Románia ,,arra ébredhet", hogy pénzt kell visszafizetnie Brüsszelnek, mivel az európai uniós támogatásokért folyamodók közül sokan nem becsületesek — jelentette ki tegnap Sebastian Vlădescu pénzügyminiszter. A politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy alaposan válogassák meg, kinek az uniós pályázatát hagyják jóvá, hiszen amennyiben szabálytalanság történik a pénzfelhasználásban, nem lehet megúszni a büntetést.
A pénzügyminiszter szerint Romániát jelenleg nem fenyegeti az a veszély, hogy elveszít uniós támogatást, annak ellenére, hogy a rendszer nehézkesen működik a bürokrácia miatt. Emil Boc miniszterelnök február elején azt mondta, hogy Románia idén várhatóan 4,3 milliárd eurót hívhat le a rendelkezésére bocsátott európai uniós pénzekből. Az ország az EU 2007 és 2013 közötti pénzügyi költségvetéséből összesen harmincmilliárd euró uniós támogatást hívhat le.
Újabb kölcsön a prémiumok miatt?
Az indokolatlan prémiumok és ,,mindenféle különleges előnyök" költségei miatt megtörténhet, hogy még ez év vége előtt újabb kölcsön felvételére kényszerül Románia — jelentette ki Traian Băsescu államfő. Az államelnök szerint Romániában nem csak a gazdasági válság miatt alakult ki a jelenlegi helyzet, hanem azért is, mert az ország évekig nem rendelkezett hosszú távú stratégiával, és többet fogyasztott, mint termelt.
Hitelt vehetnek fel az önkormányzatok
Megváltoztathatják a törvényt, hogy az önkormányzatok hitelt vehessenek fel a tömbházak hőszigetelésénél rájuk eső rész fedezésére — jelentette be Emil Boc miniszterelnök. Elmondta, vannak megyék, melyekben az igények száma meghaladja a finanszírozási lehetőséget, de a program az első érkező, első nyertes elv alapján működik. Hozzáfűzte, a számos kérés megoldása érdekében elvehetik a támogatást a lassabban dolgozó és a feltételeket nem teljesítő önkormányzatoktól, és a gyorsabbakhoz utalják a pénzt.
Kevesebb bürokráciát akar Boc
Az Első otthon program körüli banki bürokrácia eltörlését szorgalmazza Emil Boc kormányfő. Hozzátette: keretegyezmények születtek már, és a program módosított formájában hétfőn léphet érvénybe. A miniszterelnök elmondta még, hogy tavaly 590 millió euróért vállalt kezességet a kormány, idén pedig 700 millió eurós a keret. A Kis- és Középvállalkozások Hitelezési Alapja csütörtökön jelentette be, hogy elosztotta a 700 milliós keretet a huszonegy jelentkező bank között. A legnagyobb összeget a Román Kereskedelmi Banknak, illetve a Román Fejlesztési Banknak utalták ki.