Hóvihar Romániában
Megbénította a közlekedést Románia számos déli megyéjében a szűnni nem akaró hóesés, a látási viszonyokat hóviharok is nehezítik, több főutat le kellett zárni.
Az országos meteorológiai intézet rendkívül magas szintű, narancssárga kódjelzésű riasztási fokozatot vezetett be, amely várhatóan ma estig marad érvényben az ország déli részén és a fővárosban is. A rendkívüli intézkedések Giurgiu, Prahova, Călăraşi, Ialomiţa, Buzău, Brăila, Galac, Vrancea és Ilfov megyét érintik. Bukarestben is lezártak tegnap néhány főutat, a hókotró gépek nehezen boldogulnak, mivel a hóvihar újra és újra hóval temeti be az aszfaltot. Számos vasúti járatot töröltek, többórás késésekkel kell számolni.
Csángó Bál Budapesten
Szombaton Budapesten tartották a XIV. Csángó Bált, amelynek fővédnöke Sólyom László köztársasági elnök volt. Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottságának fideszes elnöke köszöntőjében kiemelte: a szabadság hiánya legnyilvánvalóbban Moldvában mutatkozott meg a rendszerváltozás előtt és utána. Az ott élő csángómagyarok továbbra sem használhatták anyanyelvüket sem az oktatásban, sem pedig a hitéletben. Az ezredforduló hozott áttörést az oktatás területén, amikor is beindult Klézsén, először iskolán kívül, majd egyre több csángó faluban iskolai keretek között is a magyar nyelv oktatása. Ehhez a programhoz a magyar állam hathatós anyagi támogatást nyújtott. Ma már ezer gyermek vesz részt közel húsz településen magyar nyelvű oktatásban, ez azonban csak tizede annak a tízezer moldvai tanulónak, akik valamilyen szinten beszélik a magyar nyelvet. A pozitív tendencia fenntartásához átfogó oktatási stratégiára lenne szükség ― mondta. Az idén is zsúfolásig megtelt Petőfi Csarnokban nyolc moldvai és gyimesi településről ― Klézséből, Nádasfaluból, Somoskából, Pusztinából, Hidegségpatakáról, Görbepatakáról, Gyimesbükkről és Áldomáspatakáról ― összesen negyvenöt hagyományőrző zenész és táncos lépett színpadra.
Elnökválasztás Ukrajnában
Az első fordulóhoz képest többen mentek el szavazni az ukrajnai elnökválasztás második, döntő fordulójában. A legaktívabbnak ismét Kelet-Ukrajna bizonyult, Nyugat-Ukrajnában viszont az átlagos részvétel jóval alacsonyabb volt. A legkevesebben Kárpátalján mentek el szavazni. A január 17-i első fordulóban Viktor Janukovics ellenzéki pártvezető és Julija Timosenko kormányfő kapta a legtöbb szavazatot — 35,32, illetve 25,05 százalékot —, így ők versengenek a legfőbb közjogi méltóságért. Bár a két jelölt között a különbség az első fordulóban tíz százalékpontos volt, a második forduló kimenetét nehéz megjósolni.
Nincs, kivel tárgyalni
A remélt iráni megegyezési készséggel kapcsolatban általános volt a csalódás a Münchenben tegnap véget ért nemzetközi biztonságpolitikai konferencián. Az iráni külügyminiszter müncheni ígéreteit még inkább felülírták a teheráni események, amelyek keretében Ahmadinezsád iráni elnök tegnap utasítást adott az urándúsítás felújítására. A konferencián az afgán elnök megerősítette: országa 2015-ig olyan helyzetbe akar kerülni, hogy képes legyen maga gondoskodni a biztonságról és a stabilitásról. Mindez magában foglalja a működőképes hadsereget és a rendőrséget, valamint az igazságszolgáltatást.