Szájer József, a fideszes európai parlamenti delegáció vezetője tegnap Brüsszelben magyar újságíróknak nyilatkozva felszólította a magyar kormányt: ne vállaljon olyan kötelezettséget, amelynek értelmében a Cseh Köztársaságot és Szlovákiát mentesítené az Európai Unió az alapvető emberi jogok chartájának hatálya alól.
A fideszes képviselők nem fognak megszavazni ilyen tartalmú dokumentumot sem az EP-ben, sem az Országgyűlésben — tette hozzá. Szájer tudomása szerint a csütörtök-pénteki EU-csúcstalálkozó előkészítése során olyan nyilatkozaton dolgoznak, amely szerint Csehország — és esetleg Szlovákia — mentességet fog kapni az alapjogi charta hatálya alól. Ezt a mentességet minden tagországban és az EP-ben is meg kell majd erősíteni.
Halál Pakisztánban
Több mint nyolcvanan, köztük nők és gyerekek vesztették életüket, és több mint kétszázan sebesültek meg a pakisztáni Pesavarban egy népes piacon tegnap elkövetett robbantásos merényletben hivatalos források szerint. Az áldozatok száma még tovább növekedhet. Kórházi források először azt közölték, hogy legkevesebb 15, később pedig azt, hogy legkevesebb 43 halálos áldozata volt az autóba rejtett, több mint egy mázsa robbanóanyagból készített pokolgépnek a fővárostól, Iszlámábádtól 150 kilométerre fekvő északnyugat-pakisztáni nagyvárosban. Ez volt az utóbbi két év legvéresebb terrorcselekménye Pakisztánban. Néhány órával azután követték el, hogy háromnapos látogatásra az országba érkezett Hillary Clinton amerikai külügyminiszter, hogy új alapokra helyezze a kétoldalú kapcsolatokat, és az Egyesült Államok töretlen támogatásáról biztosítsa az iszlámábádi kormányt a terrorizmus elleni harcban.
Újra Angela Merkel a kancellár
Nagy többséggel ismét Németország kancellárjává választotta Angela Merkelt tegnap a német parlament. A törvényhozás alsóházában, a Bundestagban a konzervatívokból és a liberálisokból álló új kormánykoalíció képviselői közül 323 a kancellárra szavazott, aki a parlamentben immár másodszor kapott bizalmat. Merkelt először 2005 őszén választották meg kormányfővé. Az 55 éves politikus Németország háború utáni nyolcadik, egyben pedig első női kancellárja. A hivatali esküt az új kormány tagjaival együtt délután tette le a Bundestagban.
Finnországban is bajban vannak a romák
Rendőrök jelenlétében számoltak fel a finn hatóságok egy sátortábort és egy bódételepet Helsinkiben, lakóhelyük elhagyására kényszerítve a telepeken élő romákat. A finn főváros illetékes szervei évek óta macska-egér játékot folytatnak a zömmel Romániából és Szlovákiából érkezett romákkal. Jussi Pajaunen polgármester nyíltan hirdeti, hogy meg akarja szabadítani Helsinkit az utcai koldusoktól. Mivel EU-tagállamok polgárai nem utasíthatók ki Finnországból, a hatóságok egészségügyi és tűzrendészeti előírásokra hivatkozva lépnek fel annak érdekében, hogy eltávolítsák lakóhelyükről a romákat. Segélyszervezetek rasszista politikával vádolják a helsinki önkormányzatot. Szerintük a hatóság nem veszi figyelembe, hogy a romák munkát keresnek, és számos esetben — magánszemélyek közvetítése nyomán — találnak is Helsinkiben.
Blairért kampányol a brit kormány
Gordon Brown brit kormányfő aktívan lobbizni kíván azért, hogy elődje, Tony Blair töltse be az Európai Unió majdani elnöki tisztségét. A BBC a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalból származó értesüléseket idézve közölte, hogy Brown személyesen fogja előterjeszteni a javaslatot a következő uniós csúcstalálkozón Brüsszelben. A Downing Street eddigi hivatalos álláspontja az volt, hogy ha Blair — aki 2007-ben távozott a miniszterelnöki tisztségből — óhajtja az uniós elnöki megbízatást, a brit kormány ebben támogatni fogja. Az azonban most hangzott el először, hogy Brown tevőlegesen is közbenjárna ennek érdekében. A tisztség mindazonáltal csak akkor jön létre, ha az uniós intézményi reformokra kidolgozott Lisszaboni Szerződést mindegyik EU-tagállam törvénybe iktatja. Ehhez már csak Václav Klaus cseh államfő aláírása szükséges.