A Legfelsőbb Védelmi Tanács jóváhagyta az amerikai kérést, hogy ballisztikus rakéták megsemmisítésére alkalmas elfogórakétákat telepítsenek Romániába az amerikai rakétapajzs részeként — jelentette be tegnap Traian Băsescu. Az államfő kevés részletet árult el, de azt elmondta, az ajánlatot Ellen Tauscheren, az amerikai fegyverzet ellenőrzéséért felelős államtitkáron keresztül maga Barack Obama tette meg. Băsescu szerint szárazföldi kilövőállásokról indítandó rakétákat telepítenének Romániába, s a rendszer 2015-ben válna működőképessé. Hangsúlyozta, hogy a terv nem Oroszország ellen irányul. Băsescu szerint ez hatalmas lépés Románia biztonsága számára, mivel az ország eddig teljesen védtelen volt a ballisztikus rakéták ellen.
A rakétavédelmi pajzs — amely egy radarból és egy rakétaelfogó rendszerből áll — gondolata nem új keletű, még az előző amerikai elnök, George Bush kormányzása alatt látott napvilágot. Már maga az ötlet is komoly elégedetlenséget váltott ki Oroszország részéről, ami csak fokozódott, amikor kiderült, hogy Európában Lengyelország és Csehország is csatlakozik a kiépítéséhez. Csehországban lett volna az elfogó, Lengyelországban a radar. Ez olyannyira felháborította Moszkvát, hogy Dmitrij Medvegyev államfő jelezte: a Litvánia és Lengyelország közötti orosz exklávéba, Kalinyingrádba telepíti az ország nukleáris fegyvereinek egy részét.
Lengyelországban a lakosság 57 százaléka, Csehországban pedig 67 százaléka ellenezte a rendszer kiépítését, így Washington más alternatíva után nézett, és 2009 végén bejelentette, hogy a pajzsot a Fekete-tengeren építi ki, amely így Bulgária, Törökország és Izrael mellett Románia számára is védelmet jelent. Ez a megoldás, úgy tűnik, Oroszországnak is inkább megfelelt.