Jöhet a bér- és nyugdíjcsökkentésEgyelőre helyén marad a Boc-kormány

2010. június 16., szerda, Közélet

Elutasították tegnap délután a honatyák a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt: a DLP és az RMDSZ kormánykoalíciója így tisztségben marad, és automatikusan életbe lépnek a Boc-kabinet megszorító intézkedései: a közalkalmazotti fizetések 25 százalékkal, a nyugdíjak 15 százalékkal csökkennek. Nyolc szavazat hiányzott ahhoz, hogy Emil Boc kormánya megbukjon, az indítvány mellett 228 honatya voksolt, elfogadásához 236 szavazatra lett volna szükség. Amíg tartott a képviselőház és a szenátus együttes ülése, a parlament előtt több ezren tüntettek.

A képviselőház és a szenátus tegnapi együttes ülésén hétórás vita után elbukott a Szociáldemokrata Párt (SZDP) által benyújtott bizalmatlansági indítvány, amelyet az ugyancsak ellenzékben levő Nemzeti Liberális Párt (NLP) is támogatott. Nem sok hiányzott ahhoz, hogy Emil Boc kormánya megbukjon, hiszen az indítvány mellett 228 honatya voksolt, elfogadásához 236 képviselő és szenátor szavazatára lett volna szükség a 471 közül. A teremben csak 458-an voltak jelen, 425 érvényes voks jött össze, ebből 228 volt az igen, 197 pedig a nem, tehát többen támogatták a kormány bukását, mint amennyien mellette szavaztak. A szavazás kevéssel hat óra után ért véget, s miután ismertté vált a végeredmény, Victor Ponta SZDP-elnök azt nyilatkozta, a továbbiakban mindent megtesznek azért, hogy megakadályozzák a megszorítások életbelépését, az alkotmánybírósághoz fordulnak, illetve újabb bizalmatlansági indítvány benyújtását is kilátásba helyezik. Ponta ugyanakkor azt is kijelentette, a kormánynak nincs meg a parlamenti többsége. Emil Boc miniszterelnök viszont úgy fogalmazott, nem örül annak, hogy ilyen áron kell tisztségben maradniuk, mert nagyon népszerűtlen intézkedéseket kell meghozniuk, de szerinte ez az egyedüli lehetőség arra, hogy az ország kilábaljon a válságból.

Feszült vita, tüntetések a kánikulában

A bizalmatlansági indítvány parlamenti vitája szokatlanul feszült légkörben zajlott, a pártok szónokai kíméletlen nyersességgel támadták a velük egyet nem értőket. Az indítványt Dan Şova szociáldemokrata politikus olvasta fel, majd a pártok képviselői kaptak szót. Emil Boc közel egy órán át beszélt — eközben folyamatosan kiabálták, hogy mondjon le —, felelősségteljesnek nevezte a kormány tervezett intézkedéseit, majd ingerülten intézett kirohanást az ellenzéki erők ellen, kiabálva vetette a szemükre: ,,Fogalmatok sincs, milyen kockázatot vállaltatok", ugyanakkor azt is felrótta az ellenzéknek, hogy a honatyáknak járó, „pimasz" nyugdíjakat féltik, agyalágyultaknak nevezve őket, de azzal is megvádolta az ellentábort, hogy tévesen, egy újságcikk alapján állították össze a bizalmatlansági indítványt. A teremben olykor dulakodtak is, a felszólalókat többször is az ellenfelek füttykoncertje szakította félbe, közben a parlament páholyaiban helyet foglaló meghívottak — jobbára szakszervezetek megbízottai — folyamatosan indulatosan közbekiabáltak. Victor Ponta úgy vélekedett, Traian Băsescunak is el kellett volna jönnie a parlamenti vitára, hogy álljon ki „a szociális népirtás" tervezete mellett, míg Crin Antonescu liberális pártvezér diktátornak minősítette az elnököt.

Kifejezetten nagy felfordulás helyszíne volt a parlament hatalmas épülete előtti tér. Közalkalmazottak ezrei érkeztek már reggeltől folyamatosan a törvényhozó testület háza elé, ahol a csendőröknek már reggel jelentős erőkkel kellett fenntartaniuk a rendet. A negyvenfokos kánikulában a tüntetők élőlánccal vették körül a parlament épületét, különösen Traian Băsescu államfőt vették célba, aki személyesen szorgalmazta a megszorító intézkedéseket, magára vállalva a népszerűtlen intézkedésekért a felelősség legnagyobb részét. Egy plakáton Hitlerként ábrázolták az elnököt, a tüntetők a kormány tagjait jelképező, karóba húzott bábukat mutattak fel, amelyeket látványosan elégettek. A tiltakozók többször is megkísérelték áttörni a rendfenntartók által kialakított kordont. A tiltakozó akció hét órán át tartott, a szakszervezetiek véleménye szerint a tüntetők hétezren, a csendőrök szerint pedig ötezren voltak. A karhatalom nyolcszáz fős állománnyal akadályozta meg, hogy a tiltakozók — köztük nagyon sok nyugdíjas — áttörjék a biztonsági kordont, a hőség miatt azonban húszan orvosi ellátásra szorultak, négyen pedig kórházba kerültek. A bizalmatlansági indítvány elutasítása után a szakszervezeti tömbök vezetői újabb országos tüntetéssorozatot helyeztek kilátásba.

Zavaros időszak következik

A következő hetekben várhatóan tovább fokozódik a dolgozók és nyugdíjasok elégedetlensége, különösen amiatt, hogy mindössze nyolc szavazaton múlott a bizalmatlansági indítvány sorsa. Bukaresti megfigyelők biztosra veszik, hogy ezek után a DLP és az RMDSZ által alkotott kormánykoalíción belül Emil Boc miniszterelnök személycseréket hajt majd végre. A kormány két törvénytervezete értelmében az állami szférában 25 százalékkal csökkentenék a béreket, a nyugdíjakat 15 százalékkal kurtítanák meg, ezenkívül számos szociális juttatást vonnának meg. A megszorító intézkedések sikeres alkalmazásától függ, hogy megkapja-e Románia a Nemzetközi Valutaalappal kötött többoldalú hitelmegállapodás soron következő, 850 millió euró értékű részletét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 702
szavazógép
2010-06-16: Világfigyelő - Csinta Samu:

Röviden

Kormányellenes összeesküvők pere
Törökországban megkezdődött annak a 33 személynek a pere, aki ellen kormányellenes összeesküvés gyanújával emeltek vádat. Többségük a haditengerészet tisztje, köztük egy aktív és egy nyugalmazott tengernagy meg egy altengernagy. Azzal gyanúsítják őket, hogy a nem muzulmán vallású törökországi kisebbségek, nevezetesen az örmények elleni támadásokkal zűrzavart keltve akarták előkészíteni a hadsereg hatalomátvételét.
2010-06-16: Közélet - Váry O. Péter:

Gyere haza, ha van pénzed

Megfeneklett a Sepsiszentgyörgy polgármestere, Antal Árpád András által meghirdetett Gyere haza! program, ezúttal a telket igénylők pénzhiánya az akadálya annak, hogy a fiatalok elkezdjék az építkezést a Borvíz utcában.