Kórházak átadás előtt

2010. június 15., kedd, Közélet

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a kórházak decentralizációjáról szóló törvénycsomag, július elsejétől többségük a megyei önkormányzatok, illetve a városi tanácsok fennhatósága alá kerül. A dokumentum szerint Háromszéken sepsiszentgyörgyi a Fogolyán Kristóf Megyei Kórház, a kézivásárhelyi, a kovásznai és a baróti kórház talál új gazdára.

Módosult egy kicsit a miniszteri ígéret, miszerint adósság nélkül adják át az intézményeket, Cseke Attila a pénteki videokonferencián már úgy nyilatkozott, az első, várhatóan őszre esedékes költségvetés-kiegészítéskor törlesztik a kórházak tartozásainak remélhetően jelentős részét. Egyelőre tehát adósággal együtt vehetik át az intézményeket az önkormányzatok. Arról kérdeztük az érintett vezetőket: mit remélnek a változástól?

Új vezetősége lesz a megyei kórháznak

Akkor is vállalni kell a decentralizációt, ha az nem minden esetben jelent pozitív csomagot. Úgy tűnik, a kórházak tartozásainak nagyobb részét a tárca törleszti, ugyancsak a decentralizáció beindítása előtt javításokra, felújításra is utaltak ki pénzt a háromszéki kórházaknak, mentőszolgálatnak — mondta el Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Ebből a szempontból optimális helyzetben veszik át a kórházakat az önkormányzatok, gondok azonban így is akadnak. Bár a működést az egészségbiztosítási rendszer finanszírozza, ez óhatatlanul az önkormányzat büdzséjét is terheli, még jó, hogy a megyei kórház felszerelésére 18 milliós európai uniós pályázat érik be hamarosan. A másik gond a szakemberhiány: a megyei tanácsnak nincsenek erre szakosodott emberei, ezért is várják az egészségügyi igazgatóságok átadását is oly módon, hogy a szakmai összehangolás az önkormányzathoz kerüljön, de a felügyelet maradjon a tárcánál, ez azonban egyelőre nyitott kérdés — fejtette ki Tamás Sándor.

A megyei önkormányzat elnöke szerint az átadást követően leülnek az intézmény jelenlegi vezetőségével, és újratárgyalják a kórház személyzeti felépítését, az intézmény működését, a menedzsmenti struktúrát, és mindent újra kell kezdeni, csökken majd az igazgatók száma, átalakul a vezetőség. Kérdésünkre, miszerint ez új menedzsmentet is jelent majd, az önkormányzat elnöke leszögezte: egészen biztos abban, hogy közös megegyezéssel új vezetősége lesz a megyei kórháznak, hiszen mindent újra kell kezdeni, és maga a rendszer is átalakul központosítottból helyivé, így a stratégiának is változnia kell. ,,Eddig számos gond, egymással szembefeszülő vélemény uralkodott a megyei kórházban, és eddig nem szóltunk bele, de amikor átvesszük az intézményt, mindent megvizsgálunk majd" — fűzte hozzá Tamás Sándor, aki szerint a központosítás felszámolásának egyik fontos hozadéka a kétfejűség megszüntetése. Nem állhat többé elő az a helyzet, hogy az épületért a helyi hatóságok felelnek, de a falak között folyó tevékenységbe semmilyen beleszólásuk nincs, Bukarestből irányítják a dolgokat. (Farcádi)

Orbaiszék kórháza

Hivatalos értesítést ugyan még nem kaptak a városi kórház átvételéről, ettől eltekintve a kovásznai városháza szívügyének tekinti az intézmény fenntartását. ,,A hollandoktól egy lejért kapta a város a kórházat, kötelesek vagyunk fenntartani azt" — fogalmazott Lőrincz Zsigmond polgármester. Mindenképpen átveszik, és bíznak az ígéretekben, miszerint adósság nélkül kapják meg az intézményt. Az önkormányzat eddig is kivette részét a kórház fenntartásából, a lehetőségek szerint a költségvetésen felül is juttattak pénzt. Az orbaiszéki településekkel megegyeztek, a betegek arányában járulnak hozzá a kórház fenntartásához. A statisztikák szerint az ápolt betegek 48 százaléka kovásznai, a többi a környező településekről való. Barátos nem pénzzel, hanem élelmiszerekkel támogatja a kórház működését. A minisztérium nemrég 8,5 milliárd lejt utalt ki a kovásznai kórháznak, ebből újítják fel, cserélik ki a tetőzetet, az ablakokat, a hőszigetelést és a fűtésrendszert. Nemrég fejezték be a bővítési munkálatokat, a hullaházat is európai normák szerint újították fel.

A kórház súlyos gondja az orvoshiány. A városháza szolgálati lakásokkal próbálja vonzóbbá tenni a kovásznai szolgálatot — elsősorban radiológusra és gyermekgyógyászra lenne szükség. (Bokor)

(Holnapi lapszámunkban: a kézdivásárhelyi és a baróti kórházról)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 52
szavazógép
2010-06-15: Máról holnapra - Simó Erzsébet:

Rezeg a léc

Ma eldől, belebukik-e a Boc-kormány a bérek, fizetések, segélyek és nyugdíjak csökkentését előíró két törvénybe.
2010-06-15: Közélet - Bokor Gábor:

Magánszakértők nyúzzák a szállásadókat

Kevesen érdeklődnek Kovásznán a turizmus kínálta befektetési lehetőségek iránt — derült ki azon a tegnapi találkozón, amelyen a kovásznai polgármesteri hivatal kezdeményezésére a panziók, szobakiadások engedélyeztetési folyamatáról, a lehetséges pénzforrásokról tájékoztatták az érdekelteket.