Tisztségben a két új alkotmánybíró
Tegnap este Traian Băsescu államfő jelenlétében beiktatták a két új ― botrányos körülmények között hétfőn későn este megválasztott ― alkotmánybírót. Az elnök kijelentette, bízik benne, hogy kilencéves mandátuma alatt a két új alkotmánybíró biztosítja majd, hogy az alkotmány betűje érvényesüljön a parlament akarata helyett. Mind Iulia Antonella Moţoc, mind Mircea Ştefan Minea a kormányzó DLP jelöltjeként került a taláros testületbe, a parlamenti szavazást dulakodás, élénk szóváltás kísérte. Adrian Năstase kijelentette, húsz éve tagja a parlamentnek, de eddig még nem látott a mostanihoz hasonló megnyilvánulásokat.
Borbély sürgeti a decentralizációt
Borbély László környezetvédelmi miniszter tegnap a bizalmatlansági indítvány vitáján bejelentette, hogy ,,meghozza a megfelelő döntést", ha a következő hónapokban nem folytatódik a decentralizáció, és nem sikerül átszervezniük a kormányzati ügynökségeket. ,,Ha év végéig nem teljesítjük, amiért felelősséget vállaltunk, ha a megszorítások nem csak egy korlátozott időszakra szólnak, ahogy mi javasoltuk a koalíciós tárgyalás során, akkor én december 31-én, de lehet, még hamarabb, meghozom a megfelelő döntést" ― mondotta.
Baconschi a kettős állampolgárságról
Bukarest realizmussal és higgadtan tekint a kettős állampolgárságról szóló magyarországi döntésre, hiszen a román―magyar megbékélés már történelmi tény ― mondta egy tegnapi lapinterjúban Teodor Baconschi külügyminiszter. ,,Azt várjuk Budapesttől, hogy maradéktalanul tartsa tiszteletben a nemzetközi jog elveit, és áttekinthető módon bocsássa rendelkezésünkre e törvény alkalmazásának részleteit, de nem akarjuk dramatizálni a dolgokat" ― mondta Baconschi. Szerinte nem szabad a figyelemelterelés elméletét követni, vagyis azt, hogy amikor egy ország belső ― főleg gazdasági ― nehézségekkel küszködik, akkor a szomszédban keres bűnbakot.
Alapítvány a Duna-delta védelmére
Cousteau Danubius néven hamarosan alapítványt hoznak létre Romániában a Duna-delta biológiai sokféleségének és gazdagságának védelmére, egyúttal az ökoturizmus és a biogazdálkodás ottani előmozdítására ― közölte az egyik alapító, Gilles Caillaud. Az alapítvány létesítése egybeesik Jacques-Yves Cousteau kapitány születésének századik évfordulójával. A Cousteau Danubius két akció gyors megindítását ígéri. Az első, amelynek a Duna őrei elnevezést adták, diákokat, egyetemi oktatókat és szakembereket von be olyan oktatási és gyakorlati programokba, amelyek célja, hogy megismertessék és megóvják a deltavidéket mint jelképes természeti remekművet ― mondta Caillaud, a Romániában biogazdálkodást folytató Ecolife Bio társaság igazgatója. A második akció keretében kísérleti terepet hoznak létre Pradinában, egy kis településen az ukrán határ közelében, ahol ötvözni fogják a biogazdálkodást, a zöldturizmust, a megújuló energiák felhasználását és az épületek környezettudatos felújítását. Cousteau riportjai hozzájárultak ahhoz, hogy a Duna-deltát az UNESCO 1992-ben a világörökség részének nyilvánította.