A gazdaság 2010-ben a korábban tervezett 0,5 százalékhoz képest 1,3 százalékkal nő majd a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a kormány legfrissebb közös becslése szerint. Ezt Gheorghe Pogea pénzügyminiszter közölte tegnap, miután az IMF Bukarestben tartózkodó küldöttsége találkozott a kormány tagjaival.
A tárcavezető szerint a hazai termék (GDP) a felek becslése szerint a jövő évben eléri az 538 milliárd lejt (128 milliárd euró) a korábban tervezett 525,1 milliárd lejhez (125 milliárd euró) képest. Az IMF és a kormány ezzel a módosítással együtt véglegesítette a jövő évi költségvetés-tervezetet, amelyet a kormánynak mielőbb a parlament elé kell terjesztenie elfogadás végett. A tárcavezető szerint a parlament január 15-ig elfogadhatja a tervezetet, így 2010. január 20-a után az IMF küldöttsége várhatóan ismét a fővárosba utazik a második felülvizsgálat véglegesítése érdekében. Az államháztartási hiány változatlan maradt, így a kormánynak az 5,9 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányt kell tartania 2010-ben. Pogea szerint jó esély van arra is, hogy Románia februárban megkapja az IMF harmadik hitelrészletét, és ezzel egyszerre a negyediket is folyósíthatja a nemzetközi pénzintézet, amit eredetileg márciusra terveztek. A harmadik, 1,5 milliárd euró értékű hitelrészletet Romániának már decemberben meg kellett volna kapnia, de a nemzetközi pénzintézet a kormányválság miatt elhalasztotta az átutalását.
Halálos influenza
Huszonhétre nőtt az új típusú influenza halottjainak száma Romániában. Az országban egyelőre csak mintegy harmincezer embert oltottak be a világjárványt okozó vírus ellen. Az egészségügyi minisztérium tegnapi jelentése szerint újabb két ember halt meg az elmúlt 24 órában, egy nappal korábban pedig hét. Mivel az utóbbi napokban megugrott a halálesetek száma, a minisztérium bejelentette: olyan rendeletet készít elő, amely kötelezővé teszi a kezelés kifizetését a veszélyeztetett csoportokba tartozó azon személyeknek, akik elutasítják a védőoltást. Naponta átlagban csak 1300—1400 ember oltatja be magát. Ez azt jelenti, hogy a korábban legyártott és szétosztott 1 340 000 adag vakcinából eddig csak mintegy harmincezer adag fogyott el. Az ország minden megyéjében elég magas azoknak az orvosoknak és közhivatalnokoknak a száma, akik nem hajlandóak beadatni maguknak a védőoltást. A minisztérium ettől a héttől kiterjesztette az oltáskampányt a lakosság egészére, így bármely 16 éven felüli személy igényelheti már a vakcinát. A kormány tízmillió adag vakcinát rendelt a bukaresti Cantacuzino immunológiai intézettől.
Faluképvédelem
Budapest mindig kapott Erdélytől gyógyító üzeneteket, Erdély viszont Budapesttől nem ― idézte Kós Károlyt Ertsey Attila építész a Székelyföld épített örökségéről tartott kétnapos konferencia megnyitóján Csíkszeredában. A magyarországi szakember elmondta: az Országépítő Kós Károly Egyesülés létrehozásával új impulzust szeretnének adni Székelyföld építészetének, ,,hogy adósságunkat törlesszük". Az építészek, településrendezők, műemlékvédők és önkormányzati elöljárók részvételével zajló rendezvény kedden kezdődött. A kezdeményezők szerint veszély fenyegeti a magyar identitást nemcsak Erdélyben, hanem az anyaországban is, ezért ,,meg kell határoznunk és meg kell védenünk azonosságunkat", amihez a szakma és a politikum összefogására van szükség.
Bénító havazás
Komoly fennakadásokat okoz a közúti és vasúti közlekedésben a 24 órája tartó havazás; öt megyében megtiltották a teherautók közlekedését, több vonatjáratot pedig töröltek. A tiltás Ialomiţa, Buzău, Vrancea, Galac és Brăila megyére vonatkozik. A döntést azt követően hozták meg, hogy több országúton is teljes zárlat keletkezett, a síkos úton haladni képtelen teherautók megbénították a közlekedést. Kedd éjszaka például egyes helyeken több kilométeres autósorok keletkeztek. A belügyminisztérium adatai szerint kilenc megye összesen tizenkilenc pontján kellett felfüggeszteni az országúti közlekedést. A legtöbb útlezárás Vrancea megyében volt, de Buzău, Brăila, Mehedinţi, Ilfov, Prahova, Tulcea és Ialomiţa megyében is hasonló intézkedést hoztak. Az állami vasúttársaság kénytelen volt nyolc járatot törölni a Bukarest és Konstanca közötti fennakadások miatt.