RMDSZ—MPP-vita az Út és Híd Rt. kapcsánHomályos célzásoktól régi sérelmekig — Farcádi Botond

2010. január 29., péntek, Közélet

Ellenszavazat nélkül hagyta jóvá tegnapi ülésén Kovászna Megye Tanácsa a Hunyad megyei magyar közösség identitásának megőrzését célzó szórványprogram beindítását, rábólintottak a képviselők a Hargita megyével közös turizmusfejlesztési pályázatra, a megyei mezőgazdasági kamara megalakítására is, a Kovászna Megyei Út és Híd Rt. közgyűlésébe jelölendő személyek kapcsán azonban éles vita bontakozott ki az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt frakciója között.

A megyei önkormányzat vezetése javasolta, hogy a társaság gazdasági stabilitásának megőrzése érdekében hosszabbítsák meg a megyei önkormányzat által korábban kijelölt Kiss Tibor, Nagy Lajos és Fejér László Ödön megbízatását a megyei tanács tulajdonában levő cég vezetőségében. Az MPP-s tanácstagok azonban azt szerették volna, ha a vállalat igazgatótanácsába a megyei önkormányzatban képviselt három frakció — az RMDSZ, az MPP és a román csoport — egyaránt jelöl egy-egy képviselőt. Azzal sem értettek egyet, hogy olyan személyek képviseljék a tulajdonost — azaz a megyei tanácsot —, akik nem tagjai a testületnek, az említettek közül ugyanis csak Kiss Tibor az, aki jelenleg is ökormányzati képviselő.

Milyen stabilitásról beszélünk, ha az önkormányzat korábban még magánosítani akarta a vállalatot, később azonban úgy döntöttek, mégiscsak fejlesztik azt? — érvelt Fazakas Tibor, hangsúlyozva: a felelősségvállalás és az átláthatóság miatt is indokolt lenne, hogy a cég vezetőtanácsába a megyei tanács tagjai közül jelöljenek képviselőket. Felidézte a másfél évvel korábbi helyzetet is, amikor a cég alkalmazottai utcára vonultak tüntetni a magasabb fizetésekért, és megjegyezte: ,,igen nagy a csend" mostanság a vállalatnál. Az RMDSZ-es tanácstagok derültsége ellenére a hangulat egyre feszültebbé vált, Fazakas sérelmezte, hogy az RMDSZ nem konzultált senkivel az intézményvezetők kinevezése során, majd — a határozattervezethez visszatérve — utalt Sepsiszentgyörgy központi utcáinak felújítására is az Út és Híd Rt. kapcsán. Homályos célzását azonban Tamás Sándor elnök és az RMDSZ-es képviselők többszöri kérésére sem volt hajlandó kifejteni, mire a megyei önkormányzat elnöke megjegyezte: 16 százalékos profitja származott a vállalatnak a városközpontban végzett munkálatokból, majd ő is visszautalt a másfél évvel korábbi helyzetre, azzal vádolva az MPP-t, hogy politikai célra használta fel a tüntetéseket, azóta azonban a vállalatnál rendet teremtettek, a béreket átlagosan 25 százalékkal növelték, mintegy 130 személynek biztosítanak munkát a válság közepette is. Szerinte éppen ezért nem szabad politikai szempontoknak érvényesülniük a vállalat vezetésében.

Az ügy a román frakciót is megosztotta: Sabin Calinic szerint a vállalat vezetése nem politikai, hanem gazdasági ügy, ezért a jelenlegi megbízottak mandátumának meghosszabbítása mellett érvelt, Joós Ştefan azonban kifejtette, jóformán minden tanácstag valamely párt listáján került be az önkormányzatba, így nem szabadna félni a politikai szempontoktól sem.

A testület végül mindkét MPP-s javaslatot — hogy csak a jelenlegi tanács soraiból kerüljenek ki a megbízottak, illetve, hogy mindhárom frakció jelöljön egy-egy személyt — elutasította, így a polgáriak nem vettek részt a szavazáson, melynek eredményeként az eredetileg előterjesztett határozat szerint Nagy Lajos, Fejér László Ödön és Kiss Tibor képviseli a megyei tanácsot az Út és Híd Rt. közgyűlésében.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 650
szavazógép
2010-01-29: Közélet - x:

Panaszkodtak az erdővidéki polgármesterek (Akadályozott pályáztatás) — Hecser László

,,Ebből az intézményből magyar vezetőt kell leváltani! Igenis, vannak olyan intézmények, ahonnan magyarokat kellene leváltani" — panaszkodott felháborodottan a vidékfejlesztési kifizetési ügynökség munkatársaira, Boros Eduárdra és Kis Lászlóra Bardoc polgármestere, Balázsi Dénes szerdán a Nagyajtán tartott polgármester-találkozón. Balázsi véleményével Nagyajta, Vargyas, Bölön és Bacon elöljárói is egyetértettek, mint mondták, integrált településfejlesztési pályázataik nem Gyulafehérváron vesztettek, hanem még Sepsiszentgyörgyön elbuktak.
2010-01-29: Közélet - x:

Elbukott ingatlancsere (Farkas Réka tudósítása holnapi lapszámunkban)

Tegnap sem fogadta el a sepsiszentgyörgyi tanács azt az ingatlancserét, melyre az integrált városfejlesztési terv pályázatának kiegészítéséhez lett volna szükség. Az MPP-frakció úgy ítélte meg, nem sikerült meggyőző megoldást találniuk a Bánki Donát utcai óvoda számára, így tíz tartózkodó voksukkal elérték, hogy a 11 igen szavazat ne legyen elegendő a kétharmados többséghez. Továbblépést segítő javaslatot nem fogalmaztak meg, jövő héten tárgyalnak erről — hangzott el. A polgármester szerint a bukott határozattal egy tízmillió eurós pályázat kerülhet veszélybe.