Orbán Viktor szerint 1956, a hÅ‘sök és a mártÃrok emléke örök igazodási pont a magyaroknak, egy tiszta, soha el nem homályosuló tükör, ,,amelyben mindig láthatjuk a magyarság igazi arcát, igazi értékét".
Több rendezvénnyel is emlékeztek tegnap Nagy Imre mártÃr miniszterelnök és társai kivégzésérÅ‘l, illetve újratemetésérÅ‘l. A Nagy Imre-perben elÃtélték, és 1958. június 16-án kivégezték a néhai miniszterelnökön kÃvül Gimes Miklós újságÃrót és Maléter Pál honvédelmi minisztert. A vád egyebek mellett a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés volt. Szilágyi Józsefet, Nagy Imre miniszterelnöki titkárságvezetÅ‘jét egy külön perben Ãtélték halálra, és 1958 áprilisában kivégezték. A Nagy Imre-perben szintén vádlott volt Losonczy Géza, Nagy Imre államminisztere, aki a börtönben, miután éhségsztrájkba kezdett, máig tisztázatlan körülmények között halt meg 1957 decemberében. 1989. június 16-án a Nagy Imre-per áldozatait újratemették, a budapesti HÅ‘sök terén tartott megemlékezés (képünkön) után a rákoskeresztúri Új KöztemetÅ‘ 301-es parcellájában helyezték Å‘ket örök nyugalomra.
A Szabadságharcosokért KözalapÃtvány megemlékezésén, a budapesti Kisfogház Emlékhelyen Orbán Viktor hangsúlyozta: fontos üzenete van annak, hogy egy börtönben emlékeznek 1956-ra. ,,Arra figyelmeztet, hogy mindig akkor uralják el az életünket a rácsok, a kordonok, a korlátok, akkor türemkedik be az erÅ‘szak, a politikai bosszú és gyűlölet a nemzet sorsába, amikor a hatalmon lévÅ‘k félnek, sÅ‘t, rettegnek az igazságtól. Nem a magyarokat szolgálják, hanem idegen erÅ‘ket, azon keresztül pedig saját, önzÅ‘ érdekeiket, és ezzel tönkreteszik az országot, keservessé, sokszor elviselhetetlenné az emberek életét" — mondta a magyar miniszterelnök.
1956 emléke mutatta az irányt 1989-ben ahhoz, hogy ,,hazaküldjük az idegen katonákat, szabadságot és demokráciát teremtsünk Magyarországon". 1998-ban abban segÃtett, hogy ,,közös értékeink mentén megkezdjük a polgári Magyarország épÃtését" — sorolta a miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy az elmúlt nyolc évben is, amikor ,,ismét zűrzavaros idÅ‘ket éltünk, mert minden értéket aláástak a hazugságok", 1956 tükre volt az, ,,amelyben mindig megláttuk a magyar nemzet igazi arcát".