Az IMF küldöttsége elhagyta Romániát, és még nagyon udvariaskodni sem próbált a küldöttség vezetÅ‘je, Jeffrey Franks, amikor újabb megszorÃtások bevezetésérÅ‘l beszélt, s csak úgy félvállról bedobta: a munkanélküliség az év elsÅ‘ felében eléri a tÃz százalékot, azaz egymilliót.
A hazai gazdasági szakértÅ‘k eme bejelentéstÅ‘l a szÃvükhöz kaptak, s nagyon nehéz fél évrÅ‘l kezdtek beszélni, arról, hogy mindez nem következhetett volna be, ha a kormány a múlt évben valós válságellenes intézkedésekkel rukkolt volna elÅ‘, s nem az elnökválasztási kampányra összpontosÃt.
Igaz, Jeffrey Franks némi reményt is elcsöpögtetett, mondva, ha minden elÅ‘Ãrásukat betartják, az elsÅ‘ fél év után Románia kijuthat a válságból. Csak valóban át kell szervezni, karcsúbbá tenni az államapparátust, azaz el kell bocsátani a fölösleges munkaerÅ‘t, úgy 250—300 000 embert, közben befagyasztva kell tartani a béreket és nyugdÃjakat, és be kellene hajtani a történelminek nevezett adósságokat a legnagyobb tÃz állami vállalattól. A vasúttól, a bányaipartól, az enegriatermelÅ‘ egységektÅ‘l.
Hogy tudjuk, ki az úr a házban, pontos határidÅ‘ket is szabtak a kormánynak: a pénzügyi fegyelmet megszigorÃtó törvénytervezetet március végéig át kell gyúrni a parlamenten, az állami intézmények hatékonyabbá tételének és jelentÅ‘s karcsúsÃtásának (tehát 300 000 ember elbocsátásának) IMF által szabott határideje április vége. Maradéktalanul alkalmazni kell a január 1-jétÅ‘l érvénybe lépett egységes bértáblatörvényt, s jövÅ‘tÅ‘l új nyugdÃjtörvénnyel kell féken tartani az öregségi járulékokat.
A gond csak az, ha nem bÅ‘vül a termelés, ha embereket bocsátanak el munkahelyükrÅ‘l, ha befagyasztják a béreket, nyugdÃjakat, szociális juttatásokat, csökken a kincstár bevétele, ez meg újabb megszorÃtásokat, leépÃtéseket szül. Ráadásul sem a nemzetközi pénzintézményeknek, sem a román kormánynak nincs olyan programja, mely a kis- és középvállalatokat támogatná, egy huncut lejt sem szánnak a magánszektor megsegÃtésére, holott ez lenne a kulcsa az elbocsátott munkaerÅ‘ újraalkalmazásának, az adókból és más hozzájárulásokból befolyó összegek jelentÅ‘s növelésének.
Egy szó, mint száz, gúzsba kötve táncol a Boc-kormány. Közben él egyetlen szabadságával: meglehetősen alattomos eszközökkel, de folyamatosan emeli az adókat és illetékeket.