Harminckét székelyföldi cég mondott igent a május 14—16. között rendezett I. Székely Termékkiállítás és Vásár hívószavára: az összetartozásra, Székelyföld gazdasági-szellemi értékeinek felbecsülésére és megbecsülésére.
A háromnapos kézdivásárhelyi rendezvényen jelen volt országos jelentőségű cég — Hargita Gyöngye Rt. —, családi vállalkozás, húsfeldolgozó üzem és mikrohitelt kínáló vállalat. A megenni-meginnivalók mellett a szellemi értékek feltárását és őrzését vállaló intézmények — mint a Székely Nemzeti Múzeum vagy a T3 Kiadó és Nyomda — is fontosnak tartották megjelenni. A három nap végén a résztvevők egyöntetűen állították: bár korántsem mellékes az értékesítés mértéke, sokkal fontosabb volt az egymás felfedezése, az ebből merített közösségi önbizalom. Szakmai kapcsolatok és szilárd elhatározások születtek: következő alkalommal sokkal többen kell összegyűlni, hogy a székelyföldi termékek és termelők visszakapják megbecsülésüket, visszanyerjék önbecsülésüket.
Egymás éltetése
,,Mindenképpen jelen akartunk lenni a kiállításon — mondja Váncsa István, a sepsiszentgyörgyi Váncsa Multipast cég tulajdonosa —, annak ellenére, hogy éppen abban az időpontban kellett Németországban tárgyalnom egy gépsor beszerzéséről. Úgy döntöttünk, kettéválik a csapat, s ahogy hazaérek, én is csatlakozom a vásárhoz. Fontosnak tartottuk, hogy mutatós standdal jelentkezzünk, aminek jelentőségét a vásárlói vélemények vissza is igazolták. Mivel egyelőre nem nélkülözhetjük a nagyáruházak megrendeléseit, kétféle termékcsoportot kínálunk: az egyik az olcsó, s ennek megfelelő minőségű, a másik a drágább, ahol viszont semmiféle minőségi kompromisszumra nem vagyunk hajlandóak. És örömmel mondom, hogy a helyi vásárlóink egyre inkább ez utóbbi árucsoportot választják. Roppant fontos változás ez, hiszen közösen kell egymást elismertetnünk és éltetnünk."
Székely Ferrari
A csíkszeredai Technoserv által kiállított mezőgazdasági kisgépek első látásra Ferrari-piros színűkkel tűntek ki, de nyilván nem csak emiatt lettek népszerűek. ,,Mérnök édesapám fejlesztése a kapagép és kaszálógép. Az előbbi kisebb kertek megművelésére alkalmas, de a kaszálógép akár ötvenhektáros területen is használható — meséli a cég résztulajdonosa, ifjabb Erdély Sándor. — Szabadalmaztatott eszközökről van szó, amelyekben a nyersanyag, a motor, a csapágyak természetesen nem székelyföldi eredetűek, de a megmunkálás, a hozzáadott emberi érték igen, és nem elhanyagolandó mértékben. Eredményesnek tartom ittlétünket, mert ugyan nem adtunk el gépet, de úgy tűnik, két viszonteladót is sikerül szerezni, ami a mi helyzetünkben mindennél fontosabb. Ott a helyünk a következő vásáron is."
Nagy család
A természetes szörpöket, befőtteket kínáló gyergyószentmiklósi Gáll Erzsébet a második vásári nap estéjén már enyhe nyereségben volt, de ő sem kizárólag a vásári eladásokban méri a sikert. ,,Sokkal fontosabb, hogy ígéretes megállapodást kötöttünk egy kézdivásárhelyi bioboltossal, hiszen terjeszkedni szeretnénk, s elsősorban Székelyföldön. Nagyon jó érzés volt látni, mennyi kitűnő termék előállítására vagyunk mi képesek itt, Székelyföldön, olyanok vagyunk, mint egy nagy család."
A jó termék törvénye
A fiatal kászonjakabfalvi gazdáról, a huszonéves Kelemen Istvánról azt hinné az ember, hogy a ráfizetésre ,,utazik", senki nem léphet tovább a standjától egy kis ingyenes kóstoló nélkül. Ennek ellenére vasárnap délelőtt már jelzi: ha valóban akarok tőle ordát vásárolni, siessek, mert minden fogytán. ,,A csíkszeredai piacon van állandó helyünk, de szívesen megyünk a vásárokba is. A nagyját azonban már a háztól elhordják, visszajáró régi vásárlóink vannak, szinte barátaink. A jó terméket örökké keresik, a rosszat pedig nehéz eladni — aki ezt a szabályt betartja, nagy baja nem eshet" — így a fiatalember, aki családjában ötödmagával, valamint további öt ember közreműködésével állítja elő igen finom áruit: különböző sajt- és túrókészítményeket, füstölt kolbászt, házikenyeret.
Hálás pályakezdők
Az illyefalvi LAM Alapítványból kinőtt LAM Mikrohitel Rt. ügyvezetője, Kotró Adél nosztalgiázik. ,,Több olyan vállalkozóval is találkoztam, aki az általunk folyósított hitelből kezdte el az üzletet — mondja. — Bár legtöbbjük számára már nem vagyunk elég nagyok, azért hálásak, s ezt nem is hallgatják el. Most is azért vagyunk itt, hogy elébe menjünk az újabb hiteligénylők kéréseinek, hiszen az ő sikerük a mi sikerünk is."
Csíkszereda következhet
Ötven körülire számítottak, 32 kiállító jött el az első vásárra, főleg Hargita megyéből és Háromszékről, de Maros megyéből is érkeztek. Bereczki Kinga, a szervező Civilek Háromszékért Szövetség elnöke szerint az elvárásokhoz képest kevesen jöttek, de a realitásokhoz viszonyítva megfelelőnek mondható a részvétel. Több megkeresett cég a pénzhiánnyal indokolta, hogy nem tud részt venni, a bérleti díj ugyanis nagyobb cégeknek négyzetméterenként 150 lej volt, kistermelőknek pedig 80 lej. ,,A Szent György Expón 3—4 helyi kiállító volt jelen a magyarországi meghívottak mellett, a Cora Székely Hetek akciójára pedig négy háromszéki céget sikerült mozgósítani. Ehhez viszonyítva a 32 kiállító cég bizalommal tölt el" — mondta Bereczki Kinga. A szervezők tervei szerint a következő vásárt Csíkszeredában rendezik, majd Bukarest következhet — a remények szerint már olyan anyagi körülmények között, amelyek lehetővé teszik a kiállítók részleges tehermentesítését.