A megyei önkormányzat eladja a tulajdonában levő Út- és Hídépítő Részvénytársaságot ― döntött tegnapi ülésén a közgyűlés. A határozathozatalt komoly vita előzte meg. Főleg két téma körül folyt a szóváltás: egészben adják-e el a vállalatot, és határozzák-e meg már most a befolyó összeg rendeltetését? Az, hogy a vállalatot megőrizze a megyeháza, alig merült fel.
A megyei tanács elnöke által előterjesztett határozattervezetben az szerepelt, hogy a vállalatot egészében adják el, s a befolyó összeget a megyei utak javítására, karbantartására és felújítására fordítsák.
Kopacz László, a gazdasági bizottság elnöke javasolta, hogy osszák meg a vállalat vagyonát, hiszen túl sok területe van. Csatlakozott hozzá Valeriu Şerban is, aki elmondta, a terület igen értékes. Sabin Calinic jogász szakemberként ecsetelte, semmi akadálya annak, hogy a tulajdonos, mármint a megyeháza, annyit bocsásson áruba, amennyit akar. Ám a mostani határozatban, amelynek lényege az eladási folyamat beindítása, semmi keresnivalója egy olyan cikkelynek, amely a befolyó összeg rendeltetését célozza. Arról majd akkor kell dönteni, amikor meglesz a pénz. Az is elhangzott, hogy eladják az útjavító vállalatot, s az árából utakat foltozgatnak. Ferencz Lajos, a hivatal gazdasági igazgatója közölte, amennyiben eladják a megyei utak adminisztrálását is végző vállalatot, arra is gondolni kell, hogy a megyeházán belül útmérnökségi szakirodát kell létesíteni. Leca Băncilă elhamarkodottnak tartja az eljárás beindítását, szerinte előbb hatástanulmányt kellene végezni. Şerban emlékeztetett, azért kezdeményezték a cég eladását, mert nem felel meg a minőségi követelményeknek. Calinic szerint kapitalizmusban a megyeháza nem tarthatja meg tulajdonában az útépítő vállalatot, mivel akkor azzal dolgoztat, s nem alakul ki valódi versenyhelyzet, mely a piacgazdaság lényege.
Végül többségi szavazattal úgy döntött a testület, hogy egészében adják el a vállalatot, s a befolyó összeg rendeltetését utólag határozzák meg. Természetesen, előbb felértékeltetik, s privatizációs ügynököt fogadnak meg a tranzakció lebonyolítására.
Máthé István, az Út- és Hídépítő Rt. szakszervezeti elnöke lapunknak elmondta, nem ellenzik az eladást, de mindenképpen a felosztás ellen foglaltak állást. Hozzátette, előző tárgyalásukon megegyeztek abban, hogy bárki vásárolja meg a céget, tartsa be a munkaszerződést. Ám a mostani határozatban feltételként szerepel, hogy a vásárló három évig ne változtassa meg a vállalat tevékenységi körét, székhelyét, és ne csökkentse az alkalmazottak számát. A munkaszerződésük öt évre szól, s a feltételek között öt évnek kellene szerepelnie, ezért igen valószínűnek tartja, hogy megtámadják a határozatot.