A Toro Kft. Lemhényben felépített húsipari üzeme nemcsak a megye, hanem minden valószínűség szerint az egész Székelyföld legmodernebb vágóhídja, ahol ötvenhét másodpercenként dolgoznak fel egy-egy sertést. Dr. Pál Andor magánvállalkozó Sapard-támogatással építette fel korszerű üzemét, melynek beruházási értéke 2 058 885,5 euró. Az önrész a teljes összegnek több mint felét teszi ki. Az EU-s szabványok és szigorú követelmények szerint megépített és felszerelt üzemben a napokban kezdődött el a próbavágás.
Miután beöltöztünk a kötelező felszerelésbe, dr. Pál Andor végigkísért az üzemen. Egyik ámulatból a másikba estünk, hiszen ilyen látványban eddig még nem volt részünk. A magánvállalkozóé a szó:
— Megkaptuk az A-kategóriájú működési engedélyt, ami azt jelenti, hogy be lehetett indítani a sertések esetében a próbavágásokat. Ahhoz, hogy megkapjuk a végleges engedélyt, egy bizonyos időnek kell eltelnie, ez idő alatt az állat-egészségügyi hatóságok felülvizsgálják a rendszer működését, azt, hogy honnan származik az élő állat, és hová került a húsa. Egyedileg minden sertés számozott, és az eladásnál újabb számot kap. Az adatok központi információs rendszerbe kerülnek. Egy perc sem kell ahhoz, hogy egy százkilós disznó kétfelé hasítva bekerüljön az ezer sertés befogadására alkalmas hűtőkamrába. Egy másik vonalon szarvasmarhákat fogunk vágni. Ott is végeztünk már próbavágást. A korszerű gépeket és felszerelést Magyarországról szállították, és az ottani szakemberek szerelték fel. Az üzem építéséhez a múlt év júniusában kezdtünk hozzá, és mondhatom, Tompa László mérnök cége rekordidő alatt építette fel. A tíz megyéért felelő minősítő ellenőr azt mondta, hogy ilyent még nem látott sehol. Az üzem mellé két részből álló — mechanikai és kémiai, biológiai — szennyvíztisztítót is építtettünk. A tisztító is próbaüzemeltetés alatt. Az üzem több mint harmincöt személynek biztosít munkahelyet. A régi vágóhíd helyére egy trancsírozót és egy csomagolórészleget szándékszunk berendezni ugyancsak EU-s követelmények szerint. Az élő állatokat jelenleg Magyarországról szállítjuk. A saját üzleteinken kívül félbe vágott sertést szállítunk megyénkbe, de Brassóba és moldvai üzletekbe, kisebb feldolgozókba is kerül innen sertéshús. Míg a próbavágás tart, hetente háromszáz sertést vágunk le, de ahhoz, hogy jövedelmező legyen, heti nyolcszáz sertést és legalább ötven szarvasmarhát kell levágnunk. A szárazság miatt két hét alatt harminc százalékkal növekedett az élő sertéshús kilogrammja, ami a hústermékek árának a növekedését is maga után vonja. A Toro cég már ovális uniós pecséttel is rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ezzel EU-s államokba még nem tudok exportálni, de az egész országba már igen. Bízom abban, hogy őszig már teljes kapacitással fog üzemelni a vágóhíd...