E testületnek csak véleményezési joga van, tehát az a tény, hogy egyetlen ellenszavazat nélkül, a kormánypártiak tartózkodásával úgy határoztak, hogy a nyugdíjpont értékének 2010-ben 826 lejre kell emelkednie — azaz meg kell felelnie annak a törvénynek, mely előírja, hogy az országos átlagbér 45 százaléka —, csak arra volt jó, hogy hiú reményeket ébresszen az idős emberekben. A kormány megszállottan ismételgeti, nincs pénz ilyen mértékű nyugdíjemelésre, már eddig is hatalmas adósságokba verte magát, s minden lehetséges alkalommal bedobja: az IMF és a Világbank, de az Európai Unió is így akarja.
Való igaz, a nyugdíjalap bevétele nem fedezi a kiadásait, az állami költségvetésből kell felpótolni, de így történik ez valamennyi európai országban. Végül is az idős emberek míg élnek, vásárolnak, forgalmi adót fizetnek, adóznak, egyszóval bevételhez juttatják az államot, tehát semmi rendkívüli nincs abban, hogy a költségvetésből egészítik ki a nyugdíjalapot.
És az sem véletlen, hogy ebben az országban 5,5 millió nyugdíjas van. Évtizedek óta a leépítéseket, szerkezeti átalakításokat — a társadalmi feszültségek elkerülése végett — úgy hajtják végre, hogy az idősödő embereket nyugdíjba küldik. Ráadásul a nyugdíjjárulékot sem hajtják be maradéktalanul, nagy állami vállalatok, cégek, üzemek évek óta kormányengedéllyel vonják ki magukat a fizetés alól. Szegény tehát a nyugdíjkassza, de nyílt titok, a mindenkori kormányok tették azzá.
Bocék már jó idejében, tavaly november végén, december elején mondogatni kezdték, hogy befagyasztják a nyugdíjakat. A költségvetés-tervezet ezt a szándékot kívánja törvényesíteni, figyelmen kívül hagyva: ez egyet jelent az idős társadalom tagjainak még nagyobb mértékű elszegényítésével. Ráadásul az új nyugdíjtörvény, melyet január második felében, február elején kívánnak a parlamenttel elfogadtatni, ezt a folyamatot állandósítaná, s bevezetése után pár évvel a nyugdíjpont értéke az országos átlagbér 27 százalékára csökkenne.
A parlamentben folytatódik a vita, a kormány rendíthetetlennek tűnik, az ellenzék, de még az RMDSZ is, az emelés, illetve szinten tartás mellett tör lándzsát. Hogy valóban befagyasztják-e, vagy legalább az inflációs rátával megemelik a nyugdíjakat, azt csak jövő héten, a cikkelyenkénti szavazáskor tudjuk meg.