A már felújított falusi iskolák sokkal színesebbek, külsejük emberközelibb, de berendezésük, belső kialakításuk is igényesebb, és sok esetben ízlésesebb, mint a városi betonépítményeké, amelyek ugyan a papírforma szerinti előírásoknak megfelelnek, de többnyire ridegebbek.
A jövő évi beruházási tervekben a vonzóbb iskolai környezet megteremtését is célul tűzték ki. A már elkészült összesítés szerint 2010-ben közel 35 millió lejre lenne szükség megyénkben, ebből összesen huszonöt intézménynek osztanának kisebb-nagyobb összegeket. Első lépésben a befejezetlen idei munkálatokra kellene még 3,4 millió lej (tíz iskola és óvoda várja) — idén amúgy is nagyon keveset, 4,29 millió lejt kapott felújításra a tanfelügyelőség (tavaly 29 milliót, 2007-ben pedig 27 milliót fordíthattak tatarozásra, korszerűsítésre, bővítésre); 31 millió lejből pedig tizenkilenc másik egységet lehetne mai színvonalúra emelni. Az egyetemi bentlakásokat is be kellene fejezni 2012-ben, amíg 2—5 százalékos saját hozzájárulással uniós pályázatokból fedezni lehet a költségek oroszlánrészét, hiszen 2013-tól már fele-fele alapon jutunk csak támogatáshoz.
Megyénkben jelenleg 156 tanintézmény működik, öt községben — Uzon, Bereck, Bardoc, Zágonbárkány, Szitabodza — már befejezték a felújítást, Réty községben pedig csak Szacsva maradt hátra. Nyolc-kilenc iskolának nincs egészségügyi engedélye (folyó víz hiánya miatt), holott a kis falvakban létkérdés az óvoda és az elemi iskola — és éppen ott nehezebb fenntartani őket. A beruházási terveket az iskolaigazgatókkal és polgármesterekkel közösen dolgozták ki.