„A készülő örökségvédelmi törvénykönyvnek olyannak kell lennie a kultúra számára, mint a büntetőjogi törvénykönyvnek, illetve a polgárjogi törvénykönyvnek a társadalom egésze számára" — jelentette ki tegnapi bukaresti sajtótájékoztatóján Kelemen Hunor kulturális és örökségvédelmi miniszter.
A tárcavezető márciusban hívja össze azt a szakértői bizottságot, amelyet a törvénykönyv kidolgozásával bíz majd meg. Az Országos Örökségvédelmi Hivatalnak 63 millió lejes költségvetésből kell gazdálkodnia, amelyből közel 280 megkezdett műemlék-felújítási munkálatot finanszíroz. A szaktárca végleges, jóváhagyott költségvetése összességében alig haladja meg a 677 millió lejt, azaz a bruttó nemzeti össztermék 0,2 százalékát. A miniszter bemutatta a bukaresti George Enescu Filharmónia igazgatóját, Andrei Dumitriut, ugyanakkor bejelentette: a filmművészeti szervezetek képviselői ma ülnek össze, hogy a benyújtott jelölésekből kiválasszák az Országos Filmművészeti Tanács öttagú vezetőtestületét.
Rasszizmussal vádolt román politikusok
Rasszizmussal vádolja Traian Băsescu államfőt és Theodor Baconschi külügyminisztert több romániai civil szervezet, szerintük a vezetők nyilatkozataikban a bűnözés fogalmát a romákkal társították. A Jogforrás Központja nevű civil szervezet tegnapi közleményében kifejtette: Baconschit meneszteni kellett volna korábbi kijelentése miatt. A külügyminiszter nemrég azt mondta, hogy „egyes romániai közösségekben, elsősorban a roma etnikumúak körében fiziológiai kérdés a bűnözés".
Parlamenti vita az áfareformról
A szenátus plénumában tárgyalták a jelenlegi áfabefizetési módozat kiigazítási elképzelését. A tervezet szerint a jelenlegi, harminc napon belüli kötelező áfabefizetés megszűnne, és csak akkor kellene befizetni az áfát, ha a számla ellenértéke megérkezik a cég számlájára. Egy tervezet szerint nem a számla kibocsátása után, hanem a pénz beérkezését követően kellene csak kifizetni az áfát. A kezdeményezés az egész romániai adórendszert megreformálná. A vitában felszólaló Günthner Tibor Szatmár megyei parlamenti tisztségviselő kifejtette: egyértelmű, hogy a hozzáadottérték-adó a romániai költségvetés legfontosabb bevételi forrása, és bár a tervezett rendszer bevezetése kezdetben óriási lyukat eredményezne a büdzsében, az állapot hosszú távon rendeződne. Az RMDSZ-frakció támogatja a módosítást, amely óriási segítséget, nagy igazságtételt jelentene az üzleti szféra számára. Hasonló a helyzet a profitadóval is, hiszen sok esetben fiktív, csak papíron szereplő bevétel után fizetnek adót a vállalkozók. Günthner szerint e téren is reformra lenne szükség. Bár a D-LP indítványozta a tervezetet, és a többi párt is jónak tartotta, végül épp a kormánypárt javasolta, hogy utalják vissza a kezdeményezést a bizottságokhoz újratárgyalásra.