A normalitás felé — Farkas Réka

2010. január 15., péntek, Máról holnapra

Ünnepelhetnénk is az RMDSZ első kormányzati sikereit, a koalíciós alkuk során elért helyi és bukaresti eredményeket, de szerencsésebb, ha a normalitás első jeleiként tekintünk ezekre. Háromszéken mindenképpen előrelépés, hogy gyors és célratörő tárgyalás során sikerült egy mindkét fél számára elfogadható egyezséget kötni.

A protokollum aláírásakor senki nem kényszerült szemlesütve szégyenkezni, amiért eladta a román vagy magyar helyeket, egyik tábor sem éreztette, hogy övé a diadal, sikerült a másikat kijátszania, becsapnia. Elvszerű, tisztességes egyezség született, amely csak részben ugyan, de figyelembe veszi a megye etnikai összetételét és az alkudozó pártok politikai súlyát — fogalmaztak az aláírók.

Húsz évnek, sok éles szembefeszülésnek, viharos eseménynek kellett eltelnie, hogy a tisztességes tárgyalásra képes új generáció vegye át a politikai alakulatok irányítását. Változás történt az RMDSZ élén is, de talán még fontosabb a demokrata-liberálisok háza táján bekövetkezett hatalomátvétel, a nagy öregeket, Gheorghe Baciut, Petre Străchinarut és barátaikat sikerült háttérbe szorítani, helyüket az országos alelnök, George Scripcaru és Dan Manolăchescu vette át, akik nem ellenségnek tekintik a magyarokat, nem beolvasztásukra, elüldözésükre törekednek, hanem a normális együttélést, a fejlődést hirdetik. Teszik ezt nemcsak a szólamok szintjén, de tetteikkel, baráti kéznyújtásukkal is. Minden jel azt mutatja, nemcsak a Bukarestből érkezett parancs kényszerű végrehajtása szülte a gyors megegyezést, hanem a valós együttműködési szándék.

Bár a mostani megállapodás legnagyobb hozadéka a normalitás megjelenése életünkben, ugyanakkor óvatosságra is int, hisz mindaddig, amíg néhány vezető politikuson múlik mindez, nem dőlhetünk kényelmesen hátra karosszékeinkben. Holnap más párt vagy más irányítók kerülhetnek hatalomra, és ismét zűrössé válhat az egyezkedés.

Az RMDSZ akkor mondhatja valóban eredményesnek kormányzati szerepvállalását, ha sikerül olyan jogszabályokat elfogadtatnia, melyek a bukaresti széljárástól függetlenítik a megyei helyzetet. Az etnikai arányosság elvét előíró törvény, no meg a teljes decentralizáció jelentené ez irányban az első lépéseket, de egyértelműen és biztonságosan csak az autonómia szavatolhatja, hogy magunk dönthetünk saját dolgainkról.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2010-01-15: Közélet - x:

Kevesebb munkabaleset — Demeter J. Ildikó

Harmincnyolc munkabalesetet jegyeztek tavaly Háromszéken, közülük négy halálos, de csak kettő történt a megyében, a másik kettő azért szerepel a nyilvántartásban, mert a cég székhelye hivatalosan itt van. A vizsgálat még egyik esetben sem zárult le, csak annyit tudni, hogy megyénkben az egyik haláleset fadöntéskor történt, a másik a közúti forgalomban (a munkahelyre vagy onnan haza vezető úton történt sérülés is munkabalesetnek számít).
2010-01-15: Közélet - x:

Aggódik az MPP — Farkas Réka

Nem magyar, hanem RMDSZ-es intézményvezetői posztokat sikerült a szövetségnek kialkudnia — kommentálta az RMDSZ és a D-LP megállapodását Kulcsár Terza József, az MPP háromszéki elnöke.