Sötétségben fényességet... — Sylvester Lajos

2009. december 31., csütörtök, Máról holnapra

Bort, búzát, békességet, sötétségben fényességet — kiemelve mondom újévköszöntőként, mint prédikációjában a pap a textust, és közben óesztendei információk, olvasmányélmények alapján a több száz hiedelem, babona és újévi szokás közül szemelgetve mindegyre az ugrik be, hogy az új évben nemcsak a családra, kisközösségekre, hanem a nemzeti közösség egészére az lenne a legüdvösebb, ha türtőztetnők magunkat, és újév napján nem viszálykodnánk, nem veszekednénk, hogy az egész esztendőre ne ez telepedhessen rá, jövőnket ne keserítsük meg, és ne tegyük tönkre.

Én és környezetem (család)nevem napján erre bontunk pezsgőt, és erre koccintunk, mert ez alapvető feltétele annak, hogy a hiedelem szerint egész esztendőben hasznos cselekvőmunkát végezhessünk. Ezt mi magunk is tegyük, ne csak mástól várjuk el. És ha valaki házat alapoz, és erre épít falakat, ne azt rikoltozzuk, hogy előbb a tetőt kellett volna elkészítenie, hanem segítsünk habarcsot kavarni, és ne szavakat habarni, mert nem a szavak kötik meg a kőrakást s a betont, hanem az okos munka, a cselekvés.

Ezekben az óévi napokban a hazai és ezen belül a székelyföldi magyarság húsz évvel ezelőtti három legnagyobb közösségi élményének visszapörgetésével foglalkoztam. Az első nagy élmény ’89 decembere, amikor, legalábbis lényeges dolgokban, nem egymással pöröltünk és vitatkoztunk, hanem azokkal, akik a közemberek akaratának következményeként kialakuló társadalomszerveződésből ki akartak bennünket, magyarokat iktatni. Az akkori, a mi korunkban addig legsikeresebb rendszerváltást hozó óesztendő végére aztán ráerősített a február végi könyves tüntetés a magyar oktatásért, ami körül köreinkben sem vita, sem viszály, sem veszekedés nem lehetett. Eme kettős élményre épült aztán a harmadik: az első háromszéki szabad március 15-e, amely a magyar lakosság nemzeti önazonosságának hatalmas, gyönyörű ünnepségévé nőtt, terebélyesedett, és ezen túlmenően a nemzeti ügyeinkért való addigi kiállás beteljesülését, csúcsteljesítményét jelentette. Elképesztő közösségi akaraterő üzenetét közvetítette a magunk és mások számára.

Kívánhatnék-e mást, minthogy az új esztendőben hasonló egyéni és közösségi élmények irányába forduljunk a nemzeti önmegvalósításban és a közösségteremtésben.

Adjon Isten tehát minden jót, vigye el mind a nem jót; újesztendő hozzon újat, vigye el a régi rosszat; adjon Isten eleget, szekerünkbe kereket, köcsögünknek feneket az új esztendőben.

Bort, búzát, békességet, sötétségben fényességet...

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2009-12-31: Közélet - x:

Felépült a turisztikai információs iroda (Kovászna) — Bodor János

Alig négy hónap alatt felhúzták a kovásznai turisztikai információs iroda épületét (felvételünk), melynek alapkövét Elena Udrea turisztikai miniszter és Lőrincz Zsigmond polgármester a szeptember eleji városnapok alkalmával helyezte el az Egyesülés és Fenyves utca elágazásánál. Tehát az épület úgymond pirosban áll, még csak a belső kikészítése van hátra. A beruházásra — melynek értéke meghaladja a 700 000 lejt —, a turisztikai minisztérium adta a pénzt.
2009-12-31: Belföld - x:

Hírsaláta

NINCS CSEREBERE. A kormány beiktatása utáni első ülésén eltörölte azt a kedvezményt, amely értelmében a nyugdíjasok pénzre válthatják a fel nem használt ingyenes vasúti utazási jegyeket. (Realitatea)