Hírsaláta

2010. március 17., szerda, Belföld

FÉLRETÁJÉKOZTATÁS. Újabban nem csak a román politikusok, de a viszonylag semlegesnek tetsző hírtelevíziók, a Realitatea és az Antena3 is hisztérikus hangulatot képesek teremteni, ha március 15-ről van szó. A Realitatea tévé egész délután azt állította, hogy Cseke Attila egészségügyi miniszter vitte a Székelyföld nem Románia feliratos táblát. Estefelé derült ki, hogy a miniszter csatlakozott ugyan a felvonulókhoz, de a felirat jóval mögötte volt. Nem is láthatta.

KOSSUTH-SZOBROT AVATTAK HAVADON. Míg Marosvásárhely lakossága nem tudja elérni, hogy városában visszakapja egy utca Kossuth Lajos nevét, néhány kilométerrel odébb, Havadon március 15-én felavatták Hunyadi László szobrászművész Kossuth-szobrát. Az ünnepségen az RMDSZ elnöke mondott köszöntőt. (Duna TV)

ÜGYNÖKÖK ÉS KÉMEK. George Maior, a Román Hírszerző Szolgálat igazgatója elismerte, a hazai újságoknál sok fedezék alatti ügynök tevékenykedik, s számos külföldi titkosszolgálat is a sajtón keresztül fejt ki propagandamunkát. Az amerikai rakétapajzs elemeinek felállítása főleg a keleti hírszerzést aktivizálta. (România liberă)

ÁLLÁST KERESNEK A MUNKANÉLKÜLIEK. Az Eurostat legfrissebb felmérése szerint tavaly ősszel a romániai munkanélküliek harmada, azaz 225 000 személy több mint tizenkét hónapja keres állást. Minden nyolcadik munkanélküli pedig már két éve keres hiába munkát. A munkanélküliségi ráta hónapról hónapra emelkedik, közel másfél éve. Tavaly ősszel uniószinten a munkanélküliek 34 százalékának, azaz 7,3 millió személynek több mint egy éve nem volt állása. (Money.ro)

Romániában is BECSÜLETE LESZ AZ ANYASÁGNAK? Két évvel korábban mehetnek majd nyugdíjba azok a nők, akiknek legalább két gyermekük van. Ezt a módosítást ígérte a munkaügyi miniszter tegnap az Alfa Kartell szakszervezeti tömbnek. Eszerint a nyugdíjtörvény továbbra is a 65 éves nyugdíjkorhatárt szabná meg, viszont bekerülne az is, hogy az egygyermekes anyák egy évvel korábban, a két gyermekesek két évvel korábban menjenek nyugdíjba. A szakszervezet képivselői azt nyilatkozták, elképzelhető, hogy elfogadják a minisztérium javaslatát. (Erdély FM)

AZ IMF IGAZI REFORMOKAT SÜRGET. Március végén Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója a parlamentben fog beszédet mondani — adta hírül a Mediafax hírügynökség. A hírforrás szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója Traian Băsescu és Emil Boc miniszterelnökkel is találkozik. Az IMF-vezér romániai látogatásáról korábban a Ziarul financiar adott hírt, amely szerint Strauss-Kahn azért jön Romániába, hogy nyomást gyakoroljon a hatóságokra a reformok gyakorlatba ültetése érdekében. (Napi Gazdaság)

KÁTYÚ KÁTYÚ HÁTÁN. Az idei tél az országos úthálózatnak egyhuszadát tette tönkre — derült ki az Országos Útügyi Vállalat felméréséből. Eszerint a 11 150 hektár útból közel 420 hektár erősen megrongálódott. Dorina Tiron, a vállalat vezetője elismerte, hogy az utak javítása sürgető gond, amit legkésőbb június 15-ig meg kellene oldani, azonban egyelőre pénz nincs rá. (Transindex)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 520
szavazógép
2010-03-17: Közélet - Farkas Réka:

Ünnep, ami elválaszt?

Húsz esztendő alatt megszokottá vált március 15. ünnepe, és az is, hogy ez az a nap, amikor Markó Béla is eltér az év többi napjának normalitásától, és megsérti a románok nemzeti büszkeségét — fejtette ki Dan Manolăchescu, a D-LP sepsiszentgyörgyi elnöke.
2010-03-17: Belföld - Demeter J. Ildikó:

Belföldi hírek

Reformokat sürget az államfő
Nem csupán az alkotmány, hanem több sarkalatos törvény és a közigazgatási átszervezés módosítását is el szeretné érni Traian Băsescu államfő, aki tegnap újra meghívta konzultációra az ellenzéki pártokat.