Többnapos tárgyalássorozat után, tegnap estére megalakult az utóbbi hetven év első brit koalíciós kormánya a Konzervatív Párt és a Liberális Demokraták részvételével. Az új miniszterelnök a toryk első embere, David Cameron, helyettese Nick Clegg, a liberálisok vezetője.
A brit politikatörténet a korábbi évtizedekből ismer koalíciós és „nemzeti" kormányokat, amelyeknek a Konzervatív Párt és a jelenlegi Liberális Demokraták valamelyik elődpártja egyaránt részese volt, de ez az első olyan, tisztán kétpárti konzervatív—liberális brit kormány, amely választási patthelyzet nyomán, emellett az utolsó aprólékos részletig kidolgozott együttműködési megállapodás alapján alakult meg. A múlt heti brit parlamenti választásokon egyik nagy párt sem szerzett abszolút többséget a londoni alsóházban. Cameron a harmadik legnagyobb parlamenti erőt alkotó Liberális Demokratákat kérte fel kormányalakítási tárgyalásokra. A vasárnap kezdődött egyeztetések kedden fejeződtek be, és az új kormány tegnap estére csaknem teljesen összeállt.
A részleteiben közzétett koalíciós megállapodás jelentős kompromisszumokat tartalmaz mindkét párt részéről. A liberálisok legnagyobb eredménye az a konzervatív ígéret, hogy még a következő választások előtt népszavazásra bocsátják az átfogó választási reformról szóló liberális javaslatokat. A konzervatívok az EU-hoz fűződő viszony területén értek el jelentős engedményeket. Szerepel a megállapodásban, hogy népszavazás nélkül a brit kormány nem enged át további jogköröket Brüsszelnek, és a liberálisok belementek abba is, hogy a most kezdődött parlamenti időszakban Nagy-Britannia nem kéri felvételét az euróövezetbe.