Megkezdődött az auschwitzi náci haláltábor felszabadulásának 65. évfordulója alkalmából rendezett emlékünnepség tegnap délután a lengyelországi Oswiecimben, a tábor helyszínén. A holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapján tartott ünnepségen mások mellett Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő is részt vesz. A nagy hidegben túlélők is összegyűltek a helyszínen, miközben harmincöt állam kormányzati képviselői a holokausztról kezdtek nemzetközi értekezletet.
,,Mindannyiunknak meg kell értenünk, milyen hatalmas árat fizetett az emberiség a sovinizmussal és az idegengyűlölettel szembeni engedékenységért" — áll abban az üzenetben, amelyet Dmitrij Medvegyev intézett a megemlékezések résztvevőihez. Az orosz államfő egyben megengedhetetlennek minősítette a nácik és kiszolgálóik heroizálását, a fasizmus bűneinek igazolását. Nicolas Sarkozy francia államfő a holokauszt áldozataira való emlékezés kötelességéről szólt, és Lech Kaczynski lengyel elnökhöz intézett levelében jelezte: Franciaország támogatja a zsidó nép ellen elkövetett népirtás emlékének megőrzésére indított valamennyi kezdeményezést. XVI. Benedek pápa a holokauszt emléknapján elítélte ,,a soá borzalmát" és a náci Németország által létrehozott haláltáborok ,,hallatlan kegyetlenségét". A német pápa iszonyatosnak és embertelennek nevezte a haláltáborokat. Az antiszemitizmus és a tudatlanság minden formája ellen küzdeni kell — üzente Barack Obama. Hangsúlyozta: az ember nem szemlélheti tétlenül a gonosz cselekedeteit, bármikor és bárhol is mutatja meg ocsmány arcát. Nemcsak a holokauszttagadás büntetőjogi szankcionálásával, hanem politikai eszközökkel is tenni kell azért, hogy a kirekesztés, a rasszista megnyilvánulások ne nyerhessenek teret — mondta Mandur László, a magyar parlament alelnöke, utalva arra, hogy a holokauszttagadás büntethetőségét megteremtő törvényjavaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek tegnap Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője, miniszterelnök-jelöltje. Ha a parlament elfogadja a büntető törvénykönyv módosítását, akkor három évig terjedő szabadságvesztéssel lesz büntethető az, aki nagy nyilvánosság előtt tagadja a holokausztot.
A soá áldozataira emlékezett, de a jövő vízióját is vázolta a holokauszt emléknapja alkalmából a német parlamentben mondott beszédében az izraeli államfő. ,,Olyan jövőről álmodom, amelyben nincs helye a gyűlöletnek, a háborúnak és az antiszemitizmusnak" — jelentette ki Simon Peresz. A Bundestag 1996-ban az akkori államfő, Roman Herzog kezdeményezésére nyilvánította a holokauszt emléknapjává január 27-ét, az auschwitzi haláltábor felszabadulásának napját. A parlament azóta minden évben emlékezik a nemzetiszocializmus áldozataira, de izraeli elnök első ízben szólalt fel a németországi holokauszt-emléknapon.