Vizsgáznak a talárosok

2010. június 19., szombat, Máról holnapra
Az alkotmánybíróságon az ország szeme: jövő csütörtökön kimondják az ítéletet a kormány megszorító intézkedéseiről.

Vizsgáznak az új bírák, kiket rendhagyó módon, az eddigi parlamenti gyakorlattól eltérően, nem politikai egyeztetés nyomán választottak meg, hanem a Demokrata Liberális Párt erőpolitikájának és az RMDSZ behódolásának eredményeként. Ráadásul Augustin Zegreant, akit maga az elnök jelölt — ugyancsak fütyülve az alkotmányra — újabb mandátumra, csütörtökön 5—3 arányban, egy tartózkodással megválasztották a testület elnökének is. Már csak egy remény maradt: a kilenc évre kinevezett, elmozdíthatatlan jogászokban talán felülkerekedik a szakmai tisztesség.

Az ugyanis, hogy ők hárman (Augustin Zegrean, Iulia Moţoc és Mircea Minea) kerültek be az alkotmánybíróságba, közel sem az ő hibájuk. A kártyákat — ahogyan a tévéközvetítésekben is láttuk — a kormányzó párt keverte. Roberta Anastase házelnök két héten át elutasította a szabályosan megválasztott Valer Dorneanu kinevezésének aláírását arra hivatkozva, hogy minősített helyett egyszerű többséget kapott. A két ellenzéki párt nem akart új választást, s már-már komédiába illő eszközökkel igyekeztek megakadályozni hétfő este azt. Kisollóval elvágták az ülésvezető elnök mikrofondrótját, védőfalként körbeállták a szavazóurnákat. Úgy érezték, életre-halálra megy a játék, hisz pár órával korábban a szenátusban már elbukott Teodor Meleşcanu.

Mint utólag kiderült, minden az RMDSZ-en fordult meg. Kora délután másfél órát tárgyaltak a házelnök szobájában Roberta Anastaséval és Emil Bockal. Mit kértek, mit kaptak, egyszer majd kiderül, s az is, megérte-e hozzájárulni ahhoz, hogy az alkotmánybíróság is narancssárga színt öltsön. Az RMDSZ elvtelen viselkedése órákkal később érte el a csúcsot, amikor az ülésvezető Ioan Oltean és a képviselőház RMDSZ-frakciójának vezetője, Olosz Gergely azt ígérte Victor Pontának, hogy a választást szerdára halasztják. Visszatértek a terembe, elfoglalták helyüket, s a demokrata liberálisok az RMDSZ-szel karöltve percek alatt megválasztották az új alkotmánybírót Mircea Minea kolozsvári jogász, Emil Boc barátja személyében.

Miért volt jó ez az Olosz Gergely vezette RMDSZ-frakciónak, miért vállalta ezt a nemtelen szerepet az RMDSZ, ha nem is talány, de kérdés.

Választóik zöme, a magyar nyugdíjasok, miután választott képviselőik elárulták őket, csak abban reménykedhetnek, javukra is dönt az alkotmánybíróság.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 4
szavazógép
2010-06-19: Közélet - Váry O. Péter:

Megkezdődött a Székely Mikó felújítása

Amint a tanév utolsó napja is lejárt, megjelentek a munkagépek a Székely Mikó Kollégium udvarán, s néhány nap alatt hatalmas rombolást vittek végbe: a tornateremnek már nyoma sincs, az étkezdének szintúgy, s megnyílt az átjárás a polgármesteri hivatal udvarára, miután tegnap a két intézmény közötti régi, romos épületet is lebontották ― kezdődhet az iskola felújítása-bővítése.
2010-06-19: Közélet - Hecser László:

Lemondott Bán István, Barót alpolgármestere (Egy kisvárosi szappanopera vége)

Lemondott Barót város alpolgármestere, Bán István. Döntését a Nagy István polgármesterrel való nézetkülönbségeivel indokolta. Lemondólevelében, amelyben harmincnapos felmondási időt hagyott magának, úgy fogalmazott: a városvezető megakadályozta, hogy ellássa azokat a feladatokat, amelyekért 2008-ban vállalta a tisztséget.