Nagy Imre és társai újratemetésére emlékeztek BudapestenA magyarok örök igazodási pontja

2010. június 17., csütörtök, Világfigyelő

Orbán Viktor szerint 1956, a hősök és a mártírok emléke örök igazodási pont a magyaroknak, egy tiszta, soha el nem homályosuló tükör, ,,amelyben mindig láthatjuk a magyarság igazi arcát, igazi értékét".

Több rendezvénnyel is emlékeztek tegnap Nagy Imre mártír miniszterelnök és társai kivégzéséről, illetve újratemetéséről. A Nagy Imre-perben elítélték, és 1958. június 16-án kivégezték a néhai miniszterelnökön kívül Gimes Miklós újságírót és Maléter Pál honvédelmi minisztert. A vád egyebek mellett a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés volt. Szilágyi Józsefet, Nagy Imre miniszterelnöki titkárságvezetőjét egy külön perben ítélték halálra, és 1958 áprilisában kivégezték. A Nagy Imre-perben szintén vádlott volt Losonczy Géza, Nagy Imre államminisztere, aki a börtönben, miután éhségsztrájkba kezdett, máig tisztázatlan körülmények között halt meg 1957 decemberében. 1989. június 16-án a Nagy Imre-per áldozatait újratemették, a budapesti Hősök terén tartott megemlékezés (képünkön) után a rákoskeresztúri Új Köztemető 301-es parcellájában helyezték őket örök nyugalomra.

A Szabadságharcosokért Közalapítvány megemlékezésén, a budapesti Kisfogház Emlékhelyen Orbán Viktor hangsúlyozta: fontos üzenete van annak, hogy egy börtönben emlékeznek 1956-ra. ,,Arra figyelmeztet, hogy mindig akkor uralják el az életünket a rácsok, a kordonok, a korlátok, akkor türemkedik be az erőszak, a politikai bosszú és gyűlölet a nemzet sorsába, amikor a hatalmon lévők félnek, sőt, rettegnek az igazságtól. Nem a magyarokat szolgálják, hanem idegen erőket, azon keresztül pedig saját, önző érdekeiket, és ezzel tönkreteszik az országot, keservessé, sokszor elviselhetetlenné az emberek életét" — mondta a magyar miniszterelnök.

1956 emléke mutatta az irányt 1989-ben ahhoz, hogy ,,hazaküldjük az idegen katonákat, szabadságot és demokráciát teremtsünk Magyarországon". 1998-ban abban segített, hogy ,,közös értékeink mentén megkezdjük a polgári Magyarország építését" — sorolta a miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy az elmúlt nyolc évben is, amikor ,,ismét zűrzavaros időket éltünk, mert minden értéket aláástak a hazugságok", 1956 tükre volt az, ,,amelyben mindig megláttuk a magyar nemzet igazi arcát".

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 723
szavazógép
2010-06-17: Közélet - :

Korrupt rendőrök Kézdiszéken

Két forgalmi rendőrt fülelt le csúszópénz elfogadása közben a korrupcióellenes ügyészség kedden este Kézdivásárhely és Bereck között.
2010-06-17: Világfigyelő - :

Bűn és büntetlenség

Újságírók előtt levetítették tegnap a Bűn és büntetlenség című, Biszku Béla korábbi belügyminiszterről (képünkön), kommunista politikusról szóló dokumentumfilmet.