Kéthetente megkétszereződik Európában az új influenza okozta halálesetek száma október közepe óta — közölte tegnap az Európai Betegség-megelőzési és Járványügyi Központ. A stockholmi székhelyű intézet adatai szerint 670 emberéletet követelt a H1N1 vírus azóta, hogy áprilisban megkezdték az esetek regisztrálását.
Szlovéniában szombaton meghalt a második újinfluenzás beteg, két másik páciens állapota súlyos. A kezdeti mérsékelt érdeklődés után az elmúlt napokban megrohamozták a franciák az új típusú influenza elleni védőoltást kínáló központokat, ahol az átlagos várakozási idő hétfőn legalább két óra volt. A fordulat oka, hogy az egészségügyi dolgozók és a krónikus betegségben szenvedők után péntektől a terhes nők, a 6 és 36 hónap közötti gyerekek és az autoimmun betegségre fogékony személyek védőoltása is megkezdődött.
Orbán Viktor Szentpéterváron
Orbán Viktor azért ment a hét végén Szentpétervárra, hogy rendezze az orosz—magyar kapcsolatokat. A Fidesz elnöke ezt újságírói kérdésre válaszolva mondta tegnap a Parlamentben. Szombaton Szentpéterváron az Egységes Oroszország Párt kongresszusán Orbán Viktor megbeszélést folytatott Vlagyimir Putyin orosz kormányfővel. ,,Tiszta, világos és átlátható kapcsolatokat akarunk" — mondta Orbán, hozzátéve, hogy ma ezek a kapcsolatok inkább zűrösek, Magyarország részéről ,,zűrös alakok zavaros helyzeteket teremtenek, és a zavarosban halásznak". Ez elfogadhatatlan, ez a posztkommunista átmeneti időszaknak a kultúrája, ezen túl kell lépni, ,,erről mindenki a saját háza táján söprögessen, én is ott söprögetek, erről mi, magyarok tehetünk elsősorban" — vélekedett. Mint mondta, ideje, hogy XXI. századi kapcsolatrendszerré formáljuk az eddigi orosz—magyar kapcsolatokat. * Orbán Viktor szerint az ötvenszázalékos parlamenti többség elérése a reális a Fidesz számára, míg a kétharmadot irreálisnak tartja. A Fidesz elnöke erről tegnap beszélt.
Brit képviselők költségtérítési ügye
Ügyészségi eljárás indult tegnap annak eldöntésére, hogy vádat lehet-e emelni brit parlamenti képviselők ellen az idén kirobbant költségtérítési botrány miatt. A Scotland Yard közölte: négy alsó- és felsőházi képviselő ügyének aktáit adta át a vádhatóságnak, de ,,néhány további esetben" még folyik a vizsgálat. Az ügyészség feladata eldönteni, hogy a beterjesztett rendőrségi bizonyítékok alapján van-e reális esély elmarasztaló ítéletre, ha a képviselők ellen hivatalosan vádat emelnek. A vádemelési lehetőségek között szerepel a csalás vagy a hamis számlázás; e bűncselekményekért akár 7—10 év szabadságvesztés is kiróható.
Lezuhant egy olasz katonai repülőgép
Lezuhant egy olasz katonai szállítógép tegnap Toscana tartományban, az ötfős személyzet életét vesztette. A C130-as kiképző repülésre indult, s rögtön a felszállást követően lezuhant, majd kigyulladt a pisai katonai légitámaszpont közelében.
Elrabolt újságíró holtteste Libanonban
Egy igazságügyi szakértői csoport megtalálta Libanonban a 24 évvel ezelőtt palesztin fegyveresek által elrabolt Alec Collett brit újságíró holttestét — jelentette be tegnap Nagy-Britannia bejrúti nagykövetsége. Alet Collettet 1985-ben — 64 éves korában — a libanoni polgárháború idején rabolták el. Az újságíró a bejrúti repülőtér melletti, az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége által működtetett menekülttáborban járt, amikor elhurcolták.
Berlusconi, az év rocksztárja
Silvio Berlusconi olasz miniszterelnököt választotta az év rocksztárjának a Rolling Stone című magazin olasz kiadása, azzal indokolva a kitüntető címet, hogy a politikus ,,életstílusa méltó a legnagyobb rocksztáréhoz". A magazin decemberi kiadásának címlapját az idén nyáron sorozatos magánéleti botrányokba keveredett Berlusconi mosolygós fényképe díszíti, a háttérben az olasz nemzeti lobogó látható. Carlo Antonelli, a Rolling Stone olaszországi kiadványának főszerkesztője tegnap közleményben tudatta: a szerkesztőség egyhangúlag választotta meg a 73 éves politikust, médiacézárt az év rocksztárjának életstílusáért, amelyet szerinte a rock and roll szavakkal pontosan le sem lehet írni. ,,Rod Stewart, Brian Jones és Keith Richards még ereje teljében is kisiskolásnak tűnt hozzá képest" — áradozott Antonelli Berlusconiról.