November 22-én a lakhelyünkhöz tartozó választási körzetben voksolhatunk (ezek Háromszéken többnyire ugyanazok, mint a nyári EP- vagy a tavalyi parlamenti választásokon). Ha más településen tartózkodunk, akkor csak a speciális körzetben szavazhatunk, és saját felelősségre nyilatkoznunk kell arról is, hogy máshol nem éltünk választási jogunkkal.
Szavazni csak személyazonossági igazolvány felmutatásával lehet. Ezúttal két listát kell aláírnunk, egyikért az államelnöki szavazólapot vehetjük át, másikért a népszavazás két kérdését tartalmazó külön lapokat. Jól fontoljuk meg, ha visszautasítanánk az elnökválasztási vagy népszavazási voksolást, mert később már nem térhetünk vissza, hogy mégis meggondoltuk magunkat — már nem lesz jogunk szavazni. A népszavazásnál sem dönthetünk úgy, hogy csak egyik kérdésre kívánunk válaszolni, kötelesek vagyunk mindkét lapot átvenni, és éppen ezért helyesebb, ha rányomjuk pecsétünket, mert másképp akár meg is hamisíthatják az üresen hagyott nyomtatványt.
A referendum két kérdését tartalmazó papíros közül az elsőt feketével nyomtatták, és az a kérdés áll rajta, szeretnénk-e, ha a jelenlegi kétkamarás parlament helyett egykamarás parlament működne Romániában. Ez azt jelentené, nem lenne külön szenátus és képviselőház, csak ez utóbbi. A magyar szervezetek: az RMDSZ és az MPP egyaránt a jelenlegi rendszer megtartását tartja jobbnak, a szenátus jogkörének átalakításával. Ha egyetértünk az általuk javasolt megoldással, a NU (nem) kockába kell pecsételnünk.
A referendum során feltett másik kérdést kék színnel nyomtatták, és a honatyák számának csökkentésére vonatkozik, ha sikeres lesz a népszavazás, és elfogadják az erre vonatkozó törvényt, a jelenlegi 471 képviselő és szenátor helyett legfeljebb 300-an tevékenykednének majd. Ebben a kérdésben az RMDSZ a jelenlegi szám megtartása mellett érvelt, az MPP jónak találná a csökkentést, úgy vélik, az EU-s gyakorlathoz képest Románia túlképviselt. A DA (igen) azt jelenti, hogy kevesebb képviselőt szeretnénk, a NU (nem) a jelenlegi létszám megőrzése mellett foglal állást.
Az elnökválasztás esetén egyszerűbb a dolgunk, abba a kockába kell ütnünk a pecsétet, amelyben az általunk támogatott jelölt neve szerepel. Ha a kereten kívül kerül a pecsét, vagy többször ütjük rá, a szavazólap érvénytelen.