Bár a módosító javaslatok összesítését a minisztérium április közepére ígéri, az oktatási törvénytervezet közvitája csak két hétig tart március 18-tól számítva. Ezt Szőcs Domokos, a szaktárca kisebbségi oktatásért felelős főosztályának irányítója erősítette meg lapunknak, aki azt is elmondta, a határidő Daniel Funeriu tárcavezető javaslatára született azzal az indoklással, hogy a tervezet nem teljesen új, csupán módosított változata a korábban széles körben megismert, az Andronescu—Miclea-féle változatokból ötvözött jogszabálynak.
Albert Álmos RMDSZ-es szenátor szerint jót és rosszat egyaránt tartalmaz az új tervezet. A gyermeklétszámól függő finanszírozás miatt sok helyen veszélybe kerülhetnek a magyar osztályok, iskolák, ám előrelépés, hogy a jogszabály lehetővé teszi a román nyelv idegen nyelvként való oktatását, illetve Románia földrajzát és történelmét magyarul tanulhatják majd gyermekeink. A kormánykoalíció szenátusi többsége nagyon törékeny, a 72-ből 69 szavazat szükséges a jogszabály elfogadásához, az ellenzék pedig vélhetően azt teszi, amit az RMDSZ is tett egy évvel ezelőtt hasonló helyzetben, azaz mindent elutasít.
Kérdésünkre — mi a garancia arra, hogy a demokrata-liberálisok valóban támogatják majd a tervezetben szereplő javaslatokat? — Albert Álmos elmondta: az RMDSZ kormányra lépésének a régióátszervezés mellett feltétele volt a magyarság igényeinek megfelelő oktatási törvény elfogadása. A háromszéki szenátor szerint megszavazzák a javaslatokat, mert ,,ez az, amiben a demokrata-liberálisok a legkönnyebben tudnak engedni".
Farkas Réka, Fekete Réka