A Háromszéki Ifúsági Tanács (Hárit) A falon túl címmel cigány fiatalok beilleszkedését elősegítő programot kezdeményezett. Hogy mennyire fontos és mennyire szükséges egy ilyen jellegű, a civil szféra bekapcsolódásával induló program, mi sem jelzi jobban, mint hogy a kormány Etnikumközi Hivatala 25 000 lejt adott lebonyolítására, és a sepsiszentgyörgyi önkormányzat falakat bontogató programjának kiegészítéseként szintúgy felkarolta.
Amikor a program kiötölői rákérdeztek az őrkőiekre, mi hiányzik igazából a gyerekeknek, azt a választ kapták: a nyári szünetben a foglalkoztatás. Következésképp erre építették programjukat, s hogy miért gyerekekkel akarnak foglalkozni, az Grüman Róbert, a Hárit elnöke szerint azért van, mert rájuk lehetnek a legkönnyebben hatással, ők meg a maguk során szüleikre, környezetükre tudnak hatni.
A program koordinátora, Kelemen Éva elmondta, harminc, hét és tíz év közötti gyerek számára két hónapos foglalkoztatást szerveznek, napi négy órát, ennek egy részében az írás, olvasás fejlesztését gyakorolják, majd nonformális oktatási gyakorlatok következnek, melyek célja a higiéniai alapfogalmak elsajátítása, általában az egészséges életmód megismertetése. Minden harmadik héten családi együttlétet szerveznek, hogy a szülőket is bevonhassák a programba, majd a két hónap lejárta után interetnikus táborba viszik el a programban részt vevőket, a zabolai Csipkésben tizenöt magyar gyerekkel közösen próbálják kölcsönösen bontogatni az előítéletek falait.
Tischler Ferenc, a Kovászna Megyei Ifjúsági Igazgatóság aligazgatója felhívta a figyelmet, az ilyen jellegű programoknak csak akkor van értelmük, ha hosszú távon működhetnek, mert a roma gyerekek könnyen alakíthatóak, de környezetükbe visszatérve hamar visszailleszkednek. A polgármester dicsérte a kezdeményezést, mint mondotta, az önkormányzat egymagában nem tudja megoldani az Őrkő problémáit, szüksége van a kormány, a civil szervezetek támogatására, ha több hasonló kezdeményezés lenne, hamarabb sikerülne ledönteni a láthatatlan falakat. Ami a látható falat illeti, az önkormányzat által kezdeményezett romaprogramban is vannak előrelépések, például a telep többtucatnyi lakója kötött szerződést a Tegával, ez azontúl, hogy az Őrkő tisztább lesz, munkahelyeket is jelent számukra. Végkövetkeztetéseket augusztus végén vonnak le, akkor döntik el, lebontják-e a ,,berlini falat", mondta a polgármester, kiemelve, sikerült elindítani egy folyamatot, mely ha visszafordíthatatlannak bizonyul, még akkor is, ha egyelőre látványos eredményeket nem hoz, már elérték céljukat.