Nem jutott be a szlovák parlamentbe a Csáky Pál vezette Magyar Koalíció Pártja (MKP), de mandátumokat szerzett a szűk egy éve alakult, Bugár Béla irányította Híd magyar—szlovák párt. Hiába lett első, úgy tűnik, Robert Fico eddigi szlovák kormányfő koalíciója mégis vereséget szenvedett, két szövetségese közül az egyik, a korábbi kormányfő, Vladimir Meciar pártja kibukott a parlamentből, a nacionalista Ján Slota vezette másik pedig épphogy csak becsusszant.
Az államfő bejelentette: elsőként Robert Ficónak ad kormányalakítási megbízatást, ám esélyei kétségesek, mert a négy eddigi ellenzéki jobbközép párt vasárnap megerősítette, hogy egyikük sem kíván a szombati parlamenti választásokon győztes Irány — Szociáldemokrácia (Smer) párttal tárgyalni a közös kormányalakításról. Robert Fico úgy nyilatkozott, 35 százalékos győzelemmel kötelessége megpróbálni a kormánytöbbség kialakítását, ám realista, s ha nem sikerül, nem fogja az időt húzni.
Az eddigi ellenzéki pártok — a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU), a Szabadság és Szolidaritás (SaS), a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), no meg a frissen parlamenti párttá vált Híd — vezetői közös jobbközép kormányban gondolkodnak. A négy pártnak a 150 tagú szlovák törvényhozásban 79 mandátuma van.
A szombati parlamenti választásokon az MKP 4,3 százalékot szerzett, és fennállása óta először nem került be a szlovákiai törvényhozásba. Vasárnap lemondott a párt teljes elnöksége — jelentette be Csáky Pál Pozsonyban. Jövő szombatra összehívták a párt országos tanácsát, amely majd határoz a tisztújító kongresszus időpontjáról.
Csáky újságírói kérdésre válaszolva elmondta, nem zárja ki, hogy a párttagok egy része átlép a Hídba. Bugár Béla pártja a nem hivatalos végeredmény szerint a szavazatok 8,12 százalékát szerezte meg, és 14 mandátummal lesz jelen a pozsonyi parlamentben. Bugár egy évvel ezelőtt lépett ki az MKP-ból öt parlamenti képviselővel együtt, és megalakította a Híd pártot.
Passzív volt az MKP
A szlovákiai választások legnagyobb meglepetésének nevezte a Híd parlamentbe jutását Szarka László, az MTA Kisebbségkutató Intézetének főmunkatársa. A szakértő szerint a Csáky Pál vezette MKP vereségében szerepet játszott, hogy a párt passzívan, nem meggyőzően kampányolt, miközben Bugár Béla pártja, a Híd — Most ,,fölényben volt a sajtóban, a szórólapokon és az óriásplakátokon". A Híd eredménye arra utal, hogy a főleg a szlovák kormánypártok részéről tapasztalt magyarellenes hisztériakeltés a dél-szlovákiai magyar szavazókat ,,inkább a megbékélés irányába terelte".
Öllős: nem volt meglepetés
Öllős László szlovákiai politológus szerint az eredmény nem nagy meglepetés, az utolsó egy-másfél hónap közvélemény-kutatásai alapján lehetett ezzel számolni. Öllős a most kialakult helyzetben némi huzavonára számít, azt várja, hogy Fico megkapja ugyan a köztársasági elnöktől a kormányalakítási megbízást, de nem tudja összerakni a kormányát, mert nem lesz képes maga mögé állítani a megfelelő parlamenti többséget. Arra is figyelmeztet, a nacionalista pártok nem kaptak kevesebb szavazatot, mint korábban, az arányok sem változtak lényegesen, döntő jelentőségűnek tartja azonban, hogy Meciar pártja nem jutott be a parlamentbe. A politológus is úgy látja, hogy az MKP számára az utolsó néhány hét hozta a kedvezőtlen eredményt, mert nagyon elrontották a kampányukat. Többet foglalkoztak vetélytársukkal, a Híddal, mint a maguk programjának népszerűségével, így aztán a kampány túlságosan agresszívra sikeredett, ami többekben visszatetszést kelthetett.