A kormány sorsa — Bogdán László

2009. december 22., kedd, Máról holnapra

A kormány névsorát böngészve s a politikusok képességeit mérlegelve elmondhatjuk, hogy nem is olyan rossz ez a kormány, mint amilyen a rosszindulatú várakozások szerint lehetett volna, legalábbis ami egyes miniszterek személyi kvalitásait illeti. A baj az ország nehéz helyzete és a kezelendő válság körül kezdődik. Hogy a kormány mire lesz képes, hamarosan elválik. Ehhez persze a parlamentnek meg kell szavaznia a miniszter urakat.

Emil Boc áldásos tevékenysége folytán van is egy relatív kis parlamenti többség, de ahhoz, hogy a kormánytagokat megszavazzák, a liberális-demokratáknak, az RMDSZ-nek, a függetleneknek és a nemzeti kisebbségeknek testületileg jelen kell lenniük. Ez a későbbieken is nehézséget okozhat, nem mintha a függetlenekben nem lehetne megbízni, ahogyan egyes elemzők rosszindulatúan állítják — abból kiindulva, hogy aki már egy pártot cserbenhagyott, miért lenne hűséges egy másikhoz (?) —, sőt, bizton állíthatjuk, hogy számuk, ismerve a román politikusok jellemét, a közeljövőben még növekedni is fog, hanem azért, mert ha fontos törvények megszavazásakor többen hiányoznak, rosszul is elsülhet a dolog. Kis, de ideillő szarkasztikus túlzással: a kormány sorsát egy grippejárvány is megpecsételheti. Pontosabban ama bizonyos parlamenti többség nagyon kicsi és nagyon törékeny, a Boc-kormány ellenzéke meg nagyon erős. A sértődött szociáldemokraták és a konstruktív ellenzéki szerepre készülő liberálisok személyében kemény, megátalkodott, veszekedős ellenzékre számíthatnak… Az állandó hiányzások minden jel szerint megnehezíthetik s ellehetetleníthetik a Boc-kormány működését, ha csak nem akar a jogtudós Emil Boc — az elmúlt húsz év minden jel szerint legnépszerűtlenebb miniszterelnöke, akit több támadás ért az elmúlt hónapokban, mint a húsz esztendő román kormányfőit összesen (!) — régi szép szokásához híven a jövőben is kormányrendeletekkel kormányozni. Vannak persze a kormány összetételében óriási kérdőjelek, újra miniszter lesz Elena Udrea, aki ellen parlamenti vizsgálat is folyt korrupciós ügyei miatt, s a turisztika mellé most megkapta a fejlesztési minisztériumot is, mely tárca a legtöbb pénzt emelheti le a költségvetésből. Kecskére bízták a káposztát. A többi tárca a költségvetési megszorítások miatt igen nehéz helyzetben van, s vonatkozik ez az egészségügyi minisztériumra is, amelynek vezetője Cseke Attila lesz, akinek rendbe kell tennie a román egészségügyet, meg kell szüntetnie a kórházakban elsősorban pénzhiány miatt uralgó zűrzavart. Hadd ne soroljuk. A Boc-kormány, az ország helyzetét és a megoldandó feladatokat tekintve, akár kamikazekormánynak is nevezhető.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2009-12-22: Közélet - x:

A Háromszék falinaptára

Lapunk 2010-es, színes falinaptárát holnap, december 23-án kézbesítik terjesztőink.
2009-12-22: Közélet - x:

Fenyegetések miatt lemondott Csendes László

Családja és személyes biztonságának növelése érdekében mondott le tegnap Csendes László, a Szekuritáté iratcsomóit vizsgáló intézmény vezetője, aki azt állítja, hogy többször is megfenyegették.