelyeket a jelenlegi albérlÅ‘i státusban eddig csak kevesen vállaltak.
Sztakics Éva alpolgármester érdeklÅ‘désünkre elmondta, a rendelÅ‘k listáját már egyszer a tanács elé terjesztették, és a telekkönyvek hiánya miatt halasztották el annak elfogadását, a kilenc orvos egyenként hatszáz lejes perköltségének kifizetését pedig a hivatal megfellebbezte. Dr. Kerekes JenÅ‘, a háromszéki orvoskamara elnöke arról tájékoztatott, azt kÃvánja elérni, hogy büntessék meg azokat az önkormányzatokat, amelyek nem hajtják végre a jogerÅ‘s Ãtéleteket, ettÅ‘l azt reméli, megindulhat a rendelÅ‘k eladása.
Úgy tűnik, jelenleg azok jártak a legjobban, akik idÅ‘ben kiléptek ebbÅ‘l a háborúból, és saját tulajdonú ingatlanba költöztették rendelÅ‘jüket, amit úgy fejleszthetnek, ahogy akarnak, illetve amire pénzük van — szögezte le Kerekes doktor. A megyeszékhelyen eddig három családorvos választotta ezt a megoldást, néhányan korábban is sokat költöttek az önkormányzati albérletben működÅ‘ rendelÅ‘k korszerűsÃtésére, de vannak olyanok is, akik a jogi huzavonára hivatkozva majdnem semmit nem tettek azért, hogy betegeiket kellemes környezetben fogadják.
A tét mindkét fél számára igen nagy, hisz mÃg szabadpiaci áron megyénkben egy négyzetméter lakófelület átlagára 400—500 euró, addig a rendelőépületeket, településkategóriától függÅ‘en, 20—30 euró/négyzetméteres áron kellene eladniuk a háromszéki önkormányzatoknak.