Szerencsés falu

2010. március 1., hétfő, Máról holnapra

Valóban jó hír, hogy Bikfalva mellé felsorakozott immár Sepsimagyarós is, ami a földtulajdonviszonyok rendezését illeti. Ebben tényleg párjukat ritkítják Háromszéken, amely máig — és immár tizenkilenc éve — a birtokosok panaszaitól hangos.

Hogy hány ember, hány nemzedék életét keseríti meg a számtalan sérelem, mely különben az egész országot emészti, csak az tudhatja, aki a falvakat járva tapasztalja: ott is ilyen természetű visszaélésre bukkan, ahol egészen mást keres. Erről tanúskodik az országszerte folyó százezer földper is, mely valósággal megbénítja az igazságszolgáltatást. Vegyük hozzá, perre ráadásul nem mindenki viszi a dolgot, nem egy idős ember úgy hal meg, hogy sírba viszi e természetű bánatát is.

A földtulajdonviszonyokat rendezni valóban herkulesi feladat, de hogy nem lehetetlen, azt bizonyítja a sepsimagyarósi példa. Ott, ahol mindenki csak rontott — kezdve az egymást lerontó törvényekkel, amelyek egymásnak ellentmondó paragrafusaikkal szinte csábítottak a visszaélésre, és folytatva a földosztó bizottságok következetlen tevékenységével —, ott íme, az uzoni polgármesternek volt mersze azzal fellépni, hogy ő új lapot fog nyitni e bonyolult kérdés kezelé­sében. Akik annak idején hitetlenül fogadták vállalkozását, most honorálhatják az eredményt. A rendezéshez egy mandátum persze nem volt elegendő, hosszú éveket igényelt az újbóli kimérés a bitokosok jelenlétében, nem kevés fáradságot a helyrehozatala annak, amit mások akarva vagy akaratlan elrontottak. De a dolog íme, nem kivihetetlen, meg lehet és kell hát kísérelni.

E következtetést azért is szeretném kiemelni, mert ellenpéldáról nem egyről tudunk. Sok polgármester kimondottan elzárkózik a tulajdonviszonyok tisztázásától. Magam saját fülemmel hallottam, amint egyikük kijelentette, ő ,,nem bolond azzal vesződni, hogy újraossza", amit elődei kiadtak már. Igaz, az illető tanácsi jobbkeze volt a korábbi polgármestereknek. A szakszerűtlen kimérésnek, hogy ne mondjuk: a korrupciós ügyeknek nem a felgöngyölítése, hanem inkább további leplezése folyik sokfelé ahelyett, hogy megkísérelnének két évtized elmúltával tiszta vizet önteni a pohárba. Márpedig Uzon község falvaiban ez az egészséges folyamat s a siker azokat igazolja, akik ezúttal a nehezebb, ám az egyedül jogvédőnek minősíthető utat választották.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1537
szavazógép
2010-02-27: Közélet - :

Diákkórusok vetélkedője

Tíz énekkar vesz részt ma a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceumban a megyei kórusolimpián, amelynek győztese képviseli Kovászna megyét az országos versenyen. Előválogatást csak a Sepsi-széki körzetben tartottak, ahonnan öt kórus jutott tovább, Kovásznáról egy, Felső-Háromszékről négy csoport részvételére számítanak. (fekete)
2010-03-01: Közélet - Iochom István:

Bontják a keményítőgyárat

A kézdivásárhelyi keményítőgyárban 1970-ben indult be teljes kapacitással a termelés. A gyárat 1990 után magánosították. Az Eaststarch multinacionális cég 2001-ben vásárolta meg a keményítőgyár többségi részvénycsomagját. 2008. február 13-án az Amylum Románia Rt. egyedüli tulajdonosaként bejelentette, hogy jelentősen csökkenti a termelést, a kukorica magas ára miatt lemond a keményítő és a glukóz gyártásáról.