Ha integráció, akkor Székelyszáldobos

2010. június 19., szombat, Roma szombat

Tókos Jenőnél pontos a nyilvántartás

Volt már arról szó Székelyszáldobos kapcsán, hogy a székelymagyar erdővidéki faluban most már lélekszámban túlsúlyban levő román anyanyelvű cigányság eredete nem nyúlik vissza hosszú időre.

Néhai Kovács József száldobosi helytörténész, bányatopográfus akadt rá arra az adatra, miszerint ,,az akkori bíró adott engedélyt egy fogarasföldi román cigány patkolókovácsnak, hogy a faluba letelepedjék, s talán örömében a dögészi tennivalókat is elvállalta". Nos, a felszaporodott népesség — minden nyomorúság és gazdasági válság ellenére — valóságos demográfiai robbanás révén alkotja a település lakosságának többségét. A természetes szaporulatot növelte a más településekről ide telepedő román anyanyelvű romaság is. Aránylag beilleszkedtek a helyi szokás- és fegyelemrendszerbe, magyarul beszélő személy tartja a közösség és a bardoci önkormányzat között a kapcsolatot, romaprogramból bővítették tágassá a falu iskoláját, ahol román tagozat működik. Az igazi integráció tehát nem annyira a felnőttek között, mint az iskolában valósul meg.

Kiképzésben részesült az a fizetéses kapcsolatteremtő személy, Vékony Samuil ún. mediátor, aki felelős azért, hogy minden roma tanuló ott legyen az iskolában, miattuk ne sántikáljon semmilyen program, ami az ő érdeküket szolgálja. Tartja a kapcsolatot a tanárokkal, az önkormányzattal, a rendőrséggel, a családorvosokkal.

Kolumbán Sándor bardoci alpolgármester több alkalommal vett részt a romaprogrammal kapcsolatos felkészítőkön.

Az integráció folyamatáról-mikéntjéről Tókos Jenő igazgató-tanártól érdeklődtünk, aki elmondta, hogy ebben az iskolai évben 273 roma tanulót írtak be, 188-at az elemi és 85-öt az V—VIII. osztályokba. Működik még 28 gyerekkel egy óvodai vegyes csoport is. Az óvodaköteles gyerekek száma egyébként 160—170-re tehető.

— Hasonlítsuk össze ezt a statisztikát a magyar tagozat számadataival — kértük Tókos Jenőt.

— A magyar tagozaton összesen 81 tanulót írtunk be, az I—IV.-ben 37-et és az V—VIII. osztályokba 44-et. Harmincnégy magyar gyerek jár az óvodába.

— Milyen romaprogram fut jelen pillanatban az iskolánál?

A hetedikesek

— A Roma Közösségek Erőforrásainak Központja révén, kétévi tanulmányozás után esett a választás az itteni közösségre. Ez egy közösségfejlesztési jellegű projekt. Az iskolafejlesztési csomagján kívül a település gondjait is megcélozza. Támogatja azt a kezdeményező csoportot, mely itt alakult a faluban, valamint egy alakulóban levő egyesületet, amely a magyarok és romák közös helyi érdekszervezete lenne. Támogatja a kisvállalkozások, a faluért tenni-alkotni akaró egyesületek beindítását, akár alaptőkével és információkkal. Az iskolai program alapján kiválasztottuk a tizennégy roma tanulóval működő mostani VII. osztályt (képünk), amelynek tíz hónapon keresztül hetente két-két órában tartunk román- és matematikaórákat, választott tantárgyként magyar nyelvet. Utóbbit a szülők kérték, tekintettel arra, hogy magyar faluban élnek, és sokan Magyarorszára járnak dolgozni. Célja ennek a fakultatív programnak, hogy minél többen elvégezzék a nyolc osztályt, és tovább tanuljanak. Utóbbira ugyanis nem volt példa az elmúlt esztendőkben. Volt itt egy tízosztályos szakmai szintű képzés számukra, de a tizenhárom tanulóból csak hárman tudtak diplomát szerezni. A többiek elvégezték a tizedik osztályt, és lemorzsolódtak.

Éppen egy olyan órára volt alkalmunk bepillantani, amikor egészen más, játékosabb módszerrel folyt a tanítás azzal a céllal, hogy a pedagógusok megszerettessék a gyerekekkel a tanulást, az iskolát.

Eléggé nehéz pontos népességi statisztikát összeállítani a száldobosi romákról: mindenki olyan nemzetiségűnek vallhatja magát népszámláláskor, amilyennek akarja, vallásuk zömében pünkösdista, de van olyan is, aki megtartotta a görögkeleti hitét. Ami a felnőtt roma lakosságot illeti, elmondták, hogy szerveztek már közös tevékenységeket is (szemétgyűjtés a föld napja alkalmával), aminek nagy sikere volt, sokan beneveztek, közös tokányolással végződött. A pályázat tehát próbálja közelebb hozni a két etnikumot.

A falu iskolája részt vett egy PHARE-pályázaton. Ebben három program volt: felzárkóztató jellegű délutáni iskola, ahol a másnapi leckékre készítették fel a tanulókat; nyári óvoda azoknak az iskolaköteles kicsinyeknek, akik nem jártak rendesen óvodába, valamint nyári táborozás Zabolán és Besenyőn, ahol minden osztályból a két legjobb roma gyerek vett részt. 2010-től a Ruhama Alapítványon keresztül a száldobosi iskola egy másik pályázatból egy éven át olyan nyári óvodát fog működtetni, ahol két, 14 gyerekes csoportot készítenek fel a jövő tanév első osztályába. Nemcsak az oktatás ingyenes, hanem az iskolakezdésre szükséges ruházatot és felszerelést is biztosítják, valamint napi kétórás délutáni iskolai, ún. kisegítő felkészítőt. Egy éven keresztül követik ezeknek a roma gyerekeknek a fejlődését. Sajnos — jegyezte meg az igazgató —, ennek a pályázatnak nincs folytatása, és az iskola önerőből nem tudja tovább működtetni, pedig a PHARE-program alapján külön oktatásban részesülő gyerekeknél ki lehetett mutatni a jobb tanulmányi előmenetelt. A száldobosi iskolában kilenc I—IV-es roma osztály működik szakképzett tanítónővel, és hat roma osztály a felső tagozaton, ahol két ötödik osztályt indítottak.

A munkaképes romák zöme külföldön, magyar, olasz és spanyol földön dolgozik, utóbb Szlová­kiában is idénymunkát vállaltak, ahonnan csak októberben térnek haza. Szerződéses alapon dolgoznak. Aradról több autóbusz érkezik elszállításukra. Olyan cég is van, ahol száz száldobosi munkás egy helyen dolgozik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 184
szavazógép
2010-06-19: Roma szombat - :

Borosnyói napos oldal

Úgy érezzük, nem túlzás, ha kijelentjük, hogy akárcsak Székelyszáldoboson, Nagyborosnyón is fokozatosan valósul meg a romák integrációja. Legalábbis iskolai szinten, vitán felül, igaz. Különbségek vannak ugyan.
2010-06-19: Roma szombat - Iochom István:

Kishilibi romák

Ozsdola község a Kopolnó- és az Orbai-patak völgyében fekszik. Hilibbel együtt a község lakóinak száma a múlt esztendőben 3616, amiből 860 kishilibi roma, 2486 ozsdolai és 270 hilibi volt.