A beteg csak fizet?

2010. február 27., szombat, Máról holnapra
Farcádi Botond
Nem szenved ötlethiányban mandátuma első heteiben Cseke Attila egészségügyi miniszter: szinte két-három naponta áll elő egy-egy újabb intézkedéssel, ötlettel, melyeknek célja, állítása szerint, a betegellátás minőségének javítása, a rendszer megreformálása.

És van is néhány figyelemre méltó kezdeményezése a tárcavezetőnek, mint például a rezidensi vizsgák átszervezése, hogy több egyetemi központban bonyolítsák le azokat, a rendszer decentralizációja, melynek során több mint háromszáz kórház kerülne a helyi önkormányzatok alárendeltségébe, vagy éppen az igazgatói tisztségek egy részének megszüntetése, de azzal is egyetérthetünk, amit a szakszervezetekkel folytatott megbeszélés után jelentett ki: bármennyire is szűkös a tárca költségvetése, orvosok elbocsátásáról nem lehet szó.

Mindemellett azonban Cseke Attila néhány olyan tervet is meglobogtatott, mely közfelháborodást váltott ki, mint a hamburgeradó, amely az amúgy is nehéz időkben az élelmiszer árának növekedését, az ágazatban dolgozók egy részének leépítését okozná, a Ion Bazac volt tárcavezetőtől átvett vizitdíj — amely részben fizetésessé tenné az egészségügyi szolgáltatásokat —, vagy éppen a kötelező előjegyzés az orvosi és szakrendelő-látogatás során. Mert hiába érvel azzal a tárcavezető, hogy mindez a beteg javát szolgálja, az orvosi ellátás minőségének javítását célozza, ha egyelőre ebből a nem kis egészségbiztosítási járulékot hűségesen befizető polgár csak annyit észlel: nem elég, hogy tetemes összeget levonnak béréből, de még azon felül is kell fizetnie, sőt, ha valami baja adódik, csak előjegyzéssel mehet orvoshoz, szakrendelőbe, ami az állami járóbeteg-rendelők esetében nem ritkán többhetes várakozást feltételez. De nem csak a betegek, az orvosok, a nővérek, az egészségügyben dolgozók is elégedetlenek — Sepsiszentgyörgyön tiltakoztak is emiatt —, mert az egységes bérezési törvény alkalmazása nyomán csökkent a fizetésük, a kórházak korszerűsítése, a megfelelő körülmények megteremtése késik.

Ezer sebből vérzik hát a rendszer, megreformálásához, a betegek és az orvosok elégedettségéhez pedig nem elég néhány jobb vagy rosszabb ötlet — átgondolt stratégia szükségeltetik, és nem utolsósorban az, hogy ne csak nyilatkozatok szintjén, hanem a tárca költségvetésében is tükröződjék: az egészségügy elsődleges fontosságú a kormány számára. Egyelőre e két feltétel közül egyik sem látszik teljesülni. És a beteg csak fizet…

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 891
szavazógép
2010-02-27: Gazdaság - :

A svájciak megőriznék a banktitkot

A svájciak 62 százaléka ragaszkodik a banktitok megőrzéséhez — derült ki egy nemrég nyilvánosságra hozott reprezentatív felmérésből.
2010-02-27: Közélet - Mózes László:

Felújítják Mátyás király szobrát

Tizennyolcadik alkalommal tartanak a héten Mátyás Napokat Kolozsváron. A holnap véget érő, kilencnapos kulturális rendezvénysorozat mellett zajlik a szoborcsoport teljes felújítása, amelyet legkésőbb július 4-ig be kell fejezni.