Borosnyóra is a politikum rogyasztja rá a tetőt

2010. június 15., kedd, Riport

Nagyborosnyó horpadt tetejű községháza

Bevallom, nem repestem az örömtől, amikor a főszerkesztő azzal bízott meg, hogy Nagyborosnyóról, a községháza körüli dolgokról írjak riportot, próbáljak valós képet szerezni az ottani helyzetről. Az utóbbi időben annyi rosszat lehetett hallani, hogy csak tapogatózhat az ember: azt kutassuk, hogy mi van a sok szóbeszéd mögött, vagy a sok rossz mellett keressük a jót is?

Kizárt, hogy már semmi pozitívum sem lenne az egykori neves vásárközpontban, ahová hajdanán ,,városra mentek" a környékbeliek. Ha igaz a közmondás, s fejétől büdösödik a hal, akkor kezdjük ,,a falu fejénél", a községházán. Ami lényegében fejetlen, mert első embere, a polgármester ritka vendég a hivatalban. A betegszabadsághoz alkotmányos joga van. De a kitartás meghozza a gyümölcsét: sikerült szóba állnom Bartha László polgármesterrel. A faluháza lépcsőjén találkoztunk, irodájába tessékel, ott beszélgetünk. Az iroda amolyan ,,spártai". Nincs számítógép, telefont sem láttam, egy árva szekrény, kanapé, íróasztal, no meg egy gyűlésasztal. Mintha gazdátlan lenne.

A polgármester eléggé meg van elégedve munkájával, amikor a róla szóló rossz híreket emlegetem — miszerint nem végzi a munkáját, hogy le kellene váltani —, azt mondja: ,,Az én véleményem az, hogy a munkámat elvégzem tisztességesen. Amit más mond, az a maga véleménye."

Miért nincsenek megnyert pályázatok Borosnyón? Pályáztak sportcsarnokra, a kisborosnyói kultúrotthonra, de nem nyertek. Miért? Azt nem tudja a polgármester, nem kaptak ilyen felvilágosítást. Kissé fura...

A kisborosnyói víz- és csatornahálózat sem valósulhat meg, de ez a ,,tanácsos urak" hibája, nem hagyták jóvá a társulást Nagypatakkal.

Mi a legfontosabb teendő a közeljövőben? Kijavítani a polgármesteri hivatal épületét, amely kultúrotthont és iskolát is befogad. Szó, mi szó, ez tényleg fontos, a teteje mindjárt beomlik, ,,maholnap ránk duvad" — fogalmaz a polgármester. Június 15-ig várják az ajánlatokat, nyertest hirdetnek, szerződést kötnek, és kezdődhet a nagy felújítás.

Az RMDSZ-szel, a megye vezetésével jó a kapcsolat. Támogatják, segítik, ha kérnek valamit. Ami valószínűleg nem nehéz, hiszen a megyeházán épp azt mondják, nemigen teszik tiszteletüket náluk a borosnyóiak.

De akkor mégis mi a baj Borosnyón? ,,A pénz, a pénz, a pénz" — válaszol. Ebből ugyan nem derül ki, hogy a sok pénz vagy a pénz hiánya. Az sem, hogy két ököllel döngetnék a finanszírozó hivatalok ajtaját, habár: ,,Nem sírni, dolgozni kell" — fűzi hozzá.

Megválna-e tisztségétől, ha lemondását kéri a falu, az RMDSZ? ,,Nem, engem a nép választott meg, végigviszem a mandátumot" — ez a határozott válasz. Azt is elmondja, valószínűleg nem pályázik még egyszer a tisztségre. És nem tudja, ki lenne a faluban a megfelelő polgármesterjelölt.

Az alpolgármester

Ha az alpolgármester tevékenységéről érdeklődünk a községházán, az elmarasztaló minősítés szinte egyhangú: soha nincs benn a hivatalban, nem teszi a dolgát, s ami a legrosszabb, nincs tekintélye. Hogyan is működjék a községháza, ha a lovak között a gyeplő?

Az alpolgármestert a hivatalban én sem találtam. De találkoztam vele a Kovászna vize gátján árvízkor, Lécfalván a megyei tanács kihelyezett gyűlésén (ahol ő szervezte a kínálmációt), meg több orbaiszéki politikai vagy kulturális rendezvényen is.

Tekintélye hiányát ő is elismerte, mondván, szélmalomharcot vív. Magyarázatot is adott rá: ,,Próbáltam rendet teremteni a hivatalban, de a polgármester szárnyai alá vette az alkalmazottakat, mondván, úgyis ő írja alá a jelenléti ívet. Én nem vaskezűsködhetem, nem akarom magam megutáltatni."

A legközelebbi választásokon megpályázná-e a polgármesteri tisztséget? Erről még korai nyilatkozni — jön a válasz. Azt azonban elmondja, ha olyan jelöltek lesznek, akiknek nincs borosnyói kötöttségük, akkor biztosan megméretteti magát. A faluban suttogják, hogy a tisztségre pályázna Girtler Gyula tanácstag (ő Papolcon lakik) és a kovásznai Lőrincz Kálmán is. Utóbbi felesége a községháza alkalmazottja, és már egy éve borosnyói személyazonosságival rendelkezik — úgy hírlik, készült egy esetleges előrehozott választásra. De ezek meg nem erősített hírek, csak mondogatják a faluban.

