Crin Antonescu, a nemzetféltő
Tőkés László európai parlamenti alelnökké választása ellen szavaznak a liberálisok — jelentette be Crin Antonescu pártelnök, aki azt is hozzáfűzte, aki másképp cselekszik, annak nincs amit keresnie pártjában. Antonescu szerint azért nem támogatják Tőkést, mert ,,Románia határait támadó nyilatkozatai és akciói" voltak és vannak, felkérte Traian Băsescut és a DLP-t, hogy kövesse példájukat.
Antonescu kifejtette, nagy liberális pártelnökök harcoltak Nagy-Románia létrejöttéért, Ion I. C. Brătianu tárgyalt és írta alá a trianoni szerződést, ,,ő szentesítette a sérthetetlen határokkal és felépítéssel rendelkező modern román állam létrejöttét", tehát nekik követniük kell példáját, és Tőkés ellen kell voksolniuk. ,,Nincs amit keresnie az NLP-ben annak, aki olyan emberre szavaz, aki megkérdőjelezi Románia Trianonban megállapított határait." Antonescu bírálta a DLP-t azért is, amiért támogatja, hogy a kisebbségek anyanyelvükön tanulják Románia történelmét és földrajzát. ,,Sem Traian Băsescu, sem Emil Boc nem áldozhatja fel a román nyelvet csak azért, mert az RMDSZ-szel kormányoz" — fejtette ki a liberális pártelnök.
Ha adót kell emelni, távoznak
Vasile Blaga belügyminiszter szerint eredményesek lesznek a megszorító intézkedések, és nem kell majd adókat emelni, ám ha mégis másképp alakulnak a dolgok, a kormánynak mennie kell. Úgy véli, az ellenzéknek nincs esélye a bizalmatlansági indítvány megszavazására, és kifejtette, meggyőződése, hogy az alkotmánybíróság is jóváhagyja a megszorító intézkedéseket. Vasile Blaga azt is elmondta, hogy már 2009 januárjában értesültek Románia igen nehéz gazdasági helyzetéről, és tulajdonképpen már akkor be kellett volna vezetniük a megszorításokat, ám úgy ítélték meg, ,,nem szükséges", most utóbb pedig bánják ezt.
Pályázati korrupció?
Az európai illetékesektől kérik a strukturális alapok romániai elosztásának kivizsgálását, Ramona Mănescu liberális EP-képviselő levélben fordult a regionális politikáért felelős biztoshoz, Johannes Hahnhoz. Kérte, küldjön egy ellenőrző csoportot, mert korrupcióról érkeztek jelzések. ,,Ezek a jelzések arra utalnak, hogy a pályázatok elbírálási folyamata során változtatták meg a pontozási kritériumokat, azaz játék közben módosítottak a játékszabályokon, ami nem normális. Az EB rendelkezései és az európai törvénykezés ellenére Románia túlszabályozta és túlbonyolította például a licitációkat, a szerződések odaítélését. Nagyon sok jelzést kaptam civil szervezetektől, elutasították pályázatukat, de törvénytelenül nyertek magáncégek, illetve helyi önkormányzatok pályázatai" — mondotta Mănescu. Szintén liberális honatyák képviselőházi ellenőrző bizottság felállítását kérik, ugyancsak európai pénzek pályázati odaítélését tartják kifogásolhatónak, úgy értékelték, a DLP-s önkormányzatokat előnyben részesítették az elbírálásnál.
London ellenzi a brüsszeli beleszólást
Nagy-Britannia mereven ellenzi, hogy az Európai Bizottság vagy bármely más EU-testület előzetesen vizsgálhassa, véleményezhesse az EU-tagországok nemzeti költségvetési tervezeteit. ,,Ezt a javaslatot nem tudjuk támogatni. A brit költségvetés tervezetét a brit parlament elé kell terjeszteni, és ehhez az állásponthoz ragaszkodunk" — mondta a BBC-nek tegnap a brit külügyminiszter, William Hague. Egyebekben kifejezte reményét, hogy az euróövezet túléli a mostani pénzügyi felfordulást. Mint mondta: ,,nemzeti érdekünk, hogy rendben legyenek az euróövezeti országok".
Belgium: nyernek a függetlenségpártiak
Az előrejelzéseknek nagyjából megfelelően a függetlenségpárti Új Flamand Szövetség (N-VA) előretörését hozták a tegnapi belgiumi parlamenti választások az első részeredmények, illetve exit poll adatok szerint. Úgy tűnik, hogy a holland nyelvű Flandriában a Belgium fokozatos kettéválasztását hirdető Új Flamand Szövetség most megelőzte a három évvel ezelőtti választásokat megnyerő kereszténydemokratákat, bár az előre jelzett 26 százalék körüli eredményt egyelőre nem támasztják alá új mérési eredmények.