Több rossz lehetőség közül a kormányzati szerepvállalás a kisebbik rossz, amit választhatott az RMDSZ — véli Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, a városi RMDSZ elnöke. Hogy jó-e vagy sem ez a döntés, az egy-két év múlva derül ki — tette hozzá.
Bírálták az előző Boc-kormányt, és a bizalmatlansági indítvány megszavazásával valóban hozzájárultak leváltásához, de elsősorban válságkezelő politikáját kifogásolták, és azt, hogy kormányrendeletekkel akarta irányítani az országot. Most a kormány tagjaként hozzájárulhatnak, hogy mindez ne így folytatódjék — fejtette ki Antal. Traian Băsescuval szemben nincs, amiért lelkiismeret-furdalása legyen az RMDSZ-nek — vélekedik —, hisz ,,a politikai bokszringben döntetlenre áll a mérkőzés", eddig háromszor ,,ütötte ki" őket Băsescu, és ugyanennyi volt a szövetség viszontválasza, most lehetőségük lesz tiszta lappal újrakezdeni. Băsescu RMDSZ-elleni cselekedetei közé sorolta a 2004-es kormányalakításkor tett, de utóbb be nem tartott ígéreteket a kisebbségi törvény elfogadásáról és a regionális átszervezésről, Nagy Zsolt eltávolítását, politikai kirakatperét és a tavaly ilyenkor zajló kormánytárgyalásokat, amikor helyet ígértek az RMDSZ-nek a kabinetben, de csak az SZDP-vel kötöttek szerződést. Az RMDSZ hozzájárult az elnök 2007-es felfüggesztéséhez, most, szeptemberben megszavazta a bizalmatlansági indítványt, majd a kampányban nem támogatta Traian Băsescut — vette számba a kölcsönös ,,sérelmeket" Antal Árpád, aki szerint felnőtt politikusoknak le kell ezekkel számolniuk.
Traian Băsescu a következő öt évben lehet sokkal jobb, és lehet rosszabb elnök — egyelőre senki nem tudja megmondani, mire számíthatunk. Vannak kockázatai az RMDSZ mostani lépésének, hisz a román politikában nincs garancia az együttműködés feltételeinek betartására, bebizonyosodott már, hogy bármilyen írott vagy szóbeli szerződés egyaránt felrúgható. Az RMDSZ nincs ragyogó helyzetben, túl sokat nem kérhet, hisz a magyarság szavazata megosztott volt, és ez gyengítette tárgyalási esélyeit. Ennek ellenére egyértelmű, ha ellenzékben marad, nagyon jelentős lehetőségektől esne el. Jövő év elején több, a magyarság szempontjából fontos jogszabály — kisebbségi törvény, régió-átszervezési törvény, tanügyi törvény módosítása — kerülhet a parlament elé, és a többség részeként elérhető, hogy ezeket megfelelő formában fogadják el. Fontos az is, hogy beleszólást nyerjenek az állam megreformálásának szabályozásába — véli a sepsiszentgyörgyi RMDSZ-politikus. Előnyös lehet a demokratákkal való kormányzás azért is, mert ők támogatják az legerőteljesebben a decentralizációt, de Erdély szempontjából sem mindegy, nekik is itt a legerősebb a bázisuk, és várható, több pénzt hozhatnak így a régióba.
A háromszéki RMDSZ a Hargita megyeiekkel közösen készül a kormányzati funkciók elosztására, közösen támogatnak miniszteri várományosokat, és kölcsönös igényeket fogalmaznak meg. Antal Árpád szerint annak függvényében, mekkora lesz a következő kabinet, két vagy három tárcát kaphat a szövetség, bíznak benne, hogy a két erős minisztérium — a fejlesztési és a környezetvédelmi — közül legalább az egyik az övék lehet, és soraikból kerül ki a miniszterelnök-helyettes is. Helyi szinten az intézményvezetőknél próbálnak a 2008-asnál jobb arányt elérni, de odafigyelnek arra is, hogy a kinevezésekkor ne a párttagság, hanem a szakértelem számítson — hangsúlyozta Antal Árpád.