A helyi tanács

Nézzük akkor a ,,törvényhozó testületet", a helyi tanácsot.

Négy tanácstag MPP-s, kilenc RMDSZ-es. A falu nagy közösségét, a romákat egy tanácstag képviseli az RMDSZ színeiben.

Tanácstagok koszorúja

Az MPP-s frakció vezetője a helyi szervezet elnöke, Girtler Gyula. Szerinte pártja a falu szavazati joggal bíró polgárainak harminc százalékát képviseli.

A borosnyói gondokról kérdezzük. ,,Vezetőség nélkül a falu. Az utóbbi időben polgármester nincs, az alpolgármester nem tudja kezelni a dolgokat" — mondja, s ezzel semmi újat nem hallunk. Konkrétumok? A szociális segélyben részesülőkkel rendbe lehetne tenni a parkot. ,,Legalább ennyit tehetnének" — véli a képviselő. De a törvények be nem tartása is bajos a faluházán. Hivatalosan kérte a tanácshatározatok másolatát, nem kapta meg. Nem tartják be a legeltetéssel, földekkel kapcsolatos határozatokat.

A szebb jövő reményében kezdeményezték az alpolgármester leváltását. Nem sikerült, pedig az RMDSZ-es tanácstagok egy része aláírását adta hozzá. De amikor szavazni kellett, senki nem emelte fel a kezét, addigra megjött az utasítás Szentgyörgyről, elesett a kezdeményezés. Véleménye az esetről: ,,Nem az a szégyen az RMDSZ számára, hogy leváltja egy vezetőjét, hanem az, hogy akkor is megtartja tisztségében, ha az nem oda való."

— Van-e alternatívájuk a jelenlegi vezetésre? — tesszük fel a kérdést. ,,Beszéltünk róla, de még nem nevesítettünk polgármester-, alpolgármester-jelöltet. A két év múlva esedékes választásokon megerősödésünkre számítunk" — vázolta a jövőt.

Girtler Gyula hobbija a nyulászat

Nyilván, nem maradt el a községháza alkalmazottjai fizetésének kérdése sem.

„Nem az a baj, hogy sokat keresnek, de azért dolgozzanak is" — összegez.

Az RMDSZ-frakció pedig az MPP kötözködését kifogásolja. Nem támogatják a tanácshatározatokat, dacból ellene szavaznak mindennek. Mintha a falu ellen dolgoznának. Nem jönnek kezdeményezésekkel, úgy lehet, utoljára az autonómiaigényre tettek tanácshatározat-kezdeményezést. Mindezt mondja két tanácstag, de arra kér, a nevüket ne írjuk ki. S arra végképp nem vállalkoznak, hogy elmeséljék, mi is történt a polgármester leváltását célzó kezdeményezés szavazásakor. Ez már magas politika, egy falusi tanácsi képviselő nem bírálhatja felül a politikai hatalom parancsát. Az RMDSZ különben ismeri a borosnyói dörgést. A megszokott vélemény: ,,le kell ülni, meg kell tárgyalni más fórumokon" (ez a lécfalvi kihelyezett gyűlésen hangzott el). Az is lehet, a megyeházán jól jön egy olyan község, amely nem kér, nem követelőzik. Többet lehet elosztani másoknak. A megoldás a polgármester leváltására kiírt referendum. Ami az MPP-nek is megfelelne, elvileg támogatják is az ötletet.

A községháza

Az alkalmazottak dolgoz(gat)nak. Nem érdemes a munkát halogatni, előbb-utóbb úgyis el kell végezni. Mégsem lehet minden munka nélkül felvenni a fizetést.

A hírek szerint a legnagyobb fizetése a jegyzőnek van. A februári fizetési listán több mint ötezer lejjel szerepelt. Hogyan állt össze ez az összeg? — kérdeztük Bede Erzsébet Lucsia jegyzőnőt.

„A februári fizetésben benne volt az úgynevezett szabadságpénz, a kettőt együtt adózták" — mondja. Amúgy a bruttó bére 2200 lej, ebből 1700 lejt kap kézhez. ,,Benne van a 25 százaléknyi készültségi plusz, a számítógép-használati veszélyeztetettség után számolt tíz százalék és a régiségpénz. Ennyi." Elhisszük, nem kértük a bizonylatot is. A megyei tanács alelnöke, Henning László is elhiszi: elképzelhető, hogy ez a fizetés reális, de benne lehetnek törvényszéki végzéssel visszamenőleg megkapott összegek is — mondta Lécfalván. De azt is, hogy ezért a pénzért mindenképp hatszor ennyit kellene dolgozni.

— Mi a véleménye a tanácsról, a faluvezetésről?

Bede Lucsia: ,,Kezdeményezés van mindkét részről, de keresik a csomót a kákán is, nincs egyetértés. A legnagyobb gond a faluban, hogy nincs vezetője. Az alpolgármesternek sincs meg a kellő autoritása. Nincs kit követni. Elmondom, ha megharagszanak is."

A pályázatok sorsáról a polgármesternél többet tudnak a szemközti irodában. Próbálták pályázati pénzből kijavítani a tetőt, de épp a kultúrház és az iskola miatt estek el a pályázattól. A kiíró csak a polgármesteri hivatal javára adott volna pénzt — mondja Bodor Zsolt topográfus és Szilvási György gazdaelöljáró.

A földmérő világosít fel a folyamatban levő pályázatokról is, az iratcsomók összeállításáról, mert pályázatról még nem lehet beszélni — figyelmeztet.

Nagyborosnyón elkészült a topofelmérés a víz- és csatornahálózat részére, Feldobolyban a vízhálózat megvalósíthatósági tanulmánya. Nem tudják, mikorra készül el pályázatuk. Sok pénz kell még ahhoz.

— Mi a véleményük a tanácsról, a faluvezetésről?

Szilvási György: ,,Nézeteltérés van, de működik."

Bodor Zsolt: ,,Véleményem sincs."

Úgy általában az alkalmazottak két táborra szakadtak, némelyek a polgármestert, mások az alpolgármestert hibáztatják — például a polgármesteri iroda előtti térben dolgozó hölgyek. De különben jól megvannak. Én sem feszegetném sokat a változást, kinek kellene egy vaskezű vezető?

A megyések

A borosnyói helyzet nem ismeretlen a megye vezetősége, az RMDSZ és az MPP háromszéki vezetősége előtt.

Nyilvánvaló számukra, hogy a mai állapotok mellett nem lehet önfenntartó a falu. Az Aecito, a borjú- és sertéshizlalda nem csak biztos munkalehetőség volt, adójuk révén a községházának is jelentős bevételi forrást jelentett — véli Kiss Tibor megyei tanácstag. Most ki adózik? Egy asztalosüzem, néhány bolt, ezek adják Borosnyó gazdaságát.

A megyei tanácsnál elismerik, hogy jogosak a borosnyói panaszok, de felelősséget nem vállalnak. A megyeháza nem felettes, de lehetőséget ad a tervek elkészítésére — vélte Tamás Sándor elnök, azt is elismerve, hogy akadozik az együttműködés, csak az alpolgármesterrel és a tanács egy részével működik. Nem pontosított, de bizonyára az RMDSZ-frakcióra gondolt.

Fazakas Tibor MPP-s megyei tanácstag politikai kérdésként értelmezi a helyzetet, és azt mondja, ezt csak politikai döntéssel lehet orvosolni.

György Ervin prefektus szerint, ha valaki hibázik, az a borosnyói tanács. Döntéshozó szerepe van, a polgármester csak végrehajtó. ,,Ha aprópénzre váltjuk, fel kellene számolni a tanácsot. Nem sírni, tenni kell, MPP-nek, RMDSZ-nek egyaránt. Önöknek kell megoldaniuk a helyzetet" — mondta a prefektus a megye és Borosnyó vezetőinek, képviselőinek.

Ezzel minden kétséget kizáróan egyet is lehet érteni. Csak az a bizonyos politikai akarat hibádzik. ,,Leülünk, megbeszéljük, elemezzük" — politikai udvariasság, semmitmondás, üres frázisok, falra hányt borsó. Az előrehozott választás nagy tét. Sem az RMDSZ (mondjuk el: a cigányság biztos szavazótábora volt, de mióta Borosnyón egy román párt is megvetette lábát, már ez a közösség sem hű pártkatona), sem az MPP nem biztos a győzelemben. Az egyik megint elveszíthet egy községet, megbomolhat az amúgy sem túl erős orbaiszéki egység. A másik esetleg terjeszkedhet, de akár veszíthet is tanácsi mandátumaiból. Ezért nem erőlteti senki a változást. A megyénél főként nem. Habár velejéig ismerik a helyzetet, értik annak súlyosságát. Ez így jó a politikum számára, ám mindenképp a borosnyóiak, az ide tartozó falubeliek a vesztesek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 62
szavazógép
2010-06-15: Közélet - Farkas Réka:

Kaszárnyából öregotthont (Lemond néhány ingatlanról a hadsereg)

Egyelőre csak a bodoki laktanyáról és a sepsiszentgyörgyi kaszárnya mögötti kis lőtérről hajlandó lemondani a honvédelmi minisztérium. A tárca képviselője a múlt héten ismertette a megyei és megyeszékhelyi vezetőkkel az ajánlatot.
2010-06-15: Közélet - Farcádi Botond:

Munkabeszüntetés helyett fehér karszalag

Munkabeszüntetés helyett csak fehér karszalaggal tiltakoznak ma az egészségügyi alkalmazottak. Vasile Neagovici, a Sanitas megyei vezetője lapunk érdeklődésére elmondta: jóllehet a szakszervezeti tömbök vezetői korábban közös tiltakozási ütemtervben állapodtak meg, és a tagok túlnyomó többsége aláírásával támogatta az általános munkabeszüntetést, más érdekvédelmi szervezetek nem sztrájkolnak, így nem látták értelmét az akciónak.