És van is néhány figyelemre méltó kezdeményezése a tárcavezetőnek, mint például a rezidensi vizsgák átszervezése, hogy több egyetemi központban bonyolítsák le azokat, a rendszer decentralizációja, melynek során több mint háromszáz kórház kerülne a helyi önkormányzatok alárendeltségébe, vagy éppen az igazgatói tisztségek egy részének megszüntetése, de azzal is egyetérthetünk, amit a szakszervezetekkel folytatott megbeszélés után jelentett ki: bármennyire is szűkös a tárca költségvetése, orvosok elbocsátásáról nem lehet szó.
Mindemellett azonban Cseke Attila néhány olyan tervet is meglobogtatott, mely közfelháborodást váltott ki, mint a hamburgeradó, amely az amúgy is nehéz időkben az élelmiszer árának növekedését, az ágazatban dolgozók egy részének leépítését okozná, a Ion Bazac volt tárcavezetőtől átvett vizitdíj — amely részben fizetésessé tenné az egészségügyi szolgáltatásokat —, vagy éppen a kötelező előjegyzés az orvosi és szakrendelő-látogatás során. Mert hiába érvel azzal a tárcavezető, hogy mindez a beteg javát szolgálja, az orvosi ellátás minőségének javítását célozza, ha egyelőre ebből a nem kis egészségbiztosítási járulékot hűségesen befizető polgár csak annyit észlel: nem elég, hogy tetemes összeget levonnak béréből, de még azon felül is kell fizetnie, sőt, ha valami baja adódik, csak előjegyzéssel mehet orvoshoz, szakrendelőbe, ami az állami járóbeteg-rendelők esetében nem ritkán többhetes várakozást feltételez. De nem csak a betegek, az orvosok, a nővérek, az egészségügyben dolgozók is elégedetlenek — Sepsiszentgyörgyön tiltakoztak is emiatt —, mert az egységes bérezési törvény alkalmazása nyomán csökkent a fizetésük, a kórházak korszerűsítése, a megfelelő körülmények megteremtése késik.
Ezer sebből vérzik hát a rendszer, megreformálásához, a betegek és az orvosok elégedettségéhez pedig nem elég néhány jobb vagy rosszabb ötlet — átgondolt stratégia szükségeltetik, és nem utolsósorban az, hogy ne csak nyilatkozatok szintjén, hanem a tárca költségvetésében is tükröződjék: az egészségügy elsődleges fontosságú a kormány számára. Egyelőre e két feltétel közül egyik sem látszik teljesülni. És a beteg csak fizet…