Elnökség kontra kormány

2007. szeptember 15., szombat, Máról holnapra

Ez a mandátumidőszak már így fog folytatódni és végződni: Traian Băsescu államfő új és új támadásokra indul Călin Popescu Tăriceanu kabinetje ellen, nem tudja lenyelni a kormányfőt, nem tudja megbocsátani, hogy a liberálisok a szocialistákkal szövetkeztek az ő elmozdítására.

Băsescu támadásai — bár látszatra csak leszólóak és élcelődőek — tulajdonképpen véresen komolyak, s bizonyos tekintetben Románia európai megítélésének is árthatnak, hiszen az unió bármilyen kormányzati balfogást komoly pénzösszegek megvonásával büntethet. És büntet is.

Az utóbbi napokban Băsescu figyelme két liberális miniszter felé fordult. Adomniţei oktatási minisztert azért oktatta ki, mert az általa vezetett tárca képtelen volt megszervezni az iskolák nyári javítását-felújítását, s így a tanintézetek tetemes része lerobbant, elhanyagolt, az egészségügyi és oktatási normáknak egyáltalán nem megfelelő épületekben vág az új tanévnek. Pedig a kiutalt pénz elég lett volna minden javítás és korszerűsítés elvégzésére. Ebben a vádban van is némi igazság, Băsescu csak azt mulasztja el tisztázni, hogy a felelősség milyen mértékben terheli a tanügyi hatóságokat, s hány százalékban tekinthető a polgármesteri hivatalok vétkének. S a legfőbb ,,vétkesnek", a Romániában ma is uralgó pénzügyi-közigazgatási bürokráciának, mely gyakran lebénítja a valós cselekvésre való törekedést.

A másik kipécézett miniszter — nyilván! — a gazdasági és pénzügyi tárca vezetője, Varujan Vosganian, akit amúgy soha nem szeretett Băsescu, de a minapi ,,örmény-incidens" feloldásához most kapóra jön, hogy az örmény nemzetiségű miniszterrel élcelődjék, mondván, hogy az ő félresikerült jópofáskodásának negatív kicsengése teljesen Varujan Vosganianra vonatkozott. Utólagos magyarázatnak elég gyenge ez, még akkor is, ha nevetgélve azzal ,,dúcolja alá", hogy ez az inkompetens miniszter két olyan Airbus repülőgép beszerzését törölte a költséglistáról, melyet nem az elnöki hivatalnak, hanem a román repülőtársaságnak szánt és szerződött le az előző kormány.

Apropó, előző kormány! Rövidesen az elnöki hivatal fog dönteni arról, hogy engedélyezi-e Adrian Năstase volt kormányfő és Miron Mitrea exminiszter korrupciós ügyeinek ügyészi kivizsgálását, az ellenük készült vádemelést!? Szegény Băsescunak tehát az előző kormányzat bűnei is nyomják a vállát, s ha jól meggondoljuk, akkor a még inkább előzőké is, és a dolog pikantériája itt van elrejtve: maga is volt miniszter, s ilyen minőségében egy egész flottát kérnének számon rajta. Ha lehetne...

Szóval, államfőnk utálja a mostani kormányt, de legalább annyira a hosszasan regnált szociáldemokratákat is, következésképpen kijelentette, akárhogyan alakuljanak a dolgok, ő csak demokrata kormányfőt hajlandó kinevezni, ha eljön az ideje annak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1537
szavazógép
2007-09-14: Riport - Kisgyörgy Zoltán:

Emberek a Csente alatt

A régiek úgy tartották, hogy a Sepsibesenyő felett trónoló Csente-tető ezer áldással bír. Megőrizte számukra a múlt emlékeit, ugyanis az utóbbi kétszáz esztendő alatt számtalan régészeti lelet került elő e hegy oldalából, olyan népek emlékei, amelyek ,,mielőttünk éltek itt".
2007-09-15: Közélet - Iochom István:

Őszi sokadalom Kézdivásárhelyen

A Kovászna megyei Kis- és Középvállalkozók Szövetsége (Asimcov) a polgármesteri hivatal támogatásával immár hatodik alkalommal szervezte meg a Kézdi Expót. A huszonegy kiállító között a Felső-háromszéki Népművészek Egyesülete is jelen volt.