A csernátoni Haszmann Pál Múzeumban e hónap 31-éig dr. Marácz László amszterdami egyetemi tanár, Kuk Helga, a kolozsvári székhelyű Transylvanian Tresure Box Alapítvány elnöke, anyai ágon az alsócsernátoni Vajda család leszármazottja, Kisberk Ferenc, a fertődi Porpáczy Aladár Középiskola, Szaktanácsadó Intézmény és Kollégium gépészeti ismereteket oktató tanára és Haszmann Pál Péter irányításával...
tizenkét magyarországi és háromszéki iskolás vesz részt az ifjúsági nyelvkutató táborban, mely a szervezők tudomása szerint úttörő a maga nemében, hasonlóra a Kárpát-medencében ez ideig nem került sor.
Tegnap dr. Marácz László lapunk érdeklődésére elmondta: nagyon fontosnak tartja azt, hogy foglalkozzanak a magyar nyelvvel, mivel sem Magyarországon, sem a leszakított területeken nem foglalkoznak kellőképpen a magyar nyelv alaprendszerével, a gyökökkel, a magyar szótár legkisebb egységével. A táborozás ideje alatt megpróbálják a régi tárgyak, házberendezések és gépek elnevezéseit behelyezni a gyökrendszerbe. A kutatás azt is kimutatja, hogy ezek a tárgyak magyar eredetűek-e vagy sem. Hét táborlakó a fertődi kertészeti szakközépiskola növendéke, a többiek Kovásznáról, Szentkatolnáról és Csernátonból érkeztek. Az egyik csoport a szerszámnevekkel, egy másik a régi házak berendezéseivel, egy harmadik a táncmozdulatok neveivel, a negyedik színnevekkel, az ötödik csoport a kovásznai Konnát Árpáddal az élen a szekérrel, annak szókincsével foglalkozik. A táborozás ideje alatt a résztvevők a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumot és a kézdivásárhelyi Céhtörténeti Múzeumot is meglátogatták, és az elméleti előadásokon kívül a népi bútorfestéssel is ismerkednek.