Elvek, pártok és a húsosfazék — Bogdán László

2009. november 25., szerda, Máról holnapra

Először a vitathatatlan tény: az elnökválasztáson harmadik helyen végzett liberális jelölt, Crin Antonescu hétfő reggel különös nyilatkozattal lepte meg híveit és a forrongó román politikai életet. Kijelentette, hogy hű marad ideáljaihoz, és a második fordulóban semmiképpen nem hajlandó támogatni Traian Băsescu újraválasztását.

Hogy kit támogatna szívesen, és kinek a támogatására ösztönözné a liberális szavazókat — akik kétségtelenül nehezebben manipulálhatóak, mint a többi párt népsége és katonasága —, kiderült a Mircea Geoanănak címzett javaslatából. Amelynek lényege Klaus Johannis szebeni polgármester miniszterelnök-jelöltségének támogatása. Mindez villámgyorsan történt, és nem mindennapi morális gesztusnak is tekinthető, a levantei politizálás során ugyanis leszoktunk — mert a pártok leszoktattak! — arról, hogy a politikában elvek, ideálok is léteznek, és valaki, egy párt elnöke — egy olyan párté ráadásul, amelyik föltétlenül a mérleg nyelve lehet az elnökválasztási küzdelemben — ragaszkodhat elveihez és elképzeléseihez. Geoană nyilván azonnal igent mondott, nem volt idő a szokásos kivárásokra, simlizésekre, két hét áll a rendelkezésére ahhoz, hogy maga mellé állíthassa a Băsescu-ellenzők nem is oly kicsiny táborát. Ráadásul a szociáldemokraták már az elnökválasztás előtt támogatták Johannis jelölését. S az RMDSZ is kifejtette, hogy Johannis kormányfővé jelölése mellett áll. A kérdés nem is az, hanem a szociáldemokrata párt maga. Sokan, elsősorban Traian Băsescu és hívei, Ion Iliescu pártjaként emlegetik, de véleményünk szerint a párt nem olyan bonyolult problémáit nem elsősorban Ion Iliescu jelenti, inkább az elnökválasztási kampányban démonizált Viorel Hrebenciuc s a párt vörös bárói, akiket kár felsorolni — ez nem a reklám helye —, de kétségtelenül ragaszkodnak hatalmukhoz és érdekeikhez. Nekik nincsenek elveik, ideáljaik, Bogdan Chireac elhíresült mondását idézve — ,,Mit csinálsz?" ,,Pénzt!" — pénzt csinálnak. A helyzetet bonyolítja, hogy ha Mircea Geoană államfő lesz, új elnököt választ a szocdem párt, megjósolhatatlan ma még, hogy kicsodát. De a személyén sok múlik majd, az is, hogy mennyire fogja támogatni a párt az esetleges Johannis-kormányt, pláne, ha az — és ebben, ismerve a szebeni polgármestert, semmi kétely nem merülhet fel — szembemegy az érdekeikkel, helyreállítva a törvényességet, ami Románia mostani állapotában a leglényegesebb. Mert nemcsak gazdasági és pénzügyi, hanem szociális és morális válság is van. Más szavakkal: mennyire őrizheti meg Johannis az autonómiáját? Ez persze csak akkor válik el, ha Geoană államfő, ő pedig kormányfő lesz. A puding próbája az evés.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2009-11-25: Közélet - x:

Elfogyott a gyógyszerészek türelme — Fekete Réka

Tájékoztatjuk a lakosságot, hogy egységünk súlyos pénzügyi helyzetbe került amiatt, hogy az utóbbi hónapokban az egészségbiztosító pénztár nem térítette meg az ingyenes és ártámogatott gyógyszerek ellenértékét, ezért nem kizárt, hogy fel kell függesztenünk ezen készítmények kiadását — olvashattuk tegnap több gyógyszertár bejáratánál.
2009-11-25: Közélet - x:

Háromszék a kisebb parlamentről — Demeter J. Ildikó

Eltérnek az átlagtól a vasárnapi népszavazás eredményei megyénkben: arányosan számolva kevesebben éltek a véleménynyilvánítás lehetőségével, és kevesebben is csökkentenék a törvényhozást egy házra, háromszáz honatyára.