Több mint 14 300 állást szüntet meg a kabinet a különböző minisztériumokban, illetve az alárendelt ügynökségekben — jelentette be a tegnapi kormányülést követően Emil Boc miniszterelnök. A tárcavezetők sorra jelentették be, mely, alárendeltségükbe tartozó ügynökséget szervezik át, szüntetik meg, vagy vonják össze egy másikkal, és hány alkalmazottat bocsátanak el.
A 226 ügynökségből 107 marad az átszervezés nyomán. A kormányfő megismételte: a kabinet felelősséget vállal az ügynökségek átszervezésére vonatkozó törvényért. Az elbocsátások hírét alig egy nappal azt követően jelentették be, hogy Gheorghe Pogea pénzügyminiszter közölte: a szeptember és november közötti időszakban tíznapos fizetetlen szabadságra küldenek minden állami alkalmazottat, vagy pedig nyolc óráról hat órára csökkentik a munkaidőt. A kiadások csökkentését célzó intézkedés gyanánt Marian Sârbu munkaügyi miniszter kijelentette: megpróbálja rávenni az alkalmazottakat, hogy önként menjenek fizetés nélküli szabadságra, így nem kellene az intézkedést törvénnyel szabályozni. A kormány döntései a szakszervezeti vezetők felháborodását váltották ki, számos érdekvédelmi szövetség tiltakozó megmozdulásokkal fenyegetőzik.
Állam az államban egy-egy ügynökség
Számos, a kormány alárendeltségébe tartozó ügynökség mára már afféle állam az államban: pénzt kap a költségvetésből, és azt önkényesen költi, nincs tekintettel a közérdekre — indokolta Emil Boc kormányfő az átszervezés szükségességét. Ezeknél az ügynökségeknél aránytalanul magas béreket kapnak az alkalmazottak, a vezetők pedig szórják a pénzt, hogy ne kelljen azt visszaadni, gyakran képtelen mértékű beruházásokat eszközölnek. Példaként említette az Állami Építkezési Felügyelőséget, amelynek új székháza 16 millió euróba került, kiadásai pedig meghaladták az 53 millió eurót. Elfogadhatatlan, hogy míg például az oktatásügyben vagy az egészségügyben alig adnak pénzt az alkalmazottaknak, bizonyos ügynökségek gátlástalanul szórják a közpénzt, és aránytalanul magas béreket biztosítsanak az alkalmazottaknak — szögezte le. Mint mondta, a kabinet felelősségvállalással fogadja el az intézmények átszervezésére vonatkozó jogszabályt. A cél a kiadások csökkentése, a jogszabály pedig része az állam megreformálását célzó intézkedéseknek.
Miniszterek sorakozója
Tegnap délután sorra álltak a média kamerái és a mikrofonok elé a miniszterek, hogy bemutassák az alárendeltségükbe tartozó ügynökségek nagyszabású átszervezését, hány állást szüntetnek meg. Estig mindössze három tárcavezető — Elena Udrea turisztikai, Cătălin Predoiu igazságügyi, Mihai Stănişoară védelmi miniszter — nem mutatta be költségcsökkentési terveit. Összesen több mint 14 300 állás szűnik meg, a beszámolókból azonban nem minden esetben derült ki, ezek közül hány betöltetlen, azt tehát még nem tudni, konkrétan hány alkalmazott lesz munkanélküli az intézkedések nyomán. Ecaterina Andronescu tanügyminiszter közölte: 401 állás szűnik meg a tárcának alárendelt intézményekben, ezzel évi 12 millió lejt spórolnak meg. Radu Berceanu szállításügyi tárcavezető 627 állás megszűnését jelentette be, hét minisztériumi alárendeltségbe tartozó ügynökséget, társaságot számolnak fel. Adriean Videanu gazdasági miniszter közölte: az év elejétől mostanig 4800 alkalmazottat bocsátottak el, ám a következő időszakban újabb 5400 állás szűnik meg. Dan Nica belügyminiszter szerint 1225 állás marad betöltetlenül, az igazgatók számát pedig a felére csökkentik. A munkaügyi minisztérium alárendeltségébe tartozó hivatalok mindegyikében lesznek elbocsátások, a jelenleg betöltött állások 10—20 százaléka szűnik meg, összesen több mint 1300 személy marad munka nélkül. Vasile Blaga fejlesztési miniszter a tárca alárendeltségébe tartozó hat ügynökség összevonását jelentette be, 271 állás szűnik meg, ebből azonban 240 jelenleg is betöltetlen. Az orvosokat nem érinti majd az elbocsátási hullám, Ion Bazac egészségügyi miniszter szerint azonban így is 627 állás szűnik meg a minisztériumban és az alárendelt intézményekben. 11-ről nyolcra csökkentik a környezetvédelmi minisztériumhoz tartozó hivatalok számát, összesen 444 állás szűnik meg, ezek közül jelenleg csak 31 betöltött. Nicolae Nemirschi tárcavezető szerint ez évi 17 millió lejes megtakarítást jelent. A Kis- és Közepes Vállalkozások Minisztériumánál 260 állás szűnik meg, közel négymillió lejt spórolnak így — jelentette be Constantin Niţă tárcavezető. A pénzügyminsiztérium 50 községi és városi igazgatóságot számol fel, 477 állást szüntet meg, évi 6 millió lejes megtakarítást célozva. Ilie Sârbu mezőgazdasági miniszter szerint az alárendelt intézményekben 1226 alkalmazott marad munka nélkül. A miniszterelnöknek alárendelt intézményeknél is karcsúsítanak: 21-ről 16-ra csökken számuk, összesen 1317 állás szűnik meg, ebből mindössze 317 betöltetlen. Kisebb méretű elbocsátások lesznek a külügyminisztériumnál, a kulturális tárcánál, az ifjúsági és sportminisztériumnál is.
Tiltakoznak a szakszervezetek
Felháborodással fogadták az átszervezési hírt a szakszervezeti vezetők, a kormány által alkalmazott megoldást nem tartják elfogadhatónak, az önkéntes fizetés nélküli szabadság ötletét pedig egyenesen képtelenségnek minősítették. Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb vezetője a kormány menedzseri képességeinek hiányával magyarázza a fizetés néküli szabadságra vonatkozó döntést. Szerinte mielőtt kényszerszabadságra küldenék az alkalmazottakat, a kabinetnek meg kellene vizsgálnia a bizonyos minisztériumoknál — például a sport- és ifjúsági vagy a turisztikai tárcánál — folyó pazarlást. Bogdan Hossu ugyanakkor tiltakozó megmozdulásokat helyezett kilátásba, ha a kabinet a hónap végéig nem áll elő értelmes válságkezelési stratégiával.