Mi mennyibe került a futball-világbajnokságon?

2010. június 19., szombat, Gazdaság

Az év egyértelműen legnagyobb érdeklődéssel várt sportrendezvénye egyben az egyik legmeghatározóbb idei gazdasági esemény is. A hivatalos adatok szerint Dél-Afrika 3,6 millió eurónyi összeget költött közvetlenül a világbajnokság megrendezésére.

A beruházások tényleges összértéke ugyanakkor természetesen messze meghaladja ezt az összeget, hiszen azok a projektek, amelyek — idővel — a vb nélkül is megvalósulnának a rendező országokban, általában nem terhelik az esemény számláját.

Tíz stadion kilenc városban

A közvetlen rendezési költségek jelentős hányadát a stadionfejlesztések tették ki. A pályázatban szereplő 12 stadionból a FIFA 2006-ban választotta ki azt a tízet, amelyben a 64 mérkőzést lejátsszák. Az nyitómérkőzést és a döntőt a közel 90 000 fő befogadására alkalmas Johannesburgi Soccer Cityben rendezik, de ezenkívül található még egy aréna Johannesburgban és további egy-egy pálya Bloemfonteinben, Durbanban, Fokvárosban, Nelspruitban, Polokwane-ben, Port Elizabethben, Pretoriában és Rustenburgban.

Az együttesen 570 000 néző befogadására alkalmas tíz stadionból ötöt külön a világbajnokságra építettek, míg öt arénát teljesen átalakítottak az eseményre. Az eredeti tervek szerint a sportlétesítmények kivitelezésére 925 000 eurót fordítottak volna, egyes források szerint azonban túllépték a keretet, így a végső cech egyes becslések szerint 1,1 millió eurót is meghaladó végső beruházási összegről ír. A Soccer City felújítása valamivel több, mint 165 000 euróba került, de volt ennél nagyobb értékű stadionberuházás is: a fokvárosi létesítményre például majd 220 000 eurót fordítottak.

Utak, gyorsvasút, repterek

A stadionok felépítésénél is több pénzt emésztett fel a közlekedés fejlesztése, amelyre már az eredeti tervekben is 990 000 eurót szántak, úgy, hogy ebben az összegben a legnagyobb projektek nem is szerepeltek. A tényleges rendezéshez kötött végösszeg 1,3 millió euróra rúgott, az összes közlekedési beruházásra azonban ténylegesen ennek tizenöt-hússzorosát is elkölthette a dél-afrikai kormányzat. Az összes rendező város helyi közlekedését fejlesztették, új buszokat vásároltak, bővítették a taxiflottát, s több száz kilométernyi utat építettek városokon belül.

A fenti beruházások mellett az egyes települések közötti közlekedést is igyekeztek minél egyszerűbbé tenni, aminek érdekében több mint 2000 buszt és 60 vonatot állítottak forgalomba, s mintegy 2,75 millió euróért egy teljesen új gyorsvasúthálózatot építettek ki az országban (utóbbi természetesen nem szerepel a közvetlenül a rendezéshez kapcsolódó költségek között). Komoly fejlesztéseket valósítottak meg a reptereken is: a légikikötőket kezelő Airports Company South Africa összesen 2,15 millió eurót fordított a létesítmények bővítésére és felújítására az elmúlt esztendőkben.

Közvetítés, biztonság, távközlés

Jelentős összeget emésztett fel a távközlés fejlesztése, a közvetítéshez kapcsolódó infrastruktúra megteremtése és a sokak által kritizált közbiztonság javítása is. A telekommunikáció területén számottevő előrelépések történtek az elmúlt években, köszönhetően a több százezer eurós állami beruházásoknak, és a több százmilliós vállalati fejlesztéseknek. Ugyan már részben ezek a projektek is a televíziós közvetítések zavartalansága érdekében történtek, a távközlési beruházások mellett a közvetítési központ kialakítására és a szükséges — FIFA által is elvárt — feltételek megteremtésére további 33 000 eurót költött az állam. Előzetes becslések szerint a 64 mérkőzés összesített nézőszáma a 30 milliárdot is meghaladhatja, így a hatalmas összeg semmiféleképpen nem indokolatlan.

Az afrikai rendezés kapcsán a legtöbb kérdés egyértelműen a közbiztonság kapcsán merült fel, így nem meglepő, hogy a rendezők kiemelten foglalkoztak ezzel a témával is. Tájékoztatásuk szerint 75 000 eurót költöttek el különböző biztonsági berendezésekre, vásároltak többek közt 300 mobil kamerát, 100 BMW-t az autópályák felügyeletére, 10 vízágyút és számos helikoptert is. A helyi rendőrség emellett további 70 000 eurót fordít arra, hogy állományát ideiglenesen 41 000 fővel bővítse, s minden delegáció számára folyamatos rendőri védelmet biztosítanak. Hogy a biztonsági szolgálatok bére mennyibe kerül, arról egyelőre nincsenek megbízható adatok. Ennek a területnek a bizonytalanságát jelzik a megkezdődött sztrájkok, amelyek máris zavart okoztak a tökéletesnek ígért rendszerben. (a hvg.hu nyomán)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 4
szavazógép
2010-06-19: Gazdaság - :

Európai törésvonal: szigorúak és lazák (Francia—német gazdaságpolitikai ellentét az uniós működésben)

Az európai törésvonal már nem Kelet és Nyugat között húzódik, hanem a költségvetési szigort a német minta alapján követő tagállamok és a nagyobb lazaságot megengedő déli államok között. Középen áll Franciaország. Ez a konfliktus okozza, hogy Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia államfő (fotó) másképpen képzeli el az uniós intézmények működését.
2010-06-19: Gazdaság - :

Hallásmentő „vuvustop”

A labdarúgó-világbajnokság egyik véget érni nem akaró témája a vuvuzela